Názory k článku 60 dní od novely živnostenského zákona. Zatím spokojenost

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 8. 2008 12:22

    Jaromir
    Sláva :). Mám šest živností (za 6*1000 Kč :( ), a ještě před rokem jsem uvažoval, že si budu muset zařídit další. Takže jedna "volná" živnost, je rozhodně krok kupředu.

    Tak, teď ještě to přiznání k dani z příjmu na jeden list A5 a je to :) (doufám, že tak už budu podávat přiznání za tento rok ;) ).
  • 28. 8. 2008 14:01

    Standa (neregistrovaný)
    Škoda, že server Podnikatel.cz tak nekriticky přejímá vládní propagandu z úst pana Římana. Na rozdíl od představitelů organizací a úřadů jako podnikatel z praxe nejsem spokojený s živnostenským zákonem:

    1. není pravda, že byla zavedena jedna živnost - stále platí povinnost vybrat si jeden nebo více z 80 oborů. Budu spokojený, až tyto obory budou zrušeny a zavedena "jedna volná živnost" - zatím to není. Všimněte si diskusí na internetu, které neustaly ani po 1.7. - stále se lidé ptají "a jaký obor si mám pořídit"? Tyto diskuse neustanou, dokud se obory nezruší.

    2. rapidně narostly pokuty živnostníkům, které úředníci ochotně rozdávají za každou prkotinu. Viz stížnosti drobných živnostníků na různých diskusních webech.

    3. živnostenský zákon je stále příliš dlouhý

    4. komplikace u cizinců (i cizinců z EU), kteří se musí zapisovat do obchodního rejstříku a tedy vést účetnictví. Nehledě na nutnost přinést úředníkovi výpis z rejstříku trestů ze své země, což je často nereálný požadavek (nutnost letět tisíce kilometrů, u azylantů nemožné).

    Shrnutí: v České republice je stále výhodnější podnikat na černo, dokud si naše vláda neuvědomí, že zákon má jen nastavit určitá pravidla v obchodních vztazích a vztazích mezi občanem a státem, a nesnažit se regulovat každou věc.
  • 28. 8. 2008 14:12

    Michael Hovorka, šéfredaktor
    Dobrý den,

    ohrazuji se proti Vašemu názoru, že "server Podnikatel.cz tak nekriticky přejímá vládní propagandu z úst pana Římana". Náš článek je položen na veřejně dostupných faktech, která se skládají i z názorů profesní organizací, jež podnikatele zastupují. Nikdo neříká, že nový živnostenský zákon je dokonalý, ale posun vpřed rozhodně přinesl, ať už je třeba i minimální, jak naznačujete.

    Pokud máte podněty ke změnám, určitě jako redakce uvítáme Vaše další postřehy, které budeme samozřejmě komunikovat i například s Hospodářskou komorou. Ta může na základě podobných podnětů dát příslušným vládním činitelům jasný signál, jak situaci kolem živnostenského zákona posunovat dále.

    Pěkný den,

    Michael Hovorka
  • 29. 8. 2008 4:19

    anonymní
    Dobry den,
    jsem podnikatel, ale necitim se byt zadnou Hospodarskou komorou zastupovan. Vyroky jejich predstavitelu imho casto hraji do karet pouze vybranym podnikatelskym subjektum, nikoliv podnikatelum jako celku. Zejmena pak ne malym a strednim podnikatelum, jejichz prijmy jsou casto zavisle na tom, jak se dari beznym zamestnancum.
  • 29. 8. 2008 4:25

    anonymní
    plne souhlasim a hlavne, zivnostnaky opravdu nejsou prioritni problem... ovsem je to nejjednoduseji resitelny problem...
  • 29. 8. 2008 11:48

    Standa (neregistrovaný)
    Jistě, jen jsem reagoval na článek, kde se píše o zjednodušení živnostenského podnikání. Já, na rozdíl od kolegů z Hospodářské komory žádné zjednodušení nevidím. Ta agenda tady pořád je, vůbec nic se nezměnilo. Akorát se ten papír nyní nejmenuje "živnostenský list", ale "výpis z živnostenského rejstříku". Principiálně jde o totéž. Stále stejná nesmyslná byrokracie, která by nemusela být.

    Právě proto, že zjednodušit administrativu okolo živnostenských listů je nejjednodušší, očekával jsem mnohem radikálnější reformu.

    Mohli jsme výrazně redukovat Živnostenské úřady (nebo je zcela zrušit a kontrolní agendu přesunout na ČOI). Mohli jsme zcela zrušit živnostenské listy, ke vstupu do podnikání by stačila registrace IČ, což by zvládnul jeden úředník na městském úřadě, nebo by se zavedly poloautomatické registrace přes internet (s využitím elektronického podpisu). Mohlo se udělat tisíc jiných věcí.

    Místo toho se provedlo pár kosmetických změn, které ale vůbec nic neřeší.

    P.S. samozřejmě souhlasím s vámi, že živnosťáky není zrovna to, co by se mělo prioritně řešit. V podnikání vidím jiné opravdové problémy... Ale reformovat živnostenské podnikání je v podstatě nejjednodušší, proto vláda mohla provést skutečnou reformu. Bohužel neprovedla...
  • 29. 8. 2008 12:00

    Standa (neregistrovaný)
    Abych svou myšlenku rozvedl:

    každý, kdo chce podnikat (záměrně se vyhnu hledání definice slova "podnikání"), má typicky dvě možnosti:

    1. individuální podnikání (ŽL)
    2. založení komerční firmy (S.R.O. atd.)

    Pro vstup do režimu živnostenského podnikání je nutné zajít na ŽÚ a registrovat se. Pak se ještě registrovat na FÚ, ČSSZ, ZP. Některé druhy podnikání vyžadují vztahy i s dalšími úřady.

    Možná Kalousek sloučí FÚ a ČSSZ - plus pro nás.

    Dokážu si představit, že ŽÚ by se také mohl zrušit a kontrolní agendu převést na ČOI. Úředníci z ŽÚ, aby prokázali "činnost" stejně rozdávají pokuty jen za prkotiny, jako je chybějící IČ na cedulce a podobné blbosti...

    Ke vstupu do individuálního podnikání by stačila registrace IČ, což může zajišťovat:
    - jeden úředník na městském úřadě (nebo registrace přes internet)
    nebo
    - Finanční úřad

    ŽÚ vůbec nejsou potřeba.
  • 30. 8. 2008 12:18

    Obyvatel (neregistrovaný)
    A nejakou tu "Knihu kontrol" mate ? :-) Tu vyzaduje ZU dokonce i v pripade ze nemate provozovnu a doma jen neco delate na pocitaci. Drive za to byla pokuta "jen" 5000 Kc, dnes predpokladam minimalne desetinasobek. Pak to po jedne navsteve bez knihy asi muzete jit zabalit ...
  • 3. 10. 2008 13:17

    lada (neregistrovaný)
    Tak to jste hodně zaspal, inspekční knihy byly zrušeny před mnohaaaa lety
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).