Super kompenzace - propočteno jen tak od boku.
Zaměstnávám třeba člověka pracujícího za 20.000 hrubého.
Úspora na pojistném za firmu 0,2 % měsíčně ... celých 40 korun,
nová náhrada zaměstnanci za první tři dny nemoci ... kolem 900 Kč.
Firma bude tratit, pokud omarodí častěji, než jednou za dva roky.
U větších výplat jsou sice poměry příznivější, ale i tak asi platí - kdo doteď marodil jen jednou za dva roky, asi ho tři neplacené dny nepoložily.
Dával jsem ten odkaz už k jinému článku https://www.finance.cz/zpravy/finance/239557-jak-je-to-s-nemocenskou-v-zemich-eu/ Cituji: Německo - Na zajištění zaměstnanců pro případ nemoci se podílejí zaměstnavatelé a příslušné sociální instituce. Po dobu prvních 6 týdnů platí zaměstnavatel mzdu výši 100 %, potom dostává zaměstnanec již pouze nemocenské od sociální instituce.
Na jedné straně zaměstnavatelé stále poukazují na údajnou "nízkou produktivitu" zaměstnanců oproti západním zemím, ale když mají poskytnout "západní služby", tak najednou kňučí.
Také je zajímavé, že překročením hranice na západ za stejnou práci odvedenou ve stejném čase a kvalitě ona "nízká produktivita" najednou zázračně vzroste. Není nakonec problém jinde? :-) Všechny ty kecy jsou po 25 letech již k smíchu.
P.S. nejsem zaměstnanec a ani si neplatím nemocenské pojištění.
Mám malou firmu - pokud mi onemocní zaměstnanec, nechám ho doma za normální plat - vyplatí se mi to víc, než se rozčilovat papírováním a podobnými ptákovinami. Za ty roky se mi nestalo, že by toho někdo zneužil - do práce se vrací, jakmile se cítí schopen práce - při naší práci v terénu je na obtíž i rýma. Pravda, zatím se vždycky jednalo o nemoci typu nachlazení, střevní potíže apod. - dokonce kocovina - nu což, občas se to stát může a pak je lepší, když dotyčný sedí den doma, než aby v práci zvracel za každým smrčkem...
Pokud onemocním já, je to velký problém - obvykle lezu do práce i "po čtyřech". Nemocenské si neplatím - nevyplatí se mi to.
Jen hlupák porovnává společnost zdevastovanou dobrodiním socialismu a ekonomiku založenou na montovnách s nízkou přidanou hodnotou, ( kterou tu ordinovala pro své voliče ČSSD ) s nejvyspělejší ekonomikou světa a technologickým gigantem, tedy Německem. Produktivita práce, při překročení hranice není dána tím, že dělník v Německu rychleji dotahuje šrouby na lince, ale mnoha jinými a dalšími rozdílnými faktory, ovlivňujícími zaměstnávání v obou zemích. Funkčnost státní správy, vymahatelnost práva, zatížením práce, tj.kolik zaměstnavatel odvádí ( v ČR jedno z nejvyšších zatížení práce ) výší DPH, službami státu, zaklekáváním FÚ úřadů dle libovůle a potřeb premiéra, obecně špatnou situací, kdy odbory a levicové strany pořádají pogromy na živnostníky, obecnou morálkou v zemi. V Německu odstupují ministři, prezidenti, atd. jen při podezření, že si např.večeři zaplatil z eráru, využili služeb privátní či státní firmy,....... U nás premiér podvádí, lže, krade, křivě přísahá na zdraví svých dětí. V Německu by nemohl býti veřejně činnou osobou bývalý nacista a aktivní člen gestapa. Člen KSČ a stbák, což je naprosto srovnatelný příměr je dokonce premiérem.