Po přečtení článku mi vyvstala zajímavá otázka - co je to vlastně ta "stálá provozovna" v cizím státě? Je to výhradně kamenná budova, kde má firma kancelář či prodejnu, v níž fyzicky sjednává kontrakty či prodává zboží? Nebo to může být třeba i webová stránka, která má hosting v zahraničí, a na které firma buďto jenom propaguje, nebo rovnou prodává (e-shop) své výrobky? A jak je to v případě, že někdo prodává své výrobky přes různé zahraniční portály (fotobanky, e-bay, amazon)? Je to bráno jako "stálá pobočka v zahraničí" nebo ne?
Dobrý den,
odpovídám obecně - definice stále provozovny se může stát od státu různit. Definici stálé provozovny pro konkrétní stát obsahuje právě smlouva o zamezení dvojího zdanění. Případně si definici mohou upravit jednotlivé státy ve své legislativě. Je tedy třeba to zjišťovat případ od případu.
JB
Do Evropy ? Jak "jednoduche" :-/ Diky nesmyslu ktery nuti OSVC stat se platcem DPH poskytnutim i jedine sluzby s jakoukoli hodnotou je to vskutku uzasna podpora podnikani. Neni asi treba opakovat, ze tento nesmysl EU nepozaduje, protoze napriklad na Slovensku neexistuje. V praxi se to sice obchazi "prefakturaci" pres SRO, ale tohle prece neni systemove reseni.
zdravim, chtel bych se zeptat zda-li je mozne zalozit firmu sro ve francii behem studijniho pobytu Erasmus a neporusit tak zakony ani jedne zeme. dane bych odvadel ve francii. mam v planu provozovat eshop a prodavat spotrebni zbozi. diky za vase postrehy
v Česku jako student bez problémů podnikat můžete, podmínky ve Francii si nejlépe zjistěte na místě. Zda pro Vás neplynou nějaká omezení z Erasmu, například vzhledem ke stipendiu, byste měl zjistit v podmínkách Vašeho pobytu.
O podnikání studentů v ČR viz např.: http://www.podnikatel.cz/clanky/podnikani-pri-studiu-podminky/