to platí ale jen pro "elektronicky archivovaný" doklad na straně příjemce, což, jak je zmíněno i v článku, stejně téměř nikdo nedělá, tím spíš ne malé firmy a podnikatelé. přijde faktura v pdf, vytisknu, předám účetní a pdf můžu zahodit. otrava s elektronickým podepisováním a prokazováním platnosti i po letech je pořád ještě v praxi špatně použitelné a stačí jedna chyba a celý archív je neplatný=neověřitelný.
My to děláme ve firmě tak, že všechny doklady máme v PDF bez podpisu, a i když náhodou nějaká faktura přijde poštou, tak jí oskenujeme a papír vyhodíme do sběru - což moc často nebývá.
Když by přišli na kontrolu otrapové z finančáku, a trvali na tom, že chtějí papírové doklady, tak je holt všechny vytisknu, jako jednatel podepíšu a podepíše moje účetní a vznikne účetní doklad. Podle zákona o DPH musí doklad obsahovat určité náležitosti a ty obsahuje. Podle zákona o účetnictví musí doklad podepsat určitá osoba (obvykle jednatel nebo účetní) a podpis tam otrapové z finančáku mít budou...
Na elektronické podpisy z vysoka prdím.
tak nějak - podpis i razítko (vydavatele) jsou v podstatě jen dekorace a setrvačnost z minulosti, tj. každému úředníkovi může být úplně jedno, jestli je to originál nebo domalované vodovkama. Proto si troufám tvrdit, že dneska je nejobvyklejší praxe právě poslání PDF emailem bez jakýchkoliv podpisů a následný tisk a archivace papíru u příjemce, protože je to nejjednodušší a bezproblémové. (mimochodem uchování PDF a tisk až v případě kontroly je taky zajímavý způsob :-) )