Za současnou globální potravinovou krizi a výrazné zvýšení potravin může ze tří čtvrtin, tedy ze 70 až 75 procent, rozmach biopaliv ve Spojených státech a v Evropě. Vyplývá to ze studie ekonoma Dona Mitchella, kterou oficiálně zveřejnila Světová banka. O obsahu studie informuje ČTK.
S výrobou biopaliv souvisí zabírání půdy, která byla dříve určená pro produkci potravin. Ale také pokles zásob například kukuřice. Pokles zásob pak podnítil spekulace a zákazy exportu. To růst cen urychlilo. Až ze 30 procent se na růstu cen potravin podílel i oslabující dolar.
Mitchell ve studii doporučil přehodnotit politiku, která stála za boomem biopaliv. Silný nárůst produkce biopaliv v USA a EU byl podporován subvencemi, povinnými kvótami a dovozními cly. Bez této politiky by byla produkce biopaliv nižší a nárůst cen potravinářských komodit by nebyl tak vysoký,
cituje ČTK Mitchella.
Studie tak vyvrátila, že by za rostoucí cenou potravin stála primárně zvyšující se poptávka z Číny či Indie nebo že by růst potravin výrazně ovlivnilo sucho v Austrálii.