Zatímco za minulého režimu platil slogan “Se Sovětským svazem svazem na věčné časy a nikdy jinak”, v dnešní době a v oblasti daní neplatí navěky prakticky nic. Stejně tomu tak je například u registraci k DPH, kterou může podnikatel po čase zrušit. Čtěte, jakým způsobem to lze učinit a za jakých podmínek.
Čtěte také: Vyplatí se dobrovolná registrace k DPH? Poradíme vám, kdy ano, a kdy ne
Kdy lze požádat o zrušení registrace?
Často se podnikatelé ptají, jak se mají registrovat k DPH. Existují ale i živnostníci a firmy, kteří řeší opačný problém, tedy jak registraci k DPH zrušit. Problematiku zrušení registrace k DPH řeší § 106 a § 106b zákona o DPH. V zásadě existují dvě možnosti, jak plátce DPH přestane být plátcem. První je z moci úřední a druhá na základě vlastní žádosti.
Aby mohl podnikatel požádat o zrušení registrace k DPH, musí splnit některé podmínky. Pokud jde o podnikatele se sídlem v tuzemsku a nejedná se o sdružení, musí předně uplynout alespoň rok ode dne, kdy se podnikatel stal plátcem. Zároveň podnikatel nesmí mít za 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců obrat větší než 1 milion Kč, nebo musí uskutečňovat pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Důvodem pro zrušení registrace je samozřejmě i přerušení ekonomické činnosti.
Po zrušení nezapomeňte snížit nárok na odpočet DPH
Pokud se podnikatel odhlásí od DPH, neměl by zapomenout na to, že se zrušením registrace se pojí i snížení nároku na odpočet DPH u majetku, který tvoří součást obchodního majetku a u které byl uplatněn nárok na odpočet daně nebo jeho část. Snížení nároku na odpočet DPH uskuteční podnikatel v rámci posledního přiznání k DPH.
Jak velké má snížení být se odvíjí od druhu majetku, kterého se týká. U nedokončeného majetku, nezúčtovaných záloh a u zásob se nárok na odpočet snižuje ve výši uplatněného odpočtu. U dlouhodobého majetku záleží na době, která uplynula od uplatnění odpočtu a na době, která zbývá do konce opravného období. Problematický je odpočet u drobného majetku, u kterého se raději vyplatí optat se na způsob příslušného finančního úřadu.
Čtěte více: Změna režimu: Jak na majetek a zásoby při registraci a zrušení registrace k DPH?