Sociální síť Mastodon obnovuje taktní lidskou komunikaci a nabízí psychickou pohodu

23. 8. 2023
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Aktualizováno 22. 7. 2024 14:52
[KOMENTÁŘ] Psychická pohoda: několikrát skloňovaný pojem, se kterým jsem se na sociální síti Mastodon setkal. Je to díky uživatelům i chytrým funkcím.

Sociální sítě jsou takové, jak se na nich uživatelé chovají. To je pravda. Ale pokud jsou nástroje a funkce, které nevhodnému chování uživatelů zamezí nebo ho ani nedovolí, může si sociální síť udržet svůj řád.

Co se dozvíte v článku
  1. Mastodon je tu několik let, mnozí o něm nikdy neslyšeli
  2. Ironický vtípek, který spustil lavinu
  3. Díky chytrým funkcím nabízí Mastodon psychickou pohodu
  4. Trolling nemá na Mastodonu šanci
  5. Vyzkoušejte instanci Mastodonczech

Právě ten nabízí decentralizovaná mikroblogovací sociální síť Mastodon. Svojí funkčností podobná sociální síť X (dříve Twitter), přesto zcela nezávislá na rozmarech jednoho miliardáře, stejně tak na vedení společnosti prahnoucí pouze po tučných ziscích.

Mastodon je tu několik let, mnozí o něm nikdy neslyšeli

Mastodon je tu s námi už od roku 2016, přesto se o něm intenzivněji mluví až v posledních měsících. První velký příval nových českých uživatelů si „mamutí“ síť otestovala v listopadu v roce 2022 potom, co Elon Musk začal s masivními změnami na sociální síti Twitter, která nově nese jeho vysněné označení X.

Jenže mnozí nově registrovaní uživatelé včetně mě nepochopili fungování Mastodonu. Předpokládali, že na síti nikdo není, a proto s publikováním často rychle skončili nebo ani vůbec nezačali.

A to je právě skryté kouzlo této sociálně sítě: nejdříve do ní musíte chtít proniknout, pochopit ji, abyste poté zjistili, že lidé tam jsou, denně komunikují, jen prostě hned tak nevyčnívají, včetně jejich příspěvků. Důvodů je hned několik. A právě tyto důvody zapříčinily, že jsem si sám myslel, že je tam prostě mrtvo. Velká náhoda však napomohla tomu, že jsem velmi rychle procitnul.

Ironický vtípek, který spustil lavinu

Nedávno jsem se znovu po letech rozhodl pro mikroblogování. Logicky jsem sáhnul po svém zakonzervovaném a léta nepoužívaném účtu na X. Zároveň jsem si vzpomněl právě na Mastodon. Cílem bylo zvětšit svou sociální bublinu.

Logicky jsem si proto chtěl do svého profilu na X přidat odkaz na účet na Mastodonu. Jenže jsem narazil. Muskova síť X mi vložení odkazu nepovolila a později mi nepovolila ani žádné další úpravy na profilu, což mě rozlítilo natolik, že účet na X šel opět do koše.

S lehkostí a humorem jsem vstoupil prvním příspěvkem na Mastodon a v něm jsem popsal svoji novou zkušenost s X a zároveň ironicky poznamenal, že nevadí, že je na Mastodonu mrtvo. Co se dělo potom, mi vyrazilo dech. Okamžitě se začali ozývat snad všichni právě připojení uživatelé a mobil se s notifikacemi mohl totálně zbláznit. Počet notifikací se během pár sekund přiblížil stovce. Pochopil jsem ihned, že mrtvo na Mastodonu rozhodně není. A pak jsem rychle pochopil proč.

Co jsem zachytil ve víru diskuze: 

  • větší média by měla mít vlastní instance, aby mohla své novináře jednoduše autorizovat
  • zároveň by média měla mít na Mastodonu vlastní profily, nyní jsou tam většinou dobrovolníky překlápěny příspěvky z Twitteru
  • na Mastodonu chybí značky, mohly by vést kultivovanou diskuzi s uživateli
  • politici Mastodonu nechybějí, ale pokud by tam chtěli být, vláda by měla popřemýšlet o vlastní instanci

Díky chytrým funkcím nabízí Mastodon psychickou pohodu

Pokud se podíváte na jakýkoli profil na Mastodonu a příspěvky uživatele, máte pocit, že si uživatel opravdu jen tak povídá sám pro sebe. U ikon komentářů, lajků, ani tvz. boostů (na X je to retweet) nejsou žádná čísla, žádné statistiky. Máte tedy pocit, že nikdo příspěvky nelajkuje, ani nekomentuje. Jenže to je právě ten omyl. Statistiky tam jsou, jen jsou vidět až v okamžiku, kdy si konkrétní příspěvek (na Mastodonu se mu říká toot) rozkliknete.

Nejdříve jsem si říkal, že je to obrovská nevýhoda, že to právě případné nové uživatele může odradit, protože si, stejně jako já, budou myslet, že je tam mrtvo. Jenže toto nastavení má své opodstatnění.

Nikdo totiž nechce, abyste toot hodnotili podle počtu lajků nebo komentářů, ale podle jeho skutečného obsahu. Uživatelé se tak mezi sebou nebudou předhánět v tom, kdo na svůj toot užene více lidí. Toot navíc nenabízí ani statistiku ohledně toho, kolik lidí ho vidělo, jak to má právě X. To není vůbec podstatné, protože ho vidí všichni, kdo chtějí.

Řazení příspěvků na Mastodonu je totiž chronologické, žádné algoritmy. A pokud si poctivě sledujete svoji zeď lidí, které chcete sledovat, neunikne vám nic. Navíc v prohlížení příspěvků se nemusíte omezovat pouze na svoji sociální bublinu.

Sledovat můžete všechny, kteří publikují v rámci vaší instance nebo v rámci celé federované sítě. Jaký je mezitím rozdíl, popisuje sesterský server Lupa.cz.

Trolling nemá na Mastodonu šanci

Díky tomu, že je síť decentralizovaná a každá instance má svého administrátora, trolling nemá na Mastodonu šanci. Případní trollové se dají z každé instance rychle vyhodit, a pokud by si tito uživatelé chtěli založit vlastní instanci, dá se administrátory jednotlivých instancí zablokovat celá. Trollové se tak nedostanou na případnou instanci a uživatelé instance ani nebudou vědět, že nějaká taková trollí instance vůbec existuje, protože se jim prostě nezobrazí. Velmi jednoduché, chytré a efektivní.

Pokud jste současní uživatelé X, budete muset pochopit ještě jednu věc. Citovat jiný toot zatím nejde. Právě taková citace totiž většinou slouží opět pro kritiku (tu neoprávněnou), která na Mastodonu teď žádoucí není. Existuje samozřejmě možnost vložit do svého tootu přímý link na jiný toot, jenže to už je trochu pracnější. Citovaný toot je v rámci vývoje sice v plánu, ale ve finále zjistíte, že citovat nikoho ani nepotřebujete. 

Co je ještě velmi chytré, je to, jak si Mastodon umí poradit se soukromím. Tooty můžete poslat buď veřejně do celé federované sítě, nebo pouze do své instance, nebo jenom sledujícím, anebo pouze těm, které v příspěvku označíte a tím se z tootu rázem stává soukromá zpráva.

Tooty můžete nechat systémem také automaticky smazat. Lze si nastavit odstranění všech příspěvků po určitém časovém období (po sedmi dnech, po měsíci nebo klidně až po dvou letech). To uvítají ti uživatelé, kteří neradi nechávají za sebou digitální stopu a soustředí se na diskuzi v daný, platný okamžik. 

Jaké další vychytávky Mastodon má a jak ho správně používat, popisuje například tento návod od Roberta Bedrunky, nebo tento rozšířený návod v anglickém jazyce.

Vyzkoušejte instanci Mastodonczech

A jakmile si Mastodon odzkoušíte, rázem zjistíte, jaká psychická pohoda tam je: nemusíte odrážet útoky z anonymních účtů, které mají za cíl vás jen vytočit nebo poškodit, a nemusíte blokovat každý druhý účet, který vás zmíní, protože vás chce nenávistně zkritizovat. Mastodon tak nabízí alternativu k sociální síti X, z níž se stává regulérně toXické prostředí.

Pokud váháte, jakou instanci si zvolit, zkuste tu největší mastodonczech.cz, kde narazíte i na profil serveru Podnikatel.cz

Autor článku

Michael je šéfredaktorem Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jeho doménou jsou rozhovory. Zajímá se o marketing, e-commerce a nové technologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).