Stravenka není státní dotace, ale příspěvek zaměstnavatele, a co a komu zaměstnavatel přispěje je čistě věcí jeho a zaměstnance, obdobně, jako výše mzdy, někdo má 20 někdo 120 tis. brutto měsíčně a každému je po tom velké nic.
Tento problém neřeší a řešit nesmí školní jídelny, protože dotace které dostávají na stravování žáků, jsou dotace na stravování žáků. Tedy dotace je příspěvek ze státního rozpočtu tedy daní lidí a firem ČR a jsou striktně účelové, takže neexistuje, aby to bylo neziskovkami zneužíváno pro komerční prodej, mj. kam si myslíte že pak ty inkasované peníze ze státem dotovaných obědů jdou, jdou do platů učitelek a vedení samozřejmě, přece to nebudou vracet či zdaňovat v rámci komerčních činností, tak to vykompenzují mzdovým ( platovým ve státním ) nákladem.
není !!!!!!!!!!!! - stravenka dotace protože zaměstnanec i zaměstnavatel tu stravenku samozřejmě nejdříve zaplatí a pak si mohou dát část hodnoty zaměstnavatelé dát do nákladů ( po zaplacení ) dotace je obdobou daru - tedy nezaplatíte nic a prostě prostředky dostanete pěkně z našich daní ( ze státního )
prostě no comment .......... jak říkával jeden náš profesor, kdyby blbost rostla, jsme ve stratosféře
Ale no tak. Jak se v konečném důsledku liší daňová úleva od dotace? Nijak, obojí se zaplatí ze státního rozpočtu. Rozdíl je jen v kvantitě, u té stravenky se takhle vrátí jen malá část ceny, ale to je snad jasné. Nám zase jeden profesor říkal, že máme jít po smyslu sdělení a nechytat se slovíček.
stravenka se ze státního rozpočtu neplatí, Daňově uznatelný náklad pro zaměstnavatele je až do výše 55 % hodnoty stravenky, maximálně 70 % stravného. Systém zdanění je postaven na výnosech a daňově uznatelných nákladech ( tedy buď kladného či záporného rozdílu ) , takže pokud se firma dostane do daňové ztráty, uplatnění stravenky jí daně z příjmu nesníží, pouze ztrátu z podnikání zvýší. navíc stravenky nejsou nárokové, spoustu zaměstnavatelů je zcela ignoruje, pokud vím nejvíce se za ně bijí odbory a pan Středula ( do krve, právě pro státní zaměstnance, víte jak to říkal svého času Jandák z ČSSD hlavně jim ( tím myslel své voliče ) dát na žrádlo a přes držku, no ale Babiš je marketingově chytřejší, také proto tyto voliče soc. dem vykostil
dotace a stravenka pane to je tak jinde, jako sluníčko a měsíček
Těžko se s Vámi dohodnout, když jste se chytl odborného termínu který autor původního příspěvku asi víceméně náhodou použil (předpokládám, že jste účetní, auditor nebo tak nějak) a bazírujete na jeho formálně přesném výkladu. Formálně vzato máte pravdu, stravenka se neplatí z rozpočtu. Ale s každou vydanou stravenkou se ponižuje částka kterou firma (tedy je-li v zisku + určitě nějaké další podmínky, které byste asi uměl formulovat lépe než já) odvádí do státního rozpočtu. Mně je z tohoto hlediska jedno, jestli to peníze vezmou oklikou přes rozpočet nebo jestli do něj nikdy nedorazí, v každém případě je to benefit poskytovaný nepřímo státem zaměstnancům. Při tom je úplně jedno, jestli o to zaměstnanci stojí nebo ne a z jak podlých důvodů to bylo zavedeno. U nás ve firmě to většinu zaměstnanců zajímá a firma jim to poskytuje, takže lokálně to mám vyjasněné :-)
Kdyby to bylo na me, stravenky by jsem zrusil; jsou s nimi jen starosti. Ted (konecne!) prichazeji elektronicke stravenky, coz je normalni elektronicka platebni karta, ktera ma omezene pouziti; vyhodou je ze lze platit presnou castku a asi bude vyrazne mensi administrativa na strane obchodnika (papirove straveny bylo nutne pracne evidovat a fyzicky predavat k proplaceni). Stejne by jsem ale stravenky zrusil...
Povinností? Nenechte se vysmát.
Když jsem byla mladší, babička doma normálně vařila. Pak umřela a děda si začal chodit do jídelny pro obědy. Když pominu to, jaké šlichty někdy dostal, tak to měl za plnou cenu jídla, nikoliv dotovanou, ale i přesto to pro něj byla jediná možnost, jak se najíst. Ne každý totiž bydlí ve městě a na vesnici, kde jediná hospoda prodává pouze chlast a brambůrky, se jiná možnost nenabízí.