Pokud někomu připadá logické a spravedlivé, že by živnostníci-rodiče neměli mít větší podporu než živnostníci bezdětní, patrně jde o člověka velmi hloupého. Jinak by ho patrně napadlo, že OSVČ-rodič momentálně supluje také roli učitele, školní kuchařky a IT specialisty pro online výuku (pokud máte to štěstí, že je pro vaše dítě dostupná).
Navíc zatímco zaměstnancům je vyplácena podpora na základě výše jejich dosavadního platu, OSVČ se nikdo neptá - jak vysoké byly jeho předchozí příjmy (a tedy i odvody). Pokud jde o ošetřovné pro OSVČ automaticky je mu přiznána tato dávka na nejnižší míře možné pro zaměstnance = 400 Kč na den (cca 8000 měsíčně).
Od března je zde řada zaměstnanců, kteří pobírají na základě různých podpůrných programů 60–80% platu za 0% pracovního výkonu. Pokud počítáme průměrnou mzdu kolem 34.000,- Kč je jasné, že náklady vynaložené státem na mzdy a odvody za "průměrného" zaměstnance za dosavadních 7 měsíců Antiviru apod. mnohonásobně přesahují podporu oněch celkem cca 40.000 vyplacených OSVČ...
Dluhy, které teď vznikají, budeme splácet všichni a tento postoj vlády je krutým výsměchem…
ty tvrdíš, že 5x tolik, přitom to tak není. Tady je 5 let starý článek https://www.mesec.cz/clanky/mytus-zamestnanci-plati-na-odvodech-vice/, zaměstnanec sice platí víc, ale má za to zase víc věcí (dovolená, nemocenská), průměrný OSVČ nemá takové příjmy jako průměrný zaměstnanec, takže minimální zálohy udělají své a zvednou odvody výrazně.
Porovnáváš příjmy ze podnikatelské činnosti se mzdou, OSVČ narozdíl od zaměstnance musí příjmy ještě zdanit, musí si za ně koupit veškeré vybavení a nést náklady, zaměstnanec nemá žádné náklady spojené s mzdou.
Spousty OSVČ mají také zaměstnance, za které odvody platí, ty se počítají komu? Nebo my se zaměstnanci okrádáme stát a váš poctivé pracující?
No podle toho clanku to sice neni petkrat, ale jen neco vice nez trikrat, ale i tak je to slusny rozdil.
"zaměstnanec sice platí víc, ale má za to zase víc věcí (dovolená, nemocenská)"
Aha, tak ted jsi se pekne odkopal a predvedl, ze netusis o cem mluvis. Dovolena se neplati z odvodu a i 90 % vsech nemocenskych jde na hrb zamestnavatele, protoze prvnich 14 dni od statu zamestnanec nic nedostane.
"Spousty OSVČ mají také zaměstnance, za které odvody platí, ty se počítají komu?"
No komu asi? To je vazne zapeklity problem.
Ja nerikam, ze nekdo nekoho okrada, ale ten rozdil v odvodech je brutalni, to je holy fakt.
Buď to řešíš mikroekonomický nebo makroekonomicky. Pro zaměstnance je jedno, odkud se berou peníze na dovolenou/nemocenskou. Pravidla pro to stanovuje stát a jedná se o makroekonomický koloběh.
Proč by měl OSVČ mít stejné odvody? Vždy má spoustu jiných nákladů které zaměstnanec nemá, které musí platit, nebo znáš podnikatele, který nepotřebuje nic k podnikání? Jen povinnosti vůči státu stojí dost peněz nebo času. Zaměstnanec nemusí nic k pracovním výkonům platit ze svého, na účtu mu měsíčně prostě zbyde víc.
"Proč by měl OSVČ mít stejné odvody?"
Protoze od statu chce stejne sluzby. Vse co se plati z dani vyuzivaji oba. Zamestnanec nejezdi po lepsich silnicich, nema prednost na uradech a zdravotni peci taky lepsi nema. A duchod sice o neco vyssi mit bude, ale o drtivou vetsinu odvodu stejne prijde kvuli redukcnim hranicim.
ale to přece nemůžeš takhle počítat, stát má peníze z toho, že se několikrát v ekonomice otočí, oni nové nevznikají. Většinu příjmu tvoří daně z PO a DPH.
Nemůžeš porovnávat příjmy z faktur a mzdu. Kdyby OSVČ měl stejné odvody jako mají zaměstnanci, zničíš tím drobné podnikání, nezbyde nic na rozvoj, provoz a další daně.
Zmiňuješ silnice, ale OSVČ navíc také platí silniční daň, tu zaměstnanec neplatí a silnice také využívá. Pokud chceš dělat porovnání, sečti vše a ne jen část. Vždy byl rozdíl mezi podnikáním a zaměstnáním, podnikatel nese riziko, zaměstnanec ne.
Platím měsíčně lehce přes 100 tis jen sociálce, kdyby mi moje příjmy stát danil stejně jako zaměstnancům, nemohl bych si jich tolik dovolit, bez zaměstnanců bych neměl příjmy, pak bych se někde musel zaměstnat sám, ale kdo by vytvářel pracovní místa? Rozumíš rozdílu? Nejsem bohatší tím, že mi stát nechá z odvodů víc, naopak díky tomu mohu na odvodech více odvádět, stát ty peníze stejně dostane, řeš makroekonomický koloběh a ne částku na účtu.
"Většinu příjmu tvoří daně z PO a DPH."
Ne. Zdaleka nejvetsi cast prijmu statniho rozpoctu(konkretne 38 %) tvori socialni pojisteni, ktere ve vice z 90 % zatahnou odvody zamestnancu. DPH tvori asi 20 % a spotrebni dane 10 %. https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Informacni-letak_2019_Statni-rozpocet-v-kostce_v1.pdf
"Kdyby OSVČ měl stejné odvody jako mají zaměstnanci, zničíš tím drobné podnikání, nezbyde nic na rozvoj, provoz a další daně"
Proste vznikne nove ekvilibrium - kdo si na sebe nevydela, ten skonci. Proc by mel jeden mit ulevy a druhy to za nej tahnout? Ale ja bych na to sel z opacne strany - zrusil bych zakonik prace. Ve chvili, kdy by by vetsina zamestnancu zacle delat mimo zamestnanecky pomer, stat by musel nastavit novy zpusob platby primych dani.
"Zmiňuješ silnice, ale OSVČ navíc také platí silniční daň, tu zaměstnanec neplatí a silnice také využívá."
Ja jsem OSVC a silnicni dan neplatim. A do provozu auta bych vubec nezabihal... i kdyz potrebuje zamestnanec auto na cestu do prace, stejne za nej zaplati dvojnasobek co podnikatel(protoze z tech vydelanych penez musi nejdriv zaplatit dane)
"Nejsem bohatší tím, že mi stát nechá z odvodů víc, naopak díky tomu mohu na odvodech více odvádět, stát ty peníze stejně dostane, řeš makroekonomický koloběh a ne částku na účtu."
No fajn... posilej mi polovinu svych zisku a ja je roztocim v ekonomice. Makroekonomicky to vyjde stejne, tak o co jde?
když je 38 % největší část příjmů, co je potom ten zbytek? Holt sociální odvody jsou jako jedna položka, zatímco různé daně jsou rozepsané, ale tvoří většinu.
Pokud bys OSVČ danil stejně jako teď zaměstnance, skončíme jako ve Švédsku s minimem podnikatelů, z 2mio příjmů odvedeš státu 1,5mio, to ti moc na mzdy zaměstnanců, na provoz a další odvody nezbyde. Zdanění práce u nás máme extrémně vysoké a dávat to za trest všem, asi není řešení. OSVČ s vysokými příjmy a bez zaměstnanců je titěrné množství, většina z nich naopak končí s minimálními zálohami, kde ty % nevychází zrovna růžově.
Když chceš posílat zisky, mohu se s tebou dělit i o ztráty? Pořád vytahuješ pouze jednu ze spousty položek, zaměstnanci se ztrhává SZP a zálohy na daň, zatímco OSVČ podle oboru platí spousty jiných položek navíc, ty tak nějak ignoruješ.
Vysvětlovat těmhle lidem, že není možné aby odvody byli stejné, je jako házet hrách sviním, oni mají nějaký pocit, že ty odvody platí ze svého, přitom to celé je prostě zdanění firmy. Takže je to celé o tom, že firmy jsou zdaněné úplně nesmyslně a ještě z jejich peněz jdou věci jako 14 dní nemocenské a dovolené, což je taky forma daně, protože tím ušetří stát. Jenže zase za to, že tohle vše platí, mají toho zaměstnance trochu podchyceného a jistějšího.
Ale těžko to pochopí někdo, kdo pořádně nepodnikal. Řešit totiž na koho se napíše jaká částka je jedno, klíčové je kde se ty peníze berou a to je firma nebo osvč - to jsou reální plátci všech těch daní. Od kdy zaměstnanec platí nějaké daně? Když firma za zaměstnance daně nezaplatí, přijde zaměstnanci snad exekutor? No těžko, přijde té fírmě... protože to ona je ta "zdaněná".
Zatím co osvč, když nebude mít práci a nebo mu nezaplatí lidi faktury, a nebude tedy moci zaplatit státu, tak mu přijde exekuce od státu. Tzn osvč je plátce daní. A je jedno, že na zaměstnance se napíše "nějaká částka" z čeho se mu pak počítá důchod, podstatné je to, z čích peněz to jde a kdo za to ručí.
Podle mě by se tohle zdanění zaměstnanců mělo zrušit a normálně to nazvat zdanění pracovního místa, protože tohle házení na bílé koně akorát vede k tomu, že zaměstnanci mají pocit, že tenhle stát živí, přitom bez podnikatlů by se mohli zaměstnat leda tak pod mostem.
"Ale těžko to pochopí někdo, kdo pořádně nepodnikal"
Podnikam od doby co jsem vylezl ze skoly. Nejdrive spolu se zamestnanim, poslednich par let uz OSVC hlavni. Dane jsem si tedy delal vzdycky sam. Znam to z obou stran, takze me neopijete rohlikem.
"Podle mě by se tohle zdanění zaměstnanců mělo zrušit a normálně to nazvat zdanění pracovního místa"
Super napad. A jak vysvetlite, ze se ono "zdaneni pracovniho mista" pocita ze mzdy zamestnance? Jsou to samozrejme odvody zamestnance - zdravotni jde jeho pojistovne a socialni se eviduje taky zamestnanci.
Me soucasny system financne vyhovuje, ale to mi nebrani videt jeho nespravedlnost.
Jenže osvč není to "pořádně nepodnikal", tohle totiž dokáže posoudit jen někdo, kdo zaměstnával více lidí a chápe, kde se na to peníze berou, vedl pohovory a dojde mu, že většinu lidí vůbec nezajímá co platít státu ale dožadují se nějaké čistých peněz.
OSVČ je první krok k tomu podnikat, ale člověk je zatím zodpovědný pouze sám za sebe. Tzn právě má relativně nízké náklady na podnikání ale většina těch lidí, když začne vydělávat více, tak nabere zaměstnance a tam právě nastává příchod státu, který ho oholí. Do jisté míry je OSVČ inkubátor podnikání. A myslíte, že by se vám hnali lidi do inkubátoru, kdyby to nemělo aspoň zdánlivé výhody?
Důvod proč státy počítají ty odvody z příjmů je hlavně v tom, aby pak mohli těm lidem rozdělovat důchody a dávky, pokud bychom zdaňovali jen firmy, tak by balo těžké určit výši dávky aby někdo neměl 100% platu a někdo sotva 20%. Proto se daně počítají na ičo člověk, i když reálně je to zdanění firem.
A to, že zde máme pár desítek tisíc osvč, co jedou na švarcu a mají tedy zdanění okolo 15% to je z pohledu státu zcela zanedbatelná částka, já jim nezávidím, je mi to fakt jedno, jestli tak podvádí a riskují vysoké pokuty. Nevím ale proč bychom kvůli těmto lidem pak házet klacky pod nohy všem z těch půl milionu osvč?
"když je 38 % největší část příjmů, co je potom ten zbytek?"
Proboha, vzdyt jsem ti poslal odkaz, kde to vsechno najdes!
"Zdanění práce u nás máme extrémně vysoké a dávat to za trest všem, asi není řešení."
Konecne rozumna rec. Tobe prijde fer, aby byla takto brutalne zdanena jenom cast lidi? Me ne a o tom porad mluvim.
"většina z nich naopak končí s minimálními zálohami, kde ty % nevychází zrovna růžově"
Aby nekomu vysly procentualni odvody na urovni zamestnance, musel by mit prijmy nizsi nez je minimalni mzda. Kdo by za takove situace podnikal mi unika.
A uvědomte si prosím jednu věc, pokud přistoupím na tu vaši hru, že zaměstnanci platí nějaké daně, tak chápejte zaměstnanecký poměr jako službu, kdy za ty daně máte státem nařízení podmínky dovolené, minimální mzdy, nemocenské, limit ručení, ochranné pomůcky a především lepší postavení vůči svému obchodnímu partnerovi - zaměstnavateli.
Je mi jasné, že asi máte v okolí nějakého osvč co má minimální výdaje, závidíte mu a tak máte potřebut to podělat všem, ale většina osvč opravdu nespadá do této kategorie a jejich reálné zdanění, po odečetení právě dovolených a nemocenských je často i větší, než těch zaměstnanců. Důvod proč podnikají je spíše v tom, že podnikání je životní styl a volnost nebo třeba jim jejich zdravotní stav neumožňuje závislou práci, kde se musí řídit pracovní dobou, či v jejich okolí není vhodná práce pro jejich zkušenosti. Kdyby bylo podnikání tak super výhodné, jak to tvrdíte, tak podniká přece skoro každý, kdomě hasičů, lékařů atp :)
Sorry, ale tohle je uplne ujety blabol. Za ty dane samozrejme zadnou dovolenou, minimalni mzdu, ani ochranne pomucky nemam. To jsou jen dalsi narizeni a NIC Z TOHO SE Z ODVODU NEPLATI. I ta nemocenska jde z velke casti z kapsy zamestnavatele.
"jejich reálné zdanění, po odečetení právě dovolených a nemocenských je často i větší, než těch zaměstnanců"
Proc by se proboha mela odecitat dovolena, co je to za pitomost? Za zamestnance se snad po dobu dovolene neplati odvody?
"Kdyby bylo podnikání tak super výhodné, jak to tvrdíte, tak podniká přece skoro každý, kdomě hasičů, lékařů atp"
Kdyby nebylo tak super vyhodne, nemuseli bysme mit zakon o nelegalnim zamestnavani a kontroly. Zkuste se nad tim zamyslet.
Pokud ale pracuji jako zaměstnanec, tak nemůžu pracovat jako osvč. Chápejte, OSOBA SAMOSTATNĚ VÝDĚLEČENĚ ČINNÁ, chápete to slovo samostatně? Od kdy zaměstnanci jsou samostatně výdělečně činní, aby bylo leální na to roubovat osvč směrnice?
A kdyby stát nenařídil dovolené a nemocenské, skoro nikdo by to neplatil. Logicky. Je to stejné, jako když stát nařídí povinné revize komínů. Vy to nepotřebujete třeba, protože si komín čistíte sami, ale stát vám to nařídil, tak musíte zaplatit kominíkovi, že se vám na to přijde podívat. Kominík je rád, že vidím komín, vy máte přitom jen čárku na papíru. Bez nařízení státem, by jste ty peníze za kominíka nezaplatil. A zaměstnanec by neměl dovolenou placenou :)
jak říkám, ta debata nikam nevede, pokud nebudete mít odvody, nemáte stát který někomu nařídí vám dát dovolenou. Vy furt jen slovíčkáříte a řešíte, kdo kde komu, a neřešíme začátek a konec onoho malicherného řetězce. Kde se odjakživa jednalo o Zákazník (platí daně ze zboží a služeb, žije z práce či dávek) - Podnikatel (platí daně, platí práci, žije ze zisku) - Stát/Šlechta (žije z daní, neplatí daně)
Ne, pokud nebudete mít odvody a daně, tak nebude stát a tedy nebude nikdo, kdo by vymáhal ty pitomé zákony. Myslíte že vám někdo dával mzdu, kdyby mu nehrozilo nic, když vám jí nedal, nebo že by vás nějaký cholerik nezastřelil, kdyby mu nehrozilo, že si za to půjde sednout? Chápete vůbec, že stát je v podstatě to, co si platíme aby nás na jedné straně omezoval a na straně druhé nám dával jisté benefity života plynoucí z naší situace. Pokud jste zaměstnanec, tak státu prostě "fiktivně" platíte odvody, za které pak šlape po firmě, aby vám dala výplatu, dovolenou a nebo nemocenskou :) Prostě si platíte svého vymahače
Milý pane, podival jsem se po čase na tuhle diskusi, která samozřejmě nemůže nikam vézt a gratuluji vám, že máte v této těžké době tolik času na podobné kratochvíle.
Pokud máte trochu dobré vůle, pokusím se vám přece jen ještě jednou vysvětlit, proč je, v případě karastrofy jakou zažívåme, nepoměr v pomoci zaměstnancům oproti pomoci OSVČ neospravedlnitelný.
Budu zaokrouhlovat:
Jako OSVČ je u nás registrováno asi 2 000 000 lidí. Přibližně 1 000 000 je aktivních a z nich JEN CCA 600 000 má tuto činnost jako hlavní. O TĚCH jsem zde psal. TĚMI se zabýváme.
Co se týče daní. Přes 200 000 OSVČ platí kromě daní z příjmu a odvodů CSSZ a zdravotního pojištění také DPH (je to velmi podstatná část z těch celkového počtu plátců = cca 500 000). Pro velkou část z nich jsou odvody DPH největší daňovou povinností. To jsem započítal do celkové daňové zátěže OSVČ.
Podotýkám, že povinným plátcem DPH, se u nás stane kdokoli s obratem nad 1 000 000 Kč. Zdůrazňuji OBRATEM NIKOLI ZISKEM (to si mnoho lidí plete). Obrat 1 000 000 Kč překoná samostatně pracující venkovský zedník...
Dále říkám, že OSVČ jsou šestnáctkrát méně v pracovní neschopnosti, z toho vyplývá že čerpají i nepoměrně menší část zdravotního pojištění. Prosím nepleťte si zdravotní a nemocenské pojištění (pokud rozdílu nerozumíte, najděte si to). Poměr 1:16 je z roku 2017, aktuální udaje si můžete dohledat.
Podobný nepoměr je v oblasti sociální. OSVČ čerpají nepoměrně méně sociálních dávek, mají obvykle nižší důchody atd. Opuštění dlužného pojistného se v minulosti týkala pouze velkých firem, stejně tak státní sanace ztrátového provozu některých firem např. dolů (kvůli zaměstnanosti).
Podotýkám, že nemám nic proti zaměstnancům, jednu zaměstnankyni dokonce miluji:-)
Tohle asi nema smysl, protoze kdo nechce videt, tak nevidi. Rozloucim s jednou otazkou na zaver... jestli neni vyhodnejsi byt OSVC, proc se kvuli svarcsystemu "musel" menit zakon a proc je nyni nelegalni vykonavat zavislou cinnost mimo pracovni pomer? Proc chodi kontroly a udili milionove pokuty? Prosim, uz neprodukujte dalsi moudra. Jen se nad tim zkuste zamyslet.
I vy kujóne, vy jste nás prostě odhalil. Vyhrál jste, přiznáváme se, jsme všichni zloději, my kominíci, optici, hostinští, tlumočníci, maséři, průvodci, instalatéři, kadeřnice, nakladatelé, obvodní lékaři, elektrikáři, herci, hodináři, trenéři, zlatníci, zedníci, pedikéři a všichni ostatní. Samej švarcsystém, samej xindl.
Ještě že nás vůbec nepotřebujete...
Poslední slovo vám nechám. Na rozdíl od Vás mám školou povinné děti a musím při tom zachraňovat to, co mi z živnosti zbylo.
Všechny tyhle odvody, daně, podmínky a výhody je potřeba řešit jako uzavřený systém dohromady bez ohledu na to, jak se která daň/odvod jmenuje, není možné hýbat s jednou daní, protože mi připadá nefér. Nařízení jdou ruku v ruce s nastavením daňového systému, nejsou to nezávislé veličiny.
Jak jsem psal výše, OSVČ musí ze svých příjmů zaplatit náklady na podnikání, to mu výrazně sníží částku, kterou mu zbyte pro vlastní potřebu. OSVČ ve švarcu nemá žádné náklady na podnikání, ty náklady si jako daňově uznatelné naopak uplatňuje jeho obchodní partner, to je špatně, vytváří to nerovnováhu, ale řešením není přece zvednout daně všem OSVČ, ale omezit tohle obcházení.
Švarc u nás vzniká nejen kvůli penězům, ale i kvůli nemožnosti mít zaměstnání bez místa pracoviště (a nutnosti vypisovat a řešit cesťáky), flexibilní pracovní dobu mezi jednotlivými měsíci, variabilnější dohodu mezi "zaměstnancem" a "zaměstnavatelem" třeba mít ohodnocení podle výkonů a nikoliv za čas atd.
Teď třeba řeším problém s homeoffice, kdy zaměstnanec bydlí v jiném městě, než kde jsou kanceláře, v současné době nemá příplatek za svátek a práci přes čas nebo v noci, musí každý den vypisovat cesťák (nebo změnit pracovní smlouvu a uvést místo pracoviště jeho bydliště, tam zase je problém s bezpečnostními a požárními předpisy za které nesu odpovědnost, ale nemohu je ovlivnit).