Zákon o daních z příjmů definuje slevy na dani pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob. Mimo základní slevy tak mohou poplatníci využít například slevu na manželku, slevu na invaliditu, slevu na studenta, slevu na držitele průkazu ZTP/P nebo slevu za umístění dítěte, a to při splnění zákonných podmínek.
Co se dozvíte v článku
Sleva na manželku v zákoně o daních z příjmů
Sleva na manželku je definována v § 35ba odst. 1) písm. b) zákona o daních z příjmů. Tato sleva je stanovena ve výši 24 840 Kč, poplatník ji může uplatnit na manželku nebo manžela, který s ním žije ve společně hospodařící domácnosti. Druhá podmínka, která pro uplatnění slevy musí být splněna, je, aby manžel/manželka neměl/a vlastní příjem za zdaňovací období vyšší než 68 000 Kč.
Pokud by se jednalo o manžela nebo manželku, kterému byl přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se tato sleva na dvojnásobek, tedy na 49 680 Kč.
Za manžela nebo manželku se také považuje partner nebo partnerka dle zákona o registrovaném partnerství.
Sleva na manžela nebo manželku se uplatňuje ročně. Pokud manželství netrvalo po celý rok, uplatňuje se sleva poměrně v těch kalendářních měsících, na jejichž počátku trvalo manželství a byly splněny další zákonem stanovené podmínky.
Co se (ne)zahrnuje do vlastního příjmu manžela?
Dle zákona o daních z příjmů se do vlastního příjmu manžela nebo manželky nezahrnují:
- dávky státní sociální podpory
- dávky pěstounské péče
- dávky osobám se zdravotním postižením
- dávky pomoci v hmotné nouzi
- příspěvek na péči, sociální služby
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
- příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen podle § 4
Pokud se jedná o manžele, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, pak se do vlastního příjmu manželky nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů. Jedná se například o příjmy z nájmu nemovité věci ve společném jmění manželů.
Sleva na manžela v pokynu D-59
V pokynu GFŘ D-59 jsou blíže definovány příjmy manžela. Za vlastní příjmy manžela nebo manželky se rozumí úhrn všech vlastních příjmů dosažených ve zdaňovacím období, nesnížených o daňové výdaje. Jedná se tedy o hrubý příjem. Do vlastních příjmů se zahrnují také příjmy, které podléhají srážkové dani nebo jsou od daně z příjmů osvobozené, případně nejsou předmětem daně.
Za vlastní příjmy se však nepovažují ty příjmy, které jsou uvedeny v zákoně o daních z příjmů v § 3 odst. 4 písm. b) a příjmy uvedené v § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. V pokynu GFŘ jsou pak více rozvedeny příjmy, které definuje zákon – např. co je zahrnováno mezi dávky státní sociální podpory, co patří mezi ostatní dávky a další.
Co se naopak zahrnuje do vlastního příjmu?
V pokynu GFŘ se dále blíže specifikuje, jaké příjmy se zahrnují do vlastního příjmu manžela. Jedná se o ty příjmy, které byly dosaženy v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, a to bez ohledu na skutečnost, zda jde o dávky či jiné příjmy.
Těmito dávkami jsou potom myšleny peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské, ošetřovné, podpora v nezaměstnanosti či jiné příjmy. Pozor na to, že tyto příjmy se zahrnují do zdaňovacího období, ve kterém byly vyplaceny.
U výše uvedených příjmů neplatí, že musí být vyplaceny po skončení zdaňovacího období nejdéle do 31. ledna následujícího kalendářního roku, jako je tomu u příjmů ze závislé činnosti dle § 6 zákona o daních z příjmů.
Co jste se v článku dozvěděli?
Zaujal vás článek?
Odemkněte si celý text za jednorázových 30 Kč. Stačí zadat váš e-mail a v dalším kroku vše odsouhlasit.
Již jste zaplatili? Vložte, prosím, váš e-mail a my vám zašleme nový odkaz pro odemknutí