Autor opomněl jedu zásadní věc a několik vedlejších. Tou zásadní je, že ze ke všem notářským poplatkům je třeba připočíst DPH. Těžko bude nově zakládaná firma ihned plátcem DPH, aby si podala vratku.
Takže náklady jsou:
2420 Kč notářský zápis
90 Kč ověření podpisů
200 Kč za výpis z Katastru nemovitostí a výpis z Rejstříku trestů
1000 Kč za ohlášení živnosti
1210 Kč za "osvědčovací" notářský zápis
363 Kč poplatek notáři za přímý zápis
Dále nepočítám poplatek bance za vystavení potvrzení o složení základního kapitálu, který se pohybuje mezi 500 Kč a 1500 Kč dle banky.
Takže k proklamovaným 100 EUR nebo 2700 Kč se začínající podnikatel ani nepřiblíží.
Bohužel ani tento (jinak velmi zdařilý) příklad nákladů na založení s.r.o. není zcela konečný.
Nejdůležitější je jakási finta notářů, se kterou jsem se opakovaně setkala. Spočívá v tom, že aby mohla společnost být zapsána do obchodního rejstříku, je potřebné obstarat jako přílohy ještě jakési listiny. Ovšem laik neví přesně, o jaké listiny má jít, jak mají vypadat. S tím notář samozřejmě počítá a rád je zhotoví. Cena za tuto službu je různá. Např. nás to stálo 3000 Kč + DPH pro jednočlenné s.r.o. zakládané právě tímto zjednodušeným způsobem. Celkové náklady na toto s.r.o. byly 8600 s DPH. Povídám notáři, že tato cena mě překvapila. Jeho reakce: Zdála se vám příliš nízká, že?
Takže dejte si na tuto fintu pozor, setkala jsem se s tím u více notářů.
Jinak potvrzení o složení základního kapitálu se dá sehnat u jedné banky za 120,- Kč. Nepíšu raději jméno, aby nešlo o reklamu.
Plus ještě další finta spočívá v tom, že je-li jeden zakladatel - vystačí si klidně s jedním stejnopisem notářského zápisu o založení společnosti a s tím vše vyřídí. Druhý stejnopis si nechává notář. Oba tyto stejnopisy jsou v ceně 2000 Kč.
Notář vám ale milerád vydá stejnopisů ještě více a ty si dále naúčtuje. Musíte tedy dopředu vědět, že je nebudete potřebovat a trvat na tom. Jinak se to opět prodraží...