Osobně bych byl nejradši kdyby celý důchodový systém zkrachoval už tak před 15-ti lety. Dnes jsem do tohoto systému, stále, nucen přispívat a přitom si mohu být jist, že ty peníze nikdy neuvidím, nebo to nebude stát ani za řeč. Pokud zemřu dříve než budu mít nárok z tohoto systému vůbec něco dostat, což je pravděpodobné, má rodina nedostane nic.
Takhle, kdyby mne STÁT NEOKRÁDAL, bych si ty peníze sám mohl šetřit nebo prostě použít dle vlastního uvážení.
Upozorňuji však, že variantě kdy stát nás bude nutit šetřit si peníze - na nějaká, jakákoliv státem kontrolovaná konta, aby nedejbože nějaký blbeček nezůstal na stará kolena bez peněz - se budu bránit zuby nehty. Prostě sociální a rádoby sociální stát ... to je něco hrozného. Chci být pánem svých peněz.
P.S.: Pokud si někdo myslí, že daně jsou nízké ... tak to vás vážně lituji.
Šetřit si peníze má odvrácenou stranu - banka nebo fond zkrachuje a nic nedostanete, bude vysoká inflace a z milionu se stane desetina...
Průběžný důchodový systém má smysl, ale ne v podobě, v jaké existuje dnes. proto souhlasím s posledním odstavcem v článku, že by se vláda měla konečně vrátit k výsledkům tzv. Bezděkovy komise a vrhnout se už na reformu. Jinak nikdo nebude mít nic.
A přestat konečně zadlužovat stát. Zadlužení by měl být trestný čin a politici by měli jít sedět (s výjimkou obranné války, řešení následků přírodních katastrof apod.).
To máte sice pravdu, ale bavit se hodnotě peněz to je na jinou a delší diskusi. Řekněme, že já počítám s rizikem že hodnota peněz které dostanu za odvedenou práci kolísá a nemusí vždy odpovídat službám a statkům které lze za tyto peníze koupit. Snažím se minimalizovat rizika. Ale to asi každý. Finanční reforma či něco podobného, třeba změna režimu či názoru většiny populace na majetek těch ostatních, může přijít kdykoliv ... nemá cenu si nalhávat že ne. Jen doufám, že bych to dostatečně brzy rozpoznal.
Jinak, i když to možná zní divně, si myslím že starat se o věci státu je zbytečnost a je to nevhodné.
Situace se za posledních několik století nijak výrazně nezměnila. Stát se snaží obírat své poddané! Lidé se tudíž mají starat o sebe, o to jak co nejlépe vyjít s tím co mají a státu se vyhýbat velkým obloukem.
Zde je však patrný paradox sociálního státu kdy jistá skupina systém využívá ke svému obohacování a jiná je do něj nucena pasívně přispívat (jinak přijde biřic). Ale rozhodně se nedá mluvit o nějakém systému kdy všichni mají všechno. Funguje to mnohem hůř než třeba systém pojištění, kdy mnoho lidí skládá malé prostředky pro případ potřeby někoho z nich.
Doba kdy jsem si myslela že něco by mělo být tak a tak a rozčiloval je dávno pryč. Nyní šetřím zdraví, hlavně nervy a snažím se životem projít jak to jde i když vím že jsem okrádán, nucen pracovat více než momentálně potřebuji, ... Už jsem přemýšlel, že když toho na mě bude moc skočím do hospody (pokud na to budu mít, pivo 23-30 Kč není žádná láce) - tam se předpokládám ještě na politiku pořád nadává.
Ono by staiclo, kdyby se tolik penez nerozkradlo. V zemi kde jsou 4x mensi platy a 2x drazsi silnice nez ve zbytku EU je treba resit jine veci, nez jak nacpat jeste vice penez do cerne diry.
Znižovať výdaje sa dá aj inak než znížením dávok apod - znížením byrokracie, znížením počtu zákonov, zrušením zbytočných úradov a organizácií (štátna televízia, rádio, ..) atď.