Podle ZP je zaměstnanec povinen být na pracovišti před začátkem směny a opustit ho až po skončení směny. Jenže když zaměstnanec pracuje v nepřetržitém provozu, a má jeho směna délku 12hodin, tak podle § 83 délka směny nesmí přesáhnout 12hodin. Jakým právem tedy může zaměstnavatel stanovit takovému zaměstnanci povinnost přijít na pracoviště třeba 10min před začátkem směny a opouštět ho třeba 15min po skončení směny? Není to dle toho § 83 nezákonné? Není to nezákonné i podle § 305 odstavec 1. ?
Nemyslím si, právě s ohledem na § 305, že by zaměstnavatel měl právo stanovovat zaměstnancům povinnost přijít do práce dříve, aby se stihli převléknout.
Zaměstnavatel ale může podle § 81 odstavce 1. rozvrhnout začátek a konce směny tak, že v tom je zahrnuta ona potřebná doba na převlékání, ale s limitem podle § 83.
Nebo se pletu?
Osobně jsem se setkal s opačnou situací. Zaměstnavatel zakázal pod hrozbou ztráty prémií přijít do zaměstnání (označit na terminálu příchod) dříve, než 20min před začátkem směny. Prý proto, že si příchodem o 30min dříve vynucují na zaměstnavateli zaplatit půlhodinový přesčas.
Může zaměstnavatel takovou povinnost zaměstnancům stanovit a při nedodržení dávat finanční postih?
Zamestnavatel muze temer cokoliv i kdyz je to lehce treba mimo zakon. Jak mile se podepise smlouva, je clovek proste koupen :( Takze otazky 10min pred, 10min po jsou nesmysl a nic moc se tim neda delat. Resil jsem driv hodne otazek kolem prace, zamestnani, co firma muze, jak firma ublizuje. Pravnici to posoudili a doslo se vzdy k tomu, ze veci resi A - podepsana smlouva nebo B - interni smernice / narizeni nebo C - urcuje vse nadrizeny a nebo D - mohu dat vypoved :D