V České republice funguje systém, který čítá více než osm tisíc školních jídelen. S tímto počtem patří Česko na přední pozice v celé Evropě.
Už dávno však neplatí, že by školní jídelna poskytovala své stravovací služby pouze zaměstnancům školy a jejím studentům či žákům. Za úplatu se mohou ve školní jídelně najíst také ostatní osoby.
Vzhledem k tomu, že školní jídelny nabízí cenově zvýhodněné obědy, využívají jejích služeb právě senioři. Aktuální anketa mezi seniory ve věku 70 a více let, kterou realizovala v září agentura IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), ukázala, že cenově zvýhodněných obědů využívá téměř čtvrtina seniorů.
Školní jídelna jako konkurence restauracím
AMSP ČR upozorňuje na to, že se jedná o velký problém. Podle nedávné analýzy asociace vychází u nás 265 obyvatel na jednu restauraci nebo hospodu. Udržet se v mimořádně silném konkurenčním, navíc silně byrokratickém, prostředí není samo o sobě jednoduché.
Dotované školní jídelny, které začínají poskytovat služby pro běžné návštěvníky z ulice, se tak mohou stát dalším hřebíčkem pro řadu malých provozoven. Jedná se o jasnou podporu, například osobních nákladů, a i když školní jídelna nabízí pokrmy za jiné ceny než pro žáky, nemají jim běžné provozovny šanci konkurovat.
Majitelé restaurací si někdy neví rady s tím, jak do svých podniků dostat hosty. Pokud mezi ně patříte, máme pro vás několik osvědčených tipů. 10 tipů, které vám pomohou obsadit restauraci
Školní jídelny mají sloužit pouze pro žáky a zaměstnance školy. Jejich dotování a cílená podpora dává smysl do momentu, pokud se z toho nestane komerční aktivita, která poškozuje nedotované restaurace. Nelze míchat dohromady sociální a komerční služby. Běžný člověk z ulice taky nemůže volně přijít do školy a připojit se třeba k běžné výuce angličtiny, i když by to řada z nich určitě využila a zaplatila,
uvádí Karel Havlíček, předseda představenstva AMSP ČR.
Školní jídelny jsou oproti podnikatelům ve velké výhodě
Jestliže škola poskytuje v rámci své doplňkové činnosti podle školského zákona stravovací služby i pro další osoby, nečiní tak samozřejmě s cílem prodělat. Školské zařízení však funguje na principech úplně jiných nákladů.
V souladu se školským zákonem a vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování je činnost školních jídelen významně dotována, např. mzdové náklady, náhrady mzdy, odvody (sociální a zdravotní pojištění, FKSP) jsou hrazeny neinvestičními dotacemi ze státního rozpočtu, na provoz zase přispívá zřizovatel, který poskytuje investiční dotace na nákup materiálu, dlouhodobého i drobného majetku, energií, služeb i na opravy kuchyňského zařízení a údržby místností. K tomu je třeba přičíst další příspěvky z grantů či od sponzorů. To vše podnikatelé nemají, navíc příspěvkové organizace, kterými je drtivá většina škol, jsou zákonem vyloučeny z EET a nenesou tak další náklady na evidenci tržeb při prodeji jídel veřejnosti.
Aktuálně není hlavním problémem malých restaurací a hospod přebujelá administrativa nebo silná konkurence. Čím dál obtížněji se shání kvalifikovaný personál. Více v článku „Chybí personál, objednávejte si u baru.“ V pohostinství teď nic neobvyklého