Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) pokračovaly také ve 2. čtvrtletí letošního roku a výsledky nejsou příliš příznivé.
ČOIka se zaměřila na odhalování nekalých praktik, včetně agresivních a také věnovala pozornost plnění oznamovací povinnosti, která souvisí s konáním organizovaných akcí.
Počet zjištění je ve druhém kvartále téměř totožný
Z celkového počtu 37 provedených kontrol bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 14 případech. Jedná se o podobný výsledek jako v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkový trend má však klesající tendenci.
Čtěte také: Pozor na katalogové šmejdy. Co se stane, když je budete ignorovat?
Přesto výsledky provedených kontrol potvrdily, že na trhu stále působí firmy, které v současné době porušují především povinnost oznamovat ČOI konání těchto akcí a obcházejí zákaz přijímat platby za nabízené výrobky či služby před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy,
upozorňuje ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Některé firmy dostávají milionové pokuty, a opakovaně
Podle něj inspektoři pravomocně uložili celkem 17 pokut v celkové hodnotě 7 060 000 korun. Celková výše pokut byla ve 2. čtvrtletí 2017 ovlivněna uložením jedné pokuty ve výši 1 600 000 korun společnosti WORM, s.r.o. a jedné pokuty ve výši jednoho milionu korun společnosti BNM-MEDICAL CZECH SE, s.r.o.
Pokuty uvedené v tabulce nabyly právní moci v průběhu 2. čtvrtletí roku 2017 a byly ve většině případů uloženy za porušení právních předpisů, které inspektoři ČOI zjistili při kontrolách ještě před tímto obdobím.
Čtěte také: “Šmejdi” dostali za předváděcí akce pokuty za 11 milionů korun
Nejvíce prohřešků zaznamenala ČOI v Jihočeském kraji a na Vysočině, následuje Praha a Středočeský kraj. V poměru k počtu kontrol a zjištění jsou ale největší problémy v Jihomoravském a Zlínském kraji. Tam proběhly 3 kontroly a všechny 3 byly se zjištěním a uložením pokuty. Pokuty byly jednorázově nebo opakovaně uloženy jednotlivým podnikatelským subjektům za více prokázaných porušení zákona.