Slevu na manžela uplatní poplatníci naposled za rok 2023 podle podmínek daných pro toto zdaňovací období. Za rok 2024 se uplatní již podle přísnějších podmínek upravených vládním konsolidačním balíčkem.
Co se dozvíte v článku
Změna vypadá jednoduše, jednoduchá ale není. V praxi mohou vznikat nejrůznější situace, kdy bude třeba nárok na slevu správně vyhodnotit.
Výše slevy a její uplatnění za rok 2023
Sleva na manželku (manžela) činí 24 840 Kč za rok. Pokud manžel vlastní průkaz ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek. Jestliže došlo k uzavření sňatku během roku, uplatní se 1/12 z částky 24 840 Kč za každý měsíc, ve kterém byla uplatněná osoba k 1. dni manželkou (manželem). To platí i v případě svatby v průběhu prvního dne v měsíci (tento měsíc je již podmínka splněna). Slevu lze uplatnit pouze ročně, a to na základě daňového přiznání či ročního zúčtování daní u zaměstnavatele. Měsíčně se sleva neuplatňuje.
Sleva se uplatní při soužití ve společně hospodařící domácnosti. Nemyslí se tím však shodná trvalá adresa. Zákon o daních z příjmů definuje společně hospodařící domácnost v ustanovení § 21e. Společně hospodařící domácností se rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Je zde rovněž definice manžela. Manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Tedy ne druh (družka), ale registrovaní partneři stejného pohlaví.
Slevu lze uplatnit pod podmínkou, že vlastní příjmy manžela (manželky) žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti nepřesahují za zdaňovací období 68 000 Kč. Nárok na poskytnutí slevy na dani podle § 35 odst. 4 a § 35ba zákona o daních z příjmů při stanovení daně nebo záloh za rok 2023 prokazuje poplatník plátci daně:
- dokladem prokazujícím totožnost manželky (manžela) a
- průkazem ZTP/P, pokud je poplatník jeho držitelem, nebo rozhodnutím o přiznání tohoto průkazu.
Změny pro uplatnění slevy za rok 2024
Vládní konsolidační balíček přinesl změny i do oblasti slev na dani. Tato sleva se neruší, ale upravují se podmínky jejího uplatnění.
Sleva na manžela a změny od roku 2024:
- V zákoně se již neuvádí slovní spojení sleva na manžela/manželku, ale jen sleva na manžela (slevu mohou využít manželé, tj. nadále tedy platí pro manžela i manželku).
- Do výčtu příjmů, které se nezahrnují do limitu 68 000 Kč, se doplnily příjmy, které vznikly jako důsledek porušení podmínek osvobození příjmu nebo uplatnění nezdanitelné části základu daně (tj. zánik nároku na osvobození při porušení podmínek produktu spoření na stáří).
- Slevu může uplatnit jen poplatník žijící ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku 3 let (sleduje se vždy k 1. dni daného měsíce). Vyživovaným dítětem pro možnost uplatnění daňové slevy je dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů. Podmínka soužití ve společně hospodařící domácnosti s vyživovaným dítětem do 3 let věku je u vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů splněna pouze tehdy, pokud jsou takové děti v péči, která nahrazuje péči rodičů.
- Nově se bude nárok prokazovat nejen totožností (případně průkazem ZTP/P) manžela, ale také dokladem totožnosti dítěte (totožnost a věk dítěte).
Musí být splněny všechny podmínky současně
Úprava podmínek pro uplatnění slevy na manžela má podle důvodové zprávy ke konsolidačnímu balíčku podpořit plnohodnotný nástup druhého člena rodiny (manželky nebo manžela) na trh práce. Zavedením podmínky uplatnění této slevy za předpokladu, že ve společně hospodařící domácnosti žije poplatník a manžel (manželka) s vyživovaným dítětem do věku 3 let, se má omezit často účelové využívání předmětné slevy, kdy manželka (manžel) nemá potřebu si hledat dlouhodobé zaměstnání, neboť by poplatník, který je obvykle finančně dobře zajištěn, ztratil nárok na předmětnou daňovou úlevu.
Důvodová zpráva obsahuje i různé praktické situace, kdy půjde, nebo naopak nepůjde slevu za rok 2024 uplatnit. Je třeba zohlednit i případy střídavé výchovy, kdy dítě pobývá v domácnosti jen po část roku (zohlední se jen určitý počet měsíců).
- Vlastní dítě obou manželů, jeden z manželů bez příjmů, všichni žijí ve společně hospodařící domácnosti – slevu lze uplatnit.
- Dítě bývalých manželů – ve společně hospodařící domácnosti žije s každým z nich střídavě jednotlivě, matka samoživitelka (bez nového manžela) bez příjmů, poplatník – otec se znovu neoženil – slevu nelze uplatnit.
- Otec dítěte se svým vlastním dítětem a novou manželkou bez příjmů, dítě žije (i občas) ve společně hospodařící domácnosti. Z pohledu manželky se jedná o vyvdané dítě manžela – slevu (příp. částečně) lze uplatnit.
- Manžel s novou manželkou bez příjmů s jejím vlastním dítětem (i občas) ve společně hospodařící domácnosti – slevu (příp. částečně) lze uplatnit.
- Dědeček s babičkou bez příjmů s vlastním vnukem do 3 let věku žijí ve společně hospodařící domácnosti, vnuk rozhodnutím svěřen do péče nahrazující péči rodičů – slevu lze uplatnit.
- Poplatník – rodič s manželkou bez příjmů a současně prarodič, se studujícím dítětem a s jeho dítětem ve věku do 3 let žije ve společně hospodařící domácnosti – nadále bude platit situace, že tento poplatník nesmí uplatnit slevu na manželku (vnuk nebyl svěřen poplatníkovi do péče nahrazující péči rodičů), ale dále může uplatnit daňové zvýhodnění na dceru a i na vnouče.
Okruh příjmů, které se do limitu 68 000 Kč nezahrnují
Do vlastního příjmu manžela pro účely slevy na manžela se dle zákona o daních z příjmů nezahrnují:
- a) dávky osobám se zdravotním postižením, pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory a pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
- b) příspěvky na péči a na sociální služby,
- c) státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona upravujícího penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření a státní podpory podle zákona upravujícího stavební spoření,
- d) stipendia poskytovaná studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
- e) příjmy plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona upravujícího sociální služby, který je od daně osvobozen,
- f) příjmy, které vznikly jako důsledek porušení podmínek osvobození příjmu nebo uplatnění nezdanitelné části základu daně (nově od roku 2024), a
- g) příjmy, které plynou druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považují za příjem druhého z manželů v případě manželů, kteří mají společné jmění manželů.
Kompletní výčet nezahrnovaných příjmů uvádí metodický pokyn GFŘ – D-59 v komentáři k ustanovení § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.
Období pro zahrnutí do limitu
Opatrní musí být poplatníci u příjmů vyplacených na přelomu roku. Do vlastního příjmu manželky (manžela) se zahrnují příjmy dosažené (fyzicky vyplacené) v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, zda jde o sociální či nemocenské dávky, případně jiné příjmy. V praxi to znamená, že např. mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné vyplacené až v lednu 2024 se započítají do vlastního příjmu manželky (manžela) až ve zdaňovacím období roku 2024.
Avšak u příjmů ze závislé činnosti (ze zaměstnání) je tomu jinak. Pokud se týkají roku 2023 a byly vyplacené nebo poplatníkem obdržené do konce měsíce ledna 2024, považují se za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období, tj. v roce 2023. Jde o příjmy ze zaměstnání, odměny zastupitelstva, odměny za výkon funkce právnických osob apod.
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí