V oboru se nevyznám, ale jako zákazník stále nechápu následující:
Běžná pizzerie v menším městě na Moravě. Cena pizzy kolem 150 Kč, k tomu 0.33l minerálky za 35 Kč. Personál má české platy.
Popojedete kousek za hranice Rakouska do podobného městečka. Pizza (větší) za 7.50 Euro, k tomu kohoutková voda zdarma. Personál předpokládám nepracuje za platy na české, ale rakouské.
A otázka, jak to v tom Rakousku dělají, když při minimálně trojnásobných nákladech je cena přepočtena z EUR na CZK nakonec stejná nebo dokonce i nižší?
Klasika...Místo energie vynaložené do hledání cest, jak prorazit, se investuje do hledání příčin, proč to nejde a hledání všemožných výmluv. Z mých zkušenosti vím, že důchodcům běžně stačí poloviční porce. Když jsou dva, tak nemusí nic řešit. Pokud jsou sami, nechají si běžně část oběda k večeři, protože si pro sebe moc nevaří. Dají jim v restauraci zbytky do krabičky domů? Prodají jim poloviční porci za polovinu ceny, když dětská porce nevyjdou o moc levněji než plné? Jedí dlouho. Nebude vadit podnikatelům, že zabírají místo zákazníkům, kteří se musí během půlhodiny vrátit do práce? Když se jich sejde více u stolu a začnou probírat denní režim, nemoci, letákové akce...neprodraží se jejich místo, když by mohli obsloužit více zákazníků? je to zvláštní, ale u nás si důchodci mohou zajít s jídlonosičem nejen do školních jídelen, ale do podnikové vývařovny, nebo si nechat dovézt jídlo charitou a teď následuje pecka...Dokonce i z restaurace...taky do jídlonosičů. I prodej zmražených jídel v marketech je konkurencí. Ale chápu, jde o to se politovat. Proč má kdejaký ohřívač polotovarů pocit, že má právo na prosperovat?
No víte, najít restauraci - i třeba v Brně - kde by byly pro důchodce přijatelné ceny a taky chuťově přijatelné je kumšt. Samé 3 stovkové stejky, kdejaká prapodivná jídla, s nečitelnými /nesrozumitelnými názvy- kdy opravdu nevíte - CO TO JE . Najít chutné - jídlo se nedá. Taky mají jinou chuť a zvyky. A to zase mají ty školní jídelny a pod. Zdravou a dostačující stravu. A dát si v Intru svíčkovou - je děs s prapodivnou chutí - akorát ne svíčkové. Jinak - ať gulášoviny a podobné - totéž. ŘÍZEK SE SALÁTEM - PŘESUŠENÝ, SALÁT KYSELÝ... ČI BŮHVÍ ČÍM KOŘENĚNÝ.
Jakpak by se páni restauratéři tvářili - kdyby zákazník chtěl třeba čočku na kyselo , či fazuli - nebu fazolový guláš..... a kdo ví jak by asi vyletěly ceny - kdyby to dokonce uměli uvařit.... che
No, nevim kam v Brne chodite vy, ale my chodime z prace tak ruzne do restauraci a stale se jeste najde dost tech, kde se za stovkovou stravenku slusne najite. Pivo do toho nepocitam, voda mi staci... a to, ze neznate nazvy jidel, to je s prominutim vas problem. Neznalost neomlouva a kdyz nevim co to je, tak si objednam tu vasi vychvalovanou cocku. Prinejhorsim se zeptam obsluhy, ne?
Tak me napada, pri vyrobni hodnote jedne porce cocky s vajickem a platkem chleba cca 10 Kč i s platem obsluhy, kolik byste si za tu slichtu tak predstavaoval ze budete platit? Na takova jidla mily pane nechodte do restaurace, do restaurace chodime si pochutnat, nikoliv usetrit :)
No Mončo, tohle je trochu hodně "mimo mísu". Zde je diskuze o stravování důchodců - tedy měsíční důchod okolo 7-8 tisíc na vše. Důchodci k důchodu rozhodně nedostávají stravenky v hodnotě 100,- Kč. Tudíž si nemohou dovolit dávat za jedno jídlo ani těch 100,- Kč. Chci vidět Vás, jak budete vycházet se svým důchodem Vy, až ho (možná) budete pobírat. A možná se ho ani nedočkáte, díky politice vedení tohoto státu. To budete ráda, když se dostanete k jídlu, které budou restaurace a jiné obchody vyhazovat jako odpad. Důchodci v ČR jsou rádi, že mají možnost se slušně najíst v těch školních jídelnách. Dobrou chuť v důchodovém věku.
V brně si pamatuju, že jsem se docela dobře najedl ve vývařovně na náměstí, toho poblíž nádraží (myslím, že to je náměstí svobody, ale nechci se pasovat do znalce Brna, berte moji lokalizaci s rezervou). Teda pokud si to nepletu, jel jsem šalinou od bystrce s přestávkou v softcomu a viděl jsem ceduli jídelna, tak jsem vystoupil, čímž jsem plánovaný oběd v podobě housky s vysočinou povýšil na teplé jídlo. Stačila mi na to jedna stravenka, možná jsem něco málo doplatil (max 5 korun). Bylo to takové retro, ale to je i vývařovna u nás ve městě. Taky vaří dobře a levně. A taky vypadá skoro stejně jako v roce 85 kdy ji otevřeli.
Protože už jsem sama a v seniorském věku, zalíbila se mi nabídka místní jídelny, na rozvoz jídel, která mají senioři nad pětašedesát se slevou. Jsem ráda, že něco takového u nás existuje a pokud bych chtěla obědy z restaurace, nedoplatila bych se. Spíše mi vadí, že seniorská centra osamělým důchodcům jídla nerozvážejí, protože nejsou zdravotně postižení a tak se toho ujímají nakonec i ty školní jídelny, nebo všelijaké vývařovny, odkud ovšem člověk nedostane čerstvé, ještě teplé jídlo, ale jídla mražená či chlazená. Když člověk zůstane sám, s jídlem se odbývá, nebaví jej něco sám pro sebe vařit, denně něco vymýšlet a nakonec to sníst bez chuti. Jsem moc ráda za naši jídelnu, dostanu pořádný oběd, který ani nemusím ohřívat, je teplý a platit předražené ceny za poloviční porce v restauraci, to bych ani nechtěla. Polévka mně vždy zbyde i na večeři a někdy i hlavní jídlo, když si je rozdělím, jsem za to ráda, nemám starosti, co na večeři. jsem za takovou jídelnu v obci vděčná a je mi líto seniorů, kteří žijí v obcích, kde nic takového neexistuje a musí se třeba spokojit s mraženýmíi jídly, uskladněnými v mrazáku. To si raději něco uklohním sama. Myslím si, že na seniory v tomto ohledu nikdo nemyslí a restaurace, naříkající, že jim jídelny berou zákazníky, by měla popřemýšlet nad výší důchodů seniorů.
Dříve byla nesporná výhoda jídelen (a bohužel i fast foodů) v tom, že tam k jídlu nesmrděla kuřácká prasata. A kvalita je kolikrát také lepší. To že si musíte (můžete) jídlo donést ke stolu má další výhodu v tom, že netřeba čekat 15 minut na unuděného číšníka a dalších 15 minut na zaplacení :-)
Nevím, komu tu vzdáváte hold, ale stejně jako ostatní si nevidíte na špičku nosu. V cizině je nemyslitelné, aby kdokoli z ulice - dělníci, důchodci, atd. - si přišli na dotovaný oběd do mateřské školy, nebo zš. Chodí mi syn do 1. třídy. Proč se legálně pohybují v jídelně cizí lidé. Nevím, zda jsou nemocní, nebo tam nečíhá pedofil. Do hospod vyráží komanda od hygieny, ČOI, hasiči, bezpečáci atd. Burešovi voliči číhají na každokaždou účtenku, aby udali svého hospodského, zaměstnanci kradnů a financ si může kdykoli kleknout. Musí odvádět daňová hlášení, účetní ale za chyby neodpovídá. To je pak rovné podnikání, co? Tak co teď s tím holdem.
Nebojte náš čas také přijde, hradní pán, pokud nebude příroda rychlejší, je vlastně na odchodu ( tak či tak ), Andrej je 65 let starý miliardář co těží pouze s populismu, bravurního marketingu a celosvětového hospodářského růstu. Až růst skončí, tedy pokud nebude náhodou dříve odsouzen za podvody na čapím hnízdě, se odebere na své haciendy ve světě užívat si miliard co si tak šikovně za dob vládnutí nahrabal ( málokdo ví že za posledních 5 let zdvojnásobil hodnotu svého majetku i když ho zaparkoval do svěřenských fondů ).
Pak přijde čas zase slušných podnikatelů a čas slušných zaměstnanců, a jak se do lesa volalo, bude se i z lesa ozývat... tím jsem si 100%-ně jist, nezapomínáme !
Důchodci a ostatní strávníci, kteří nejsou pracovníci školy mají v jídelnách vyhrazený čas, kdy si mohou odebrat oběd a ten se nesmí krýt s časem, kdy chodí do jídelen děti a zaměstnanci školy. Navíc o dotacích nejsem tak úplně přesvědčena, oběd pro důchodce stojí 65 Kč, děti platí maximálně 28 Kč. PS: A s těmi pedofily zas nepřehánějte...
To ale mícháte hrušky a jablka..
Ten článek je o nekalé konkurenci, není to o tom zda důchodce má či bude chodit do restaurace, ani o tom zda dostane či ne poloviční porci, ani o tom zda mu dají v restauraci plastovou krabičku na zabalení si jídla s sebou. ( možná ano, možná ne ). Je to prostě o tom že školní jídelny a jídelny MŠ a jeslí mají vaření obědů v rámci svojí činnosti NEZISKOVEK dotované státem, ještě jednou dotované, a to právě proto, že to mají vařit žákům a dětem pouze v rámci své neziskové činnosti. Stejně dotované jídlo se samozřejmě v nemocnicích a domovech důchodců. Pokud ale prodávají školy a MŠ obědy komerčním způsobem ( a úplně jedno komu ) ale jaksi za nekomerční a státem dotované ceny, jde samozřejmě o nekalou konkurenci a je zcela irelevantní, kam budou důchodci či jiní strávníci z ulice chodit na jídlo či nebudou.
A k příspěvkům o pizze v Rakousku za 7,5 EUR, klidně může být, ono ale nezáleží pouze na ceně za kus ale také kolik toho prodáte, a možná že právě proto že Rakousku netrpí nekalou konkurenci, třeba tím že obyčejná škola má také státní pizzerii ( na komerční způsob ale za dotované státní ceny ) no tak si onu pizzu objednává mnohem více lidí u klasické pizzerie za oněch 7,50 EUR, pokud jich prodají dostatek, byť s nižší marží ( ziskovostí ) ale pořád jsou rentabilní mohou prosperovat.
Nesmysl - nebo je lepší než prodat důchodcům - jídlo vyhodit. Žádnému kuchaři se nikdy nepodaří uvařit jídla akorát na počet strávníků - dřív se tyhlety zbytky dávali do JZD na výkrm - to taky stopli a leda tak zaplatit drahé zlikvidování ve firmách na to zřízených. EU normy jsou na prd.
Víte třeba Ikea - ať nejsme u těch škol. Dětskou porci neprodá dospělému - takže zbývá - buď jedna porce - ale dvoje příbory a jíst z jednoho talíře, nebo nějaké pouzdro - do kterého se části dají a odnesou domů k věčeři. Taky je možné - někdo holky jiný vdolky - plnou porci kuliček, s dejme tomu kaší a jednu porci hranolků- o kuličky se podělit a půlku nesnědené kaše a hranolků - vyhodit. Pak se mele - kolik jídla se vyhazuje, kolik lidí má hlad.. a zcela zbytečně .... právě kvůli takovým " indeligentům" jako jste VY. --- jo ta ejůnie....
vy žijete ještě dobách komunismu ale totálně, zaprvé ty dotace jsou účelové na stravování žáků dětí v MŠ podle norem, důchodcům ani nikomu jinému, nemají co školy a MŠ prodávat obědy komerčně za státní dotované ceny, prostě to zcela odporuje jejich účelu zřízení a účelu dotace.
To je nekalá konkurence zcela jasná. Ostatní je plácání nesmyslů o Ikee - co to je ?? ( prostě guláš všeho možného i nemožného )
Mj. jsme vůbec na webu určeného podnikatelům ? připomíná to slet RVHP, toto žádný podnikatel nemůže nikdy napsat, a na žádném skutečně pro podnikatelském webu, by něco takového nemohlo být vůbec publikováno.
Podnikatel nepláče, podnikatel inovuje. Jídelny tu jsou a budou. Důchodci jsou disciplinovaní voliči, takže zákaz prodeje lidem mimo školu nečekám.
Dotace přímá - hloupost. To nelze a byl by za to flastr. Dotace nepřímá - ano částečně. Jídelna už stojí, hygienu a další předpisy musí splnit bez ohledu na počet strávníků, paní v kuchyni je zaplacená z peněz na stravování. Potud souhlas. Na druhou stranu většina škol je v kapitole prodej mimoškolním ZISKOVÁ. Můžeme se hádat o započtených nákladech. Variabilní jsou započtené zcela jistě. A fixní celé určitě ne. Ovšem škola ty peníze použije na zlepšení kvality stravování pro děti, naše děti a to prostě pozitivní je. Rodiče chtějí, aby děti jedly lépe než za ministerský standard. A rodiče jsou taky voliči...
Co s tím. Provozovat běžnou hospodu (o trochu lepší jídelnu) vedle školní je IMHO naprostá blbost. To musí nutně padnout na hubu. A tak je to správně. Protože nabízet to samé dráž není dobrý byznys plán. Zkušený hospodský, ale ví, že školní jídelna má spoustu omezení, která ničím neobejde. Seškrtané koření, cukry, tuky... nutnost vyvážené stravy a tím bezmasých dnů. Tlak na cenu surovin a často poněkud fádní chuť. Navíc jídelníček visí na webu často měsíc dopředu. A tady je řešení - nabízet to, co si v jídelně dát nemohou. Takový steak v bezmasý den by mohl zaujmout. A důchodci rádi slevy - co třeba každá 5 - 10 návštěva se slevou nebo něčím k menu zdarma.
Ale ony to ty jídelny neprodávají důchodcům za dotované ceny. To je výslovně zakázané a kontroluje se to, aby tak nešidily skutečné příjemce dotací. Ale školní jídena je zařízení specializované na hromadnou přípravu "low-cost" jídel a když ke dvěma stům dotovaných kolínek s hnědou omáčkou navaří ještě padesát nedotovaných porcí kolínek s hnědou omáčkou, tak je můžou prodat skutečně hodně levně a ještě z toho mít nějaký malý zisk. Ostatně snižování průměrných nákladů cestou vyššího obratu je běžná podnikatelská praktika. Takže nařčení z nekalé konkurence je i z tohoto hlediska mimo.
Ale to víte. že je to dotované a Vy nemáte o problému žádné informace. Restauraci si provozovatel musí koupit, nebo pronajmout. Školní jídelna, zařízení je pořízená z peněz daňových poplatníků. Zaměstnance platí zřizovatel školy - kraj, město, obec, atd. Do školní jídelny nebo do jídelny mateřské školy patří jen děti a nikdo jiný. Ty řeči o chudácích seniorech jsou nesmyslné. Každý obchodní řetězec prodává hotová chlazená či mražená jídla, často i pod 50 Kč. Důchodci se u nás mají relativně dobře, pokud si pořídili svoje bydlení. A pořídit si svoje, měli větší šanci, nežli dnešní mladí, kdy stojí byt 2+1 v praze 4 mega.
Jen pro vyjasnění - mně je vcelku fuk, jak se mají důchodci a sám mám našetřeno dost na to, abych v důchodu nemusel počítat každou korunu za oběd. Šlo jen vyjasnění otázky, zda jde či nejde o nekalou konkurenci. Já tvrdím, že nejde o nekalou konkurenci, ba dokonce ani vůbec ne o konkurenci, protože se týká úplně disjunktních skupin spotřebitelů. Toť vše, nehledejte v tom nějaký zájem či skrytý záměr.
ono ale nezáleží pouze na ceně za kus ale také kolik toho prodáte
To je to kouzlo diskusí pod články, člověk se tu vždy pobaví (na některé odpovědi už ani nemá smysl reagovat). Ta pizzerie byla prázdná, asi jak o u nás. Do sousedního Německa jezdím poměrně často, takže ceny mohu porovnávat. A ty naše se tomu stále více přibližují, ovšem nějak tomu neodpovídají zdejší platy zaměstnanců, ani zákazníků. O nižsích cenách potravin coby surovin (tedy bez přidané služby v restauracích) už vůbec nemluvě, ale to je myslím všeobecně známé. Ten trend je dlouhodobý, nejde o žádný krátkodobý výkyv,. Celé podpořeno například přesuny DPH sazeb restauračních služeb, kde při snížení zůstala cena stejná, ale při opětovném zvýšení sazby znovu poskočila, k smíchu. Vše ostatní jsou jen kecy.
Stravenka není státní dotace, ale příspěvek zaměstnavatele, a co a komu zaměstnavatel přispěje je čistě věcí jeho a zaměstnance, obdobně, jako výše mzdy, někdo má 20 někdo 120 tis. brutto měsíčně a každému je po tom velké nic.
Tento problém neřeší a řešit nesmí školní jídelny, protože dotace které dostávají na stravování žáků, jsou dotace na stravování žáků. Tedy dotace je příspěvek ze státního rozpočtu tedy daní lidí a firem ČR a jsou striktně účelové, takže neexistuje, aby to bylo neziskovkami zneužíváno pro komerční prodej, mj. kam si myslíte že pak ty inkasované peníze ze státem dotovaných obědů jdou, jdou do platů učitelek a vedení samozřejmě, přece to nebudou vracet či zdaňovat v rámci komerčních činností, tak to vykompenzují mzdovým ( platovým ve státním ) nákladem.
není !!!!!!!!!!!! - stravenka dotace protože zaměstnanec i zaměstnavatel tu stravenku samozřejmě nejdříve zaplatí a pak si mohou dát část hodnoty zaměstnavatelé dát do nákladů ( po zaplacení ) dotace je obdobou daru - tedy nezaplatíte nic a prostě prostředky dostanete pěkně z našich daní ( ze státního )
prostě no comment .......... jak říkával jeden náš profesor, kdyby blbost rostla, jsme ve stratosféře
Ale no tak. Jak se v konečném důsledku liší daňová úleva od dotace? Nijak, obojí se zaplatí ze státního rozpočtu. Rozdíl je jen v kvantitě, u té stravenky se takhle vrátí jen malá část ceny, ale to je snad jasné. Nám zase jeden profesor říkal, že máme jít po smyslu sdělení a nechytat se slovíček.
stravenka se ze státního rozpočtu neplatí, Daňově uznatelný náklad pro zaměstnavatele je až do výše 55 % hodnoty stravenky, maximálně 70 % stravného. Systém zdanění je postaven na výnosech a daňově uznatelných nákladech ( tedy buď kladného či záporného rozdílu ) , takže pokud se firma dostane do daňové ztráty, uplatnění stravenky jí daně z příjmu nesníží, pouze ztrátu z podnikání zvýší. navíc stravenky nejsou nárokové, spoustu zaměstnavatelů je zcela ignoruje, pokud vím nejvíce se za ně bijí odbory a pan Středula ( do krve, právě pro státní zaměstnance, víte jak to říkal svého času Jandák z ČSSD hlavně jim ( tím myslel své voliče ) dát na žrádlo a přes držku, no ale Babiš je marketingově chytřejší, také proto tyto voliče soc. dem vykostil
dotace a stravenka pane to je tak jinde, jako sluníčko a měsíček
Těžko se s Vámi dohodnout, když jste se chytl odborného termínu který autor původního příspěvku asi víceméně náhodou použil (předpokládám, že jste účetní, auditor nebo tak nějak) a bazírujete na jeho formálně přesném výkladu. Formálně vzato máte pravdu, stravenka se neplatí z rozpočtu. Ale s každou vydanou stravenkou se ponižuje částka kterou firma (tedy je-li v zisku + určitě nějaké další podmínky, které byste asi uměl formulovat lépe než já) odvádí do státního rozpočtu. Mně je z tohoto hlediska jedno, jestli to peníze vezmou oklikou přes rozpočet nebo jestli do něj nikdy nedorazí, v každém případě je to benefit poskytovaný nepřímo státem zaměstnancům. Při tom je úplně jedno, jestli o to zaměstnanci stojí nebo ne a z jak podlých důvodů to bylo zavedeno. U nás ve firmě to většinu zaměstnanců zajímá a firma jim to poskytuje, takže lokálně to mám vyjasněné :-)
Kdyby to bylo na me, stravenky by jsem zrusil; jsou s nimi jen starosti. Ted (konecne!) prichazeji elektronicke stravenky, coz je normalni elektronicka platebni karta, ktera ma omezene pouziti; vyhodou je ze lze platit presnou castku a asi bude vyrazne mensi administrativa na strane obchodnika (papirove straveny bylo nutne pracne evidovat a fyzicky predavat k proplaceni). Stejne by jsem ale stravenky zrusil...
Povinností? Nenechte se vysmát.
Když jsem byla mladší, babička doma normálně vařila. Pak umřela a děda si začal chodit do jídelny pro obědy. Když pominu to, jaké šlichty někdy dostal, tak to měl za plnou cenu jídla, nikoliv dotovanou, ale i přesto to pro něj byla jediná možnost, jak se najíst. Ne každý totiž bydlí ve městě a na vesnici, kde jediná hospoda prodává pouze chlast a brambůrky, se jiná možnost nenabízí.
Stravování žáků a zaměstnanců škol a školských zařízení je opravdu dotované. Stravování ostatních kategorií strávníků ve školních jídelnách však nikoliv. Ti si platí plnou cenu včetně mzdových a věcných nákladů. Platy zaměstnanců školních jídelen jsou nízké stejně jako v restauracích. Věcné náklady však mohou být nižší. Źe školní jídelny nemají EET, vše je nutno evidovat, vyčíslovat, dávat účtenky, stravenky, každá porce je zaplacená proti dokladu a následně evidována v příjmu školní jídelny a přiznána do daní z příjmu. V restauraci Vám před zavedením EET dali sice účtenku, ale tržba která se k ní vázala šla do kapsy číšníka, majitele nebo firmy? Hlavně ošidit stát aby nemusel chudák hostinský platit daně z příjmu. Přesto si však mohu myslet, že jsou i poctiví restauratéři, kteří daně platí.
To máte pravdu pouze z části a je vidět že trochu přemýšlíte. Nicméně přesto se mýlíte, neziskové organizace jako školy mají tzv. široký základ daně, tz. mimo investičních dotací zahrnují a zdaňují veškeré své příjmy ( tedy ZD je příjem vč. příjmů za prodané komerční obědy tzv. hospodářská činnost - veškeré uplatnitelné výdaje ), ALE protože jsou to neziskovky mají daňovou úlevu dle §17 ZDP a to tak že si uplatní snížení ZD do výše 300 000,- ( přímo v jejich daňovém přiznání ) tedy daňová optimalizace neziskovek, je oproti komerčním podnikatelům bezprecedentní a EET nemají taky. Tedy o rovném postavení s klasickou restaurací či hospodou nemůže být vůbec řeč.
no však ano, oni vydělávají na komerčně prodávaných obědech ( i když je vůbec prodávat nemají - mají vařit žákům a dětem ) tu tržbu, tedy v účetnictví výnosy za tyto komerční činnosti - tz. prodej obědů komerčně, sice zahrnou do ZD ale úlevou pro neziskové organizace z nich žádné daně neplatí ( tedy se shodujeme ) následně mají skutečně povinnost tuto takto získanou úsporu veřejně prospěšných poplatníků profinancovat a to nejpozději následující zdaňovací období na krytí nákladů z nepodnikatelské činnosti = a právě to jsem vám psal, oni si tu úsporu ( tedy reálné peníze co mají tím že neplatí daně ) dají do platů ( což je kl. mzdový náklad NO- chcete li veřejně pros. poplatníků ) aby to nemuselo být dodaňováno v následujícím zdaň. období, a touto super daňovou optimalizací nejen že neplatí žádnou daň z příjmu PO ( jako každá klasické komerční hospoda ) ještě si polepší platově ( v odměnách či základu ) paní ředitelka. Nádherný daňový konstrukt.
Ale všichni tleskáte a myslíte si, jak je zlý hospodský když nevaří pro důchodce.
To přeci není o tom, že zlý hospodský nevaří pro důchodce. Sám vidím jak je těžké provozovat restauraci, i když si lidi občas myslí opak a přejí hospodskému mor, nešťovice a EET. Jde o to, že důchodce, který se denně stravuje ve školní jídelně by se určitě nezačal denně stravovat v nějaké restauraci, kdyby tu jídelnu zavřeli, protože restaurace prostě nemůže mít tak nízké ceny, ba ani se k nim přiblížit.
Jde vidět, že školu jste zažil z pozice žáka. Všechny výdaje jsou účelové. Žádné přesouvání z kolonky do kolonky není možné. Takže ani neexistuje, aby rozpustiti peníze z obědů v platech učitelů, či ředitelky. Dokonce to došlo do takových absurdit, že musí utratit dotaci třeba za typ pomůcek, které nepotřebují a peníze na potřebnější věci nelze využít.
pane já účtuji několik nestátních mateřských škol, za prvé účelové jsou státní dotace a k nim se přiřazují patřičné náklady, výnosy z obědů žádnou dotací nejsou ani provozní ani investiční, je to pouze komerční výnos ( tržba ) z tzv. hospodářské ( chcete li vedlejší činnosti neziskovek ) která se díky daňovým úlevám veřejně prospěšných poplatníků uplatnitelných na jejich daňový základ nezdaňuje, do výše limitu 300 tis. Následně, aby nedošlo k dodanění v následujícím zdaň. období si to samozřejmě rozpustí do jakýchkoli nákladů činnosti hlavní ( neziskové ) a mezi tyto patří a také tvoří jednu z podstatných položek mzdy, a právě do meze si to také dávají, protože s toho chtějí mít něco pro sebe, nebo si myslíte že vyvařují důchodcům v mateřinkách proč, pro vaše krásné oči a ladná či mužná těla ? ne ne ne.
když tomu nerozumíte, nepište , to je takové docela dobré a léty osvědčené pravidlo
Tohle už se u nás ve městě řešilo dávno. Dotované muselo ustoupit. Nic hrozného se nestalo.
Jinak samozřejmě, je to nekalá konkurence. Ať si to řeší třeba až v Bruseli.
Když to vezmu osobně, tak nevidím důvod, proč bych měl ze svých daní ve městě někomu platit obědy.
No konečně aspoň jeden, ( opravdu děkuji za to ! ) to přece je tak jasné a je samozřejmě také jasné proč to NO dělají a naprosto správně napsáno proč bych jako já otec dítěte ve školce co platí samozřejmě školkovné ( a né malé protože mám dítě v nestátní neziskové MŠ ) + nad to samozřejmě daně a z nich dotace ( právě pro tyto školy a MŠ ) , měl přes daňové optimalizace platit někomu z ulice obědy prodávané ve školních jídelnách nebo odměny ředitelkám, nehledě na to proč mají být 3 - 5 ti leté děti ve školních jídelnách školek míchány se strávníky z ulice ? co hygienické normy, bezpečnost dětí, atd... fakt nechci aby se ve školce pohyboval volně kdo si umane.
Jak je vůbec možné, že to vidí pouze jeden ?
Já si myslím, že proto existuje snadné vysvětlení. V téhle zemi, si mnoho podvratných živlů založilo živnost a podniká nekalým způsobem. Mnoho vnímavých občanů si to již uvědomuje a nebaví je poslouchat, nebo číst argumentace určité skupiny obyvatel, která je založena na falešné morálce. Všichni dobře víme, jak strašně podnikatelé trpí pod EET. Kvílí jejich manželky a peněženky a je nám jasné, že budou dělat vše proto, aby se jejich zisky ne jenom vrátili na úroveň před zavedení různých opatřením na zamezení daňových uniku, ale také, aby začali opět stabilně každoročně růst. Názory Vaše a názory plynoucí z toho článku již nikoho neohromí. Mnoho skromných poctivých podnikajících lidí, se musí stydět za podobnou argumentaci a já žiji v naději, že jakmile bude mít trh přirozené regulační vlastnosti, bude jejich počet během generací přirozeně růst a budou více slyšet.
Český podnikatelský sektor je v mnoha ohledech pokřiven a skýtá mnoho výhod pro omezenou skupinu obyvatel. Není Vám blbé, snažit se za každou cenu zrušit cokoliv, co byť jenom v malé míře přispívá k lepšímu životu těch z nás, kteří jsou nejslabší a nemohou se bránit?
Můžete být v klidu, z velkou pravděpodobností, typ podnikatelského sektoru, který pravděpodobně bráníte, z těch "důchodců" peníze nakonec stejně dostane. A to tak, že jim nabídne fantastický fritovací hrnec a nebo magnetickou léčebnou deku za velmi výhodnou cenu.
Tím typem podnikatelského sektoru, nemyslím, samozřejmě restauratéry, ale tu skupinu podnikatelů, která, si neuvědomuje, že bez určitých pravidel, která by se měla dodržovat, nebude existovat společnost jako taková a budou se moci jít brzy klouzat, jako všichni ostatní :o)
píšete úplné bláboly, právě ony neziskovky nemají EET, daně z příjmu právnických osob + další popsané.
ne, není mi blbé neplatit vám z daní co odvádím státu, dotování obědů a lezení na levné jídlo k 3-5 ti letým dětem, pro váš pocit "lepšího života "( tedy na rovinu levného jídla ve školní jídelně pro důchodce ) protože tam nemáte u dětí co dělat
nemám však žádný problém, pokud stát vytvoří systém dotování obědů ( klidně z daní ), například přes obdobu stravenek a každý důchodce si bude moci zajít na jídlo za tyto stravenky do klasické restaurace ( a ten hospodský mu vyjede EET účtenku, a také odvede daně z příjmu )
Běžně do žádných diskuzí nepřispívám, ale nedá mi to. Jsem pracující v malé kanceláři na okraji velkého města ( přes 100 tis, obyvatel) a využívám stravování ze školní jídelny. Mohu navštěvovat restaurace, nechat si jídlo dovážet nebo taky třeba nejíst. Za mě jednoznačně - tak kvalitní obědy za tak příjemnou cenu ( podotýkám, že o dost vyšší než mají žáci - takže nedotovanou) skutečně nikde neseženu. Tak optimalizovaný jídelní koš ( rozuměj - správná skladba jídla včetně luštěnin, zeleniny, ryb, ale i sladkých a tradičních jídel) NIKDE jinde není. Porce jsou skutečně takové, že při skromnosti stačí pro dva ( nebo zbyde i na večeři). A co se hygieny týká - čas výdeje pro cizí strávníky je mimo výdejní dobu pro žáky - takže se nepotkáváme. Odnos v jídlonosiči je nanejvýš hygienický a tak rychle nejste obslouženi nikdy a nikde. Upřímně než jsem tam začala chodit ( a stravuju se tak už víc než 10 let, bylo mé stravování naprosto tragické, o výživové hodnotě a kvalitě nemluvě.) Takže za mě je jedině dobře, že tato možnost funguje pro mě, seniory i lékaře a sestry z blízké polikliniky, kteří tam také chodí. Přijde mi to zase jako další pokus zničit a zakázat něco, co funguje a s čím jsou všichni spokojeni. Všechny ty výtky o EET, neplacení daní a pod. si prosím nechte od cesty. Ať každý dělá co umí a buďte si jisti, že jakékoliv výhody, které někdo může využít, také využije včetně těch ukřivděných restauratérů, kteří vám nedají ani kohoutkovou vodu zdarma. Pokud školní jídelny výhody mají, není to chyba jejich, ale zákonodárců - konec konců podle pravidla našeho pana premiéra.
Tak domluvte s panem premiérem, ať nechá podnikatele na pokoji, laskavě vynechá nezákonné a nejvyšším správním soudem potvrzené likvidační praktiky zajišťovacích příkazů ( více jak 40 % je nezákonných ) , kontrolních hlášení, EET a nesmyslných kontrol od FÚ, OSSZ, pojišťoven, inspektorátu práce a živnostenského, hygieny, bezpečnosti práce, atd...
A já snad přehlédnu i to vaše nekale konkurenční stravování v mateřinkách za 59,- , prostě svoje dítě dám tam, tam, kam důchodci na obědy nechodí - prostě toto zde neexistuje ( protože se o dítě bojím, nerad bych, aby náhodou potkalo hodného postaršího strýčka, tam, kam jej dáváme denně s důvěrou do MŠ a kde má být o něj postaráno a bezpečno )
Já budu nadále využívat zcela jiný typ gastronomie ( takže se vlastně nebudeme vůbec potkávat :- )
Ale zařídíte to u velkého Andreje, souhlas ?
nepište hujoviny, když nemáte ne to jít do restaurace. tak to alespoň nevytrubujte na netu, ostudy má tento stát více než dost, tím co sedí na hradě a v parlamentu
venku mám 3 leté dítě pořád na očích a s sebou, takže potkat vás by nebyl žádný problém, v případě nevhodného kontaktu, bych se postaral, aby jste již srkal pouze polévky
však ať nepřebírají, mně je jasné že se musí důchodci někde stravovat, a že s důchodem v průměru 12 500,- to nebude Cafe Imperial Praha.
Řešení není ani nekalá konkurence ( tedy dělání z mateřských školek, levné restaurace ) snad školky jsou pro děti ani přizpůsobování se komerčních restaurací jídlům v cenách a kvalitě 59 - 89,- Když jste v nájmu jako restauratér, na dobré lokalitě, a vrazíte jen do vybavení určitě přes 1,5 mil. ( jen gastro kuchyně stojí okolo 700 tis. , + samotné posezení hostů, bar, kasy, zásoby potravin a lihovin, min. 1-2 a to není žádná vrcholová gastronomie, pak nebudete jako podnikatel, vařit hrachové kaše s párky.
řešení je několik, buď důchodcům přidávat, tady ale chci vidět účet důchodu za 10 -15 let, realita je taková že prostě pracující nebudou schopni důchodce živit, je nutné zavést důchodovou reformu a to s individuálním povinným spořením na důchody dnešních aktivně pracujících, jinak se to rozpadne. ( a to píšu s tím vědomím že bych si musel spořit také )
nebo pro ně vybudovat stravovny ( samozřejmě pouze pro skupiny důchodců, opravdu nevidím důvod proč by tam měl chodit lékař s platem 70 tis. v základu nebo sestry s platy 35 tis. v základu ) , včetně rozvážek jídla, což není zas tak nic složitého, samozřejmě ta strava bude dotovaná státem, nakonec nesliboval vám Babiš výnos z EET +18 miliard ročně, proč to neudělá tedy ?
A tam kde stravovny nepůjdou, může dotovat stravné skrze nějaké poukazy ( samozřejmě pouze zase pro seniory ) s tím že hodnota poukazu bude třeba 300,- a senior jej zakoupí za 100,- zbytek restauraci proplatí stát ( nakonec protože jde o komerční restauraci ) takže si ohlídá také odvody daní z příjmu, odvody z mezd, soc. a zdr. pojištění ( čili žádné osvobozování jako u neziskovek ) a ještě podpoří lokální podnikání ( ne všechny restaurace mohou být v Praze ) Ono se najde dost restaurací co by se do toho mohlo zapojit.
Řešení je mnoho, otázkou je, zda je vůbec někdo chce slyšet či se o tom bavit.
No vidíte, to zní i vcelku rozumně :-) Jinak jedna síť restaurací v Praze začínající na L tu hrachovou kaši s párky dokonce nabízí. Sice ne v cenách 89 Kč, ale i tak je oběd s polévkou (a kohoutkovou vodou zdarma) od 109 Kč řekl bych pro ostatní poněkud ... inspirativní. Přitom to je lokalita prakticky v centru Prahy a nepoužívají zrovna levné suroviny, tedy alespoň se tím chlubí a minimálně polévky nejsou odbyté ani přesolené.
Ohledně vašich nebezpečných důchodců v jídelnách MŠ, tam máte ale smůlu, protože to rozhodnutí je plně v kompetenci provozovatele. Můžete tak maximálně dát podnět na hygienickou stanici. A k vašim "siláckým" řešením není třeba další komentář.
to je sice pravda s tím rozhodnutím, ale mnoho rodičů prostě má problém s tím pokud není alespoň oddělena část stravovny dětí a strávníků s ulice, a koho si myslíte že školka nakonec poslechne, platící rodiče dětí co platí např. v Praze 13 000,- školkovné u nestátních MŠ , nebo těch pár strávníků :-) ono je to spíše zatím naší tolerancí :-) k vám, drazí přátelé
ano pro tebe je to příjem z říše nesplnitelných snů, podívej se na průměry u lékařů a lékařských profesí :
mě ÚP nezajímají, píšu o průměrech pracujících doktorů a zdravotních sester ( jo a údaje jsou rok 2014 mě se to nechce hledat, dnešní průměry jsou zase řádově jinde, jen sestrám bylo přidáno tuším od roku 2016, 5000,- na základu )
To jsi opravdu tak hloupý nebo tady hraješ hru na důchodce, s tím jak nemá doktor na řízek v restauraci.
To je ale zase ten zkreslený pohled na věc. Za prvé průměr je dost ošemetná hodnota, která se používá proto, že to dobře vypadá. Ale řekněme že v Praze jsou ty čísla možná. Samozřejmě že má na "řízek v restauraci", ale není nikoho povinnost volit jen nejdražší variantu, kterou si může dovolit. Protože jak už bylo řečeno, vyšší cena automaticky neznamená vyšší kvalitu. To se netýká jen vlastní kvality a množství jídla, ale i prostředí, dostupnosti, rychlosti obsluhy atd. U důchodců je motivace jasná a nemůžete jim to vyčítat.
Problém restaurací je spíše protichůdný požadavek na obědy (hlavně rychle) a večení provoz, mezi kterým se asi nedokáží efektivně přepínat. Na druhé straně je evidetní, že vámi opovrhované "hotovky" jsou pro ně významným ekonomickým zdrojem, protože v poslední době je zde vidět skutečná konkurence. Ceny se už pravidelně nezvedají jako dříve (jakmile jedna restaurace zkusila zdražit o 10 Kč, ostatní v okolí hned totéž druhý den), ale narazilo se na strop, za který už se nedá moc jít a ceny se teď opravdu liší.
já tu diskusi již nechci natahovat P dva nula desítko , co jsem chtěl říci jsem řekl, co jsem chtěl navrhnout jsem navrhl a co jsem chtěl podložit čísly statistického úřadu ČR, jsem čísly podpořil.
na nekonečné dohadování se nad nesmrtelností brouka, já bohužel nemám čas.
Jinak P2010, když tak přesně znáte problémy restaurací ( skoro nástupce p. Pohlreicha z Ano - šéfe a majitele Cafe Imperial Praha :-) prozradíte, prosím, publiku, kolik jste jako podnikatel vlastnil restaurací, když nás opakovaně obohacujete o své praktické znalosti, a nebo si toto necháte pro sebe, jako takové malé " holčičí " tajemství :-(
Jako tzv. profíkovi by ti měl být známý nejen pojem průměrná mzda, na kterou nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, ale i medián, který je blíže realitě. Ano, takový primář se dostane přes 60 tisíc čistého. To ale neznamená, že v podobných relacích se pohybují všichni lékaři. 35 tisíc čistého má tak max. sálová sestra, ostatní musí nahnat mzdu přesčasy a že jich je. Jo, pražská optika se nezapře.
Já mám za levno plný břich, takže musí být přeci správné, že se chodím stravovat do školní jídelny. Hlavně neopomenout zmínit, stejně jako to dělá agent Bureš, že Franta a Pepa a Jarda tam chodí taky a snědí toho určitě ještě víc. Prostě si dáváte 10 let za přispění daňových poplatníků dotované jídlo a lžete sama sobě, že dotované není. Ještě tam dodáte optimalizovaný jídelní koš a díky němu máte hned čistší svědomí. Dnes není nic zadarmo a i tu vodu musí restauratér zaplatit. Ve škole si načepujete vody třeba kýbl, ale ono ani tam to neni zadarmo. Tu vodu musí někdo zaplatit, tedy i já Vám přispívám. Nechte si chutnat. Ty palce nahoru Vám určitě nedal žádný podnikatel, ale spokojení spolustrávníci Franta a Pepa a Jarda.
Byla jsem na dovolené v Sušici,mají tam jidelnu,narváno od otevření - důchodci,zaměstnanci,mladí,staří. Jidla do 100Kč,výběr velký.Paní za kasou objednává,kasíruje a kombinuje přílohy dle přání.Pravda,není tam obsluha,ale odsýpá to.Lidé si nosí jidlo domů. Možná by páni restauratéři mohli pouvažovat o nějaké změně.
Nekdo tady uz srovnaval ceny restaurce v Rakousku s cenami u nas. Je to uz davno, pracoval jsem ve Vidni. A tam bylo zajimave, ze prakticky kazdy obchodnik (reznik, lahudky, atd), nabizel moznost zakoupene jidlo dat na talir, ohrat a mel tam stolecek (jen jeden nebo dva) kde se dalo sednout nebo postat a jidlo zkonzumovat. Dalo by se rict, ze kazda tato mala provozovna byla soucasne buffet. Nejsem si tim jisty, ale domnivam se, ze ten extra servis se nic nepriplacelo. Toto u nas stale bezne neni...
Z meho pohledu skolni jidelny nejsou nekalou konkurenci pro restaurace. Kdyz se to zrusi, duchodci do restauraci chodit nezacnou (pokud nenabidnou konkurenci nabidku). Je dost jinych zpusobu, kde muze duchoce jidlo sehnat levneji nez v restauraci; treba koupit hotovku s supermarketu, nebo si zacne sam varit, pripadne dojde do nejakeho levneho buffetu. Je to o cene a skolni jidelny dnes nabizeji dobry pomer cena/vykon, proto jsou oblibene...
Těch rozdílů je více, například velké letní hudební festivaly. Zatímco tady se "bezpečnostní" kontroly zaměřují na to, aby si někdo náhodou nepřinesl do areálu vlastní vodu, ale musel si pak koupit tu předraženou uvnitř (extrémní případ byl jeden festival, který se to dokonce snažil znepřijemnit tak, že z prodaných PET lahví sebrali návštěvníkům víčka, ti si je pak potají druhý den nosili do areálu ... neuvěřitelné), v Německu jsem nic takového nezažil. Vodu v PET si klidně můžete donést, kohoutková voda oficiálně zdarma (ještě na to bylo upozorněno v programu), ceny jídla a pití ve stáncích naprosto stejné jako v jakémkoli obchodě na ulici. A to vše při trojnásobných platech všech kdo se na akci podílí a ceně vstupenky asi jen o cca 50% vyšší než bývá tady ...
To je zkrátka o kultuře, předpokládám že takový festival by tu byl některými označen za "nekalý" :-)
Dobře, tak se našel viník důvodu neprospívání některých restaurací. Tedy zakážeme školním jídelnám prodávat obědy důchodcům. Ale co v dědinách, kde hospoda nevaří a školní nebo školková jídelna je vlastně jediná možnost teplého jídla pro důchodce? U nás restaurace je, někteří důchodci si chodí na meníčko. Ve škole ti ostatní získají dietnější jídlo, neboť škola vaří i pro školčata. No a zaměstnankyně obecního úřadu ty obědy za malý příplatek těm nemohoucím doveze až domů a vezme si prázdné ešusy na zítřek.
Souhlasím s názorem, že školní jídelny jsou nekalým konkurentem restaurací, ale nesouhlasím se zdůvodněním, které jsem si právě přečetl. Je samozřejmě jasné, že naše školství je založeno na dotacích státu a zřizovatele, ale to neznamená, že pro školní jídelny neplatí stejná pravidla, tedy kromě EET, jako pro jiné podnikatelské subjekty. To. že školní jídelny prodávají jedno hotové jídlo, ve srovnatelném množství a většinou i kvalitě, za cenu včetně DPH kolem 56,- Kč je pravda, ale ... . Ten, kdo rozumí veřejnému stravování, jakož i kalkulacím, tak si snadno spočítá, jaké má celkové přímé a nepřímé náklady na výrobu jednoho hotového jídla. Zde platí přímá úměra. Čím více hotových jídel uvařím, resp. prodám, tím většího zisku, příp. ztráty, dosáhnu. Přitom neřeším pro jakého strávníka vařím, protože ve školních jídelnách je nutné sledovat náklady (myslím veškeré náklady) na stravování v hlavní činnosti, ale také v činnosti vedlejší (doplňkové), do které patří právě poskytování stravovacích služeb pro cizí strávníky. Kalkulace jednoho hotového jídla je pro jednoho dospělého strávníka stejná, takže náklady přímé i nepřímé se rozdělují na každé jedno hotové jídlo. A teď to podstatné. Problém není až na výjimky v klíčování nákladů přímých, ale zejména nákladů nepřímých. Tady si dovolím vyslovit názor, že ve většině případů se zde porušují obecně závazné předpisy, o čemž by měly vědět nejenom vnitřní kontrolní mechanismy, ale i vnější kontrolní orgány. Abych byl ale spravedlivý, musím podotknout, že jedna ztrátová činnost (v tomto případě hostinská činnost) ještě nemusí znamenat zrušení doplňkové činnosti (tato povinnost vyplývá pro statutární orgán přímo ze Školského zákona), pokud má současně jiné výdělečné činnosti, které generují dostatečný zisk, který postačí nejenom na úhradu ztráty dosažené v jedné či více živností, ale taky na prostou reprodukci a hlavně "nadstavbu" (část celkového zisku, který lze použít pro činnost hlavní, což bylo od začátku smyslem zavedení doplňkových činností do školských zařízení. Nakonec bych dodal, že kde není žalobce, tam není ani soudce. Já na tento problém upozorňuji nejenom posledních 25 let, ale všichni dělají, že ztratili nejenom sluch, ale i paměť. Pokud se jedná o EET, tak jsem hluboce přesvědčený, že v příspěvkových organizacích je vedeno účetnictví na takové úrovni, že zde zavádět EET je skutečně zbytečné, byť taky nemám rád výjimky pro toho či onoho. Kdyby všechny subjekty měly účetnictví (a samozřejmě i finance) na takové úrovni, na jaké jej mají zmíněné příspěvkovky, pak by žádné EET nemuselo být.
Školní jídelny se po revoluci začaly chovat ekonomiky. Spousta jídelen a bufetů se zavřela, občané a důchodci, kteří neměli závodní stravování byli odkázány na restaurace. Ve školní jídelně se vaří každý den z čerstvých surovin a dietně. Strávníci musí chodit mimo výdej a hradí potraviny, mzdové a věcné náklady + zisk. Mzdové a věcné náklady se vrací do rozpočtu- což šetří náklady právě státu a obcím. Zisk se většinou šetří na vybavení kuchyní.
Pan podnikatel by nikdy nepracoval za mzdu kterou dostavají zaměstnanci ŠJ. Přejte důchodcům tuto možnost. Někde se stravují nejen důchodci. Všichni jednou zestárnete
Pracovala jsem 24 let jako kuchařka ve ŠJ a chtěla bych říci že se za ta léta hodně zlepšilo. Naši strávníci si mohou vybrat ze2 jídel, každý den je nějaký salát nebo kompot, ovoce, jogurt, tvaroh a pod. To vše v ceně oběda. Dále bych chtěla napsat , že strávníci s jídlonosiči chodí v jiný čas pro obědy nežli děti, poté se pulty umyjí a jdou děti. Důchodci kteří jedí v jídelně nesedí mezi dětmi mají svou vyhrazenou část . Proto se mě docela dotkl názor té paní , že důchodci u dětí ne!! Já jsem taky důchodce a jsem tím pádem nějaká zrůda která nesmí na obědy? Nikdy jsme neměli v jídelně s důchodci problém a paní taky jednou bude stará. Dále pak k cenám obědů , nestojí 50 , dělí se na ziskové a neziskové . Někdy si dojdeme s manželem do restaurace na oběd - různě a pak porovnáváme a někdy je to hrůza. Ve ŠJ se musí dodržovat solení , cukr a jiné normy proto je to vhodné i pro staré lidi a jestli jiné restaurace závidí ať se více snaží .
Proč? Nekalá konkurence? V místě, kde bydlím, stojí v restauraci (dříve by to byla trojka) s obsluhou polévka, hlavní jídlo -hotovka od stovky do stodvaceti korun. V blízkém malém městě, ve vyvařovně se samoobsluhou, "menu" za 79,-- Kč. V místní škole, kam si mohou občané dojít pro oběd a odnést si ho v jídlonosiči, stojí jeden oběd do šedesáti korun. Pro děti je levnější, pro děti se zaúčtovávají dotace. A škola, jako příspěvková organizace na tom neprodělává ani nevydělává.
Kritikům jde o to, že stát školním jídelnám zadotuje vybavení, energie, nuzné platy kuchařkám, zatímco podnikatel musí vstupní investice zatáhnout ze svého a potom záleží na jeho umu, zda se mu vrátí a nebo třeba bude vydělávat. Já to beru jako službu potřebným - seniorům, kterou drtivá většina podnikatelů v gastronomii neumí nabídnout. Důvody jsem napsal výše. U nás třeba jedna restaurace vaří výbornou dršťkovou jednou týdně. S chlebem některým vystačí jako oběd. Našli si jídlo, které dokáže přitáhnout velké množství zákazníků...I důchodců. Zase jsme na začátku...Našli si trhák místo hledání důvodů, proč to či ono nejde a proč k nim nikdo nechodí.
víte ona gastronomie je také o kvalitě jídla a určitém zážitku, já chápu, že jste ještě mladý chlapec co nemá dívku, ale až jí snad někdy budete mít, zkuste jí vzít na večeři do komerční restaurace na čočku, kaši s párkem či polívku s chlebem, jistě bude nadšená z tohoto gastronomického zážitku, na několik let dopředu - možná to bude přímo zážitek celoživotní.
Já zatím když dovolíte budu podporovat, tak jako doposud, při pozváních mé ženy na večeři kvalitní restaurace, kde dostanu opravdu takové jídlo, které si neuklohním doma v jednom rendlíku a k tomu si dám sklenku výborného vína. Ocením atmosféru okamžiku a tak vzácné chvíle života a rád za ně samozřejmě zaplatím.
Ještě že na netu může být každý třeba ředitelem zeměkoule. V diskusích se člověk dozví spoustu zasvěcených a 100% pravdivých informací, kterým zřejmě daní jedinci věří, byť si navzájem odporují. K tomu věštění z koule o oponentovi a pár zážitků ze soukromí. Třeba jak se necháte zvát od manželky. Nechejte si vlastní "pravdu", já si bez dovolení nechám tu svou.
vaše "pravda" je sci -fi, vyvrátil jsem vám nesmysly o účtování neziskovek ( mimochodem příště když už, pište o nákladech a výnosech, příjmy a výdaje jsou pojmy v daňové evidenci OSVČ což není účetnictví :- ) je vidět že jste odborníkem ( ale na guláše ) !, vyvrátím vám bez problému další, nepotřebuji být ředitel zeměkoule, já si jako účetní poradce vydělám tolik, že nepožaduji po kvalitních restauracích jídla za 59,- a k tomu vodu z kohoutku, pokud se vám diskuse nezamlouvá, případně došly noty od ANO, proč sem chodíte ? přivydělávat si trollingem a poučovat o podnikání, které jste neviděl ani ve snu, že.
Nevím, zda je to diametrálně odlišné v soukromých mateřských školkách od státních, ale díky pobírání normativu na dítě pochybuji. Jedině, že by rodiče platily 100% chod zařízení. V případě zařízení, které minimálně zřizuje kraj, se výnosy z té té tvé komerční aktivity...jídlo pro cizí strávníky, pronajímání prostor - tělocvičen, přesouvají do provozních nákladů. Tedy žádné přilepšení si k výplatě. Tak tu nešiř bludy. Je fajn, že se orientuješ v pojmech, pro mě je důležitější praktický výsledek.
Zamyslel se soudruh předseda třeba nad motivací zákazníků? Dobře, budu chodit celý týden nebo měsíc do Vaší restaurace, co za to dostanu? Za každých odebraných 12 obědů jeden gratis? Poukaz na slevu? ... možná by stálo za to přemýšlet jak ty důchodce nalákat, místo brečení nad nekalou konkurencí.
z vasich prispevku predpokladam, ze jsme kolegove z oboru (ja ho pred cca 5 lety po 20 letech opustil) a moc dobre znam tu bezmoc volicum ano/cssd a dalsim vysvetlit trivialni blaboly typu "odepise z dani nebo da do nakladu" no a vy se tu snazite resit nuance ohledne investic z vynosu vedlejsi cinnosti za minule zdanovaci obdobi u neziskovek :)))
obdivuji vasi odhodlanost, pro snadnejsi pochopeni u publika doporucuji pouzivat analogie s koblihami.
Nechte prosím důchodce žít. Školní jídelna je ekonomická možnost, jak se občas slušně najíst ... i já nebo vy budeme jednou důchodci ... možná.
Všude se píše a povídá, jak ve školních jídelnách skvěle vaří a pod. Dcera chodí do školy na nám. Jiřího z Lobkovic na Praze 3 a ten hnus, co tam vydávají za jídlo bych důchodci nepřál, natož dítěti. Jednou jsem to, když byla nemocná, ochutnal a zanechalo to ve mě nezapomenutelný dojem. Nikoho to však nezajímá a případná stížnost se odrazí na prospěchu dítěte.
Myslím si, že v ČR se slušné restaurace uživí i bez důchodců. V Praze je např. restaurací až příliš a ne všechny nabízejí kvalitní služby za přijatelnou cenu. Zažil jsem i situaci, že nás vyháněli s tím, že se jim dnes nechce vařit. A Café Imperiál Zdeňka Polreicha určitě necílí na důchodce.
Děkuji Vám za reakci, to jsem snažil říci opakovaně a mnoha podněty, bohužel oni si myslí že nejsme lidé a chceme brát důchodcům levné obědy, já bych snad ještě překonal ty důchodce ( pokud by to bylo nějak odděleno od malých dětí ) nejen pro jejich bezpečnost ( přeci jenom jsou to cizí lidé ) ale zejména například proto že mohou chodit do jídelen nachlazeni nebo přímo nemocní. Oni si absolutně neuvědomují co to je když vám 3 leté dítě 6 krát za rok zůstává doma na ošetřovném, dost na tom, že ve školce je x dětí ve třídách co pokašlává, má rýmu atd.. ještě přidejte xy nachlazených důchodců a je to Amerika, jak píšu, pak jste 6x v roce s 3-letým dítětem na neschopence ( opravdu nadšený zaměstnavatel, nebo případně se pak skvěle podniká z gauče doma ).
Nehoráznost je když tyto obědy prodávají nad to ještě úředníkům, zdravotníkům, či rovnou doktorům ( tak samozřejmě, oni si nechají pro korunu koleno vrtat ) takže i při platech 30 ( od úředníků ) po nevím 70 ( průměrně ) u lékařů, si rádi uškudlí. Nakonec proč ne že, jíst se to dá ( na hlad ) a pak je za každé 3 roky na nové Audi, BMW či dovolenou v zámoří. ( mj. viděl z vás někdo chudého doktora, jezdícího v MHD ?? - ani ve snu ) . Nejlepší je, že jsou tu jedinci ( že Jájo, P2010 ) kteří nechápou že státní úředník ( jehož průměr ve státním v roce 2018, již překonal průměr sektoru podnikatelského a je někde okolo 30 000,- / měsíčně ) nebo dokonce doktor ( s průměrem 60 -70 tis ) což je někde možná sice nástupních 30 jinde zapracovaných 90 tis ( průměr pak těch 60 000 ,- / měsíčně ) má chodit jak chuj do mateřských školek, místo aby šel do restaurace a dal si jídlo tam.
U nás ve městě jsou dvě dvě levné veřejné jídelny. Pravda, kultura je tam nízká, ale jídlo stojí i s polívkou a pitím v jedné 60 a v druhé 65. je to veřejné stravování a nejedná se o školní jídelny pracující s dotacema.
Je naprosto utopická představa, že ti důchodci by chodili na to samé za 120 do normální hospody.
Zamyslel se vůbec někdo nad tím, zda jeho praprarodiče, prarodiče, nebo rodiče chodili do školních jídelen nebo hospod denně na obědy? V celé diskuzi se píše jen o chudácích důchodcích, ale většina diskutujících důchodcemi není, bere si je jen jako rukojmí a chodí baštit za levno do dotovaných školních jídelen. A nezapomeňte dodat, že za komančů se žilo dobře a za chudé důchodce nyní může Kalousek.
Bohužel,každý z nás bude jednou starý-a potom,když se ohlédnu na výši většiny důchodů,stejně není jiná možnost-hledat porci a skladbu jídel za rozumné ceny..Jestli to bude restaurace,závodka,či školní jídelna-která ůčtuje jiné ceny dětem a jiné ceny ostatním,to mi bude jaksi ůplně jedno..Pěkný den
tak je to jejich věc když neumí levně navařit , nebo levnější porce je spíš pro dítě , pokud budu mít o 10000 kč větší důchod můžu dát 100 kč za oběd , to ale nehrozí , každý hotelier , hospodský , kavárník chce za tři roky mít zahraniční dovolenou , k tomu mercedesa,SUVéčko , tak to dere na lidech , proto toliko humbuku s účtenkami !
je videt, ze o pohostinstvi nemate nejmensiho tucha, pokud nemyslite knajpu v nerudovce, tak mluvite z cesty.
ono byt 300+ hodin mesicne v praci vam moc casu na dovolenou neda, natoz se nekde vyvazet v tom suvecku :)))
vite co? otevrete si hospodu, najmete personal a jezdete po dovolenych a na vyletu tim vasim suveckem. dejte vedet za ctvrtroku jak vam jdou ksefty naivko :)))
Přidám pohled člověka, co žije na malém městě (a nejsem podnikatelka ani ekonomka, jenom vidím i jiné aspekty): v místní školní jídelně vaří soukromá firma. Obědy seniorům dodává také, nejvíc prostřednictvím rozvozu místní pečovatelské služby. Senioři si zaplatí komerční cenu + pronájem nádob i dovoz od pečovatelské služby (do 20,-/jídlo) a pokud je třeba asistence při podání jídla, tak 120,- Kč/hod.... Velká část těch, co tuto službu využívají, už by do žádné restaurace nedošla, nezvládne si ho připravit sama a jídlo, které se vaří v restauracích je pro některé obtížně stravitelné. Školní jídelna nabízí 3 jídla, jedno je vždy vegetariánské, dodržují správné složení, hodně zeleniny, šetrnější úpravu, pravidelně "zdravé" potraviny jako pohanka, jáhly...
Jedna místní restaurace rozváží za 75-85,- / jídlo vč. rozvozu po městečku (i důchodcům, do firem...), další restaurace (5) nerozváží... Uživí se dlouhodobě všichni, každý cílí na trochu jiné zákazníky a drží se v jiné cenové hladině. Firmu, která vaří pro školu volí staří lidé spíše kvůli typu připravovaných jídel a technologii jejich přípravy, pokud by chtěli, můžou si ve stejné cenové relaci vybrat i jídlo z restaurace :-)
Anno, proti rozvozům jídel z MŠ a škol nemá nikdo nic, pokud dodrží 2 základní podmínky, za
1 ) nejdříve se postarají se stravou pro děti, protože jsou to školy a školky které se jaksi z podstaty svého veřejně prospěšného zřízení mají starat o děti a děti předškolní a to včetně stravy zajištěné školní ( opakuji) školní jídelnou
2) samozřejmě neexistuje nekalá konkurence ( i kdyby pouze principiální ) daňovou optimalizací v veřejně prospěšných poplatníků ( MŠ a ZŠ ), to by se muselo upravit legislativně tak, aby minimálně výnosy z hospodářských ( vedlejších ) činností nejen že byly vždy předmětem daně z příjmu PO ( což jsou dnes ), ale současně byla na tyto ( vedlejší ) příjmy zrušena možnost uplatnit úlevu v daň. přiznání k DPPO, a samozřejmě také neexistuje také neevidování hotovostních tržeb dle EET, dodržování dalších hygienických, aj. předpisů.
Pokud chce neziskovka komerčně podnikat, byť pouze doplňkově, musí na danou činnost plnit stejné podmínky, jako jakýkoli komerční podnikatel v oboru. Ono totiž víte, na začátku zavádění zákona o EET, některé restaurace, mající snahu obcházet EET ( tedy neevidovat online tržby hotově ) , tak u nich byla také snaha ( asi po právní poradě, jak se EET vyhnout ) změnit právní formu na neziskové spolky, tak že tržby v restauracích za jídlo a pití přejmenují na čl. příspěvky spolků, právě proto že tu byla myšlenka neevidovat EET z důvodu výjimek pro neziskovky.
No, u FÚ se tato konstrukce nesetkala s kladným ohlasem samozřejmě, okamžitě nastoupila finanční správa s metodickým pokynem, okamžitě klasifikovat jakýkoli pokus změny hospody na spolek o zastírání skutečného stavu podnikání s tím, že budou dávat pokuty či rovnou uzavírat tyto provozovny hlava nehlava. Já osobně vím pouze o jedné Pražské kavárně, co do toho demonstrativně ( jako odpor zákona o EET ) šla, navíc ještě tržby ošetřila placením ve virtuálních měnách ( bitcoiny ) a měla X kontrol z FÚ za asistence jejich právníků a samozřejmě je to aktuálně u soudů ( již několik let ) .
Takže asi tak, pokud pravidla podnikání, tak každému stejně, jinak je to vždy nekalá konkurence již z principu a to i kdyby ani jeden důchodce nebyl v životě hostem klasické komerční restaurace. Může se vám to nelíbit ale je to prostě doložitelný fakt. Nelze na jednoho klekat a u druhého se dívat bokem, jenom proto že Andrej potřebuje hlasy důchodců a státních zaměstnanců ( tak jim přece nebude brát to, co mají tak rádi, a když tak rádi papají v MŠ, tak se prostě nebudeme koukat na MŠ )
Mj. dne jsou volby, přátelé, Andrej neopomenul přidat do státního sektoru, neopomenul přidat důchodcům a neopomenul dát jízdné skoro zadarmo, samozřejmě očekává za to vaše hlasy, pro své ano, tak koupeni již jste, je na čase dojít k volbám a zaplatit :-)
Tak pokud je to s.r.o. - čko, tak co řešíme ?, tam je to samozřejmě zcela v pořádku, tisíce restaurací, hospod a kaváren jsou s.r.o. a je zcela jejich právem jaký obchodní model si zvolí, mohou stejně tak vařit obědy pro seniory vč. rozvážek za 120,- korun nebo jít cestou luxusní restaurace kde stojí oběd 3000,- naopak, pokud mají model zaměřený na seniory, který funguje, nelze než blahopřát k obchodnímu úspěchu.
Tedy zde není nic co k rozporování, ale článek je o nekalé konkurenci školních jídelen a jídelen mateřských škol, což samozřejmě žádné s.r.o. - čka nejsou a ani být nemohou, , protože jde o neziskové organizace, které jsou zřízeny za účelem školního či předškolního vzdělávání a výchovy dětí. Já myslel že popisujete tento stav.
V tomto případě nevaří obědy lidem z ulice škola ( jako tzv. vedlejší činnost neziskové organizace) , ale soukromá firma ( restaurace ) která si od školy pouze pronajímá vybavení a prostory školní kuchyně ( po vymezenou dobu ), samozřejmě, že v tomto případě pro ni platí veškeré povinnosti jako pro jakoukoli jinou restauraci, kavárnu či hospodu, včetně EET a řádně zdaněných tržeb ( bez úlev pro veřejně prospěšné poplatníky ) - tedy proti tomu nelze nic napsat.
Nečetl jsem celou diskusi, nevím, zda to už někdo nenapsal. Chápu, že když v solidní putyce vyvařují třeba deset různých jídel nebo i víc, že nějaké peníze je to stojí. Ale nešlo by, kdyby mimo výběr na jídelním lístku měli ještě extra vyvařování, jedno jídlo denně, třeba vepřoknedlozelo nebo hovězí s rajskou omáčkou, důchodci by si to předplatili a pan podnikatel by věděl, že kolik jídel navaří tolik se jich prodá. A že uvaření těch jídel by asi bylo za míň peněz a mohlo by se prodávat levněji. A mohl by si stanovit od kdy do kdy ta jídla bude podávat. Ostatně pokud sporadicky jdu do restaurace na oběd, v poledne často nabízejí MENU poněkud levněji než jídla na jídelním lístku. A kdyby toho menu měli zaručený odběr, asi by restaurace mohly tu cenu ještě snížit. Ale ono je jednodušší hořekovat.
S těmi restauracemi je to mnohdy těžké. Pan restauratér má otevírací dobu stanovenou jak se to hodí jemu a ne jak by se to hodilo lidem co třeba v zavírací den, kdy se koná nějaká akce co vyžene do ulic víc lidí než je obvyklé a ti chodí, třeba hladoví a žízniví kolem zamčených dveří do krčmy.