Souhlasím, finanční správa tím prezentuje, že mají tak vysokou chybovost, že jim již dochází zdroje na úhradu nákladů. :-)) Upřímně, dobře nám tak, vše si necháváme líbit a nejenom ministerstva, ale celá vláda toho patřičně využívá (zneužívá). Ministerstva již nereagují ani na doporučení profesních komor, k čemu tedy ten cirkus s připomínkováním? Opravdu banánová republika. :-(((((
Tak vedlo by to jisté následně k určitém % procentu krachů ale asi více by na tom zaplakali ti, co momentálně přikládají pod kotel podnikatelům. Možná by stačilo něco jako demonstrativní týdenní stávka podnikatelů, lidi nás totiž berou často co si všímám jako samozřejmost, že bychom své profese měli dělat bez ohledu na to, zda se to vyplatí nebo je to stresově ještě přípustné.
Záleží kde ten počítač zapínáte, protože mnohdy je ten vývojář dnes důležitější než kdo jiný, protože některé firmy mají ten SW natolik zažraný do podnikání, že přejít na offline v rozumné době nejde. A fakticky mám §7 tzn kdybych si ho obnovil můžu se živit rukama. Nejsem ten typ IT co kromě práce na PC neumí postavit ani zeď, ti by na podobnou situaci samozřejmě mohli dost fatálně dojet.
Tak to musím souhlasit, pokud bychom se jako OSVČ domluvili, stačilo by na měsíc zavřít krám a jít na ÚP (abychom si také vzali část toho, co do státu investujeme), jsem přesvědčena, že by se ekonomika začala hroutit. Nejsem si však jistá, zda by to ty nemakačenka tam nahoře trklo. Možná by nás pozavírali, nebo by nás rovnou nechali popravit ? :-))))- fakt už člověk neví čeho by se mohl dočkat, to je pravda. :-((((
OSVČ pozastaví činnost a stává ale po zákonnou dobu příjemcem podpory v nezaměstnanosti. Zpravidla, pokud někoho vůbec zaměstnává, je to zaměstnanec na nějakou formu Dohody, protože zde není nějaká ochranná lhůta, odstupné a tak dále. Tak na pracák by šli i jeho případní zaměstnanci. Jako forma protestu by fakt stačil půl roční "pobyt" OSVČ na pracáku. Pro stát by to byla velice drahá sranda.
Vidíte to ze svého pohledu - já mám dva zaměstnance na celou sezónu na plný úvazek - tedy se na ně vztahuje odstupné 2 měsíce - určitě by nečekali, až se mi uráčí přestat stávkovat a znovu je zaměstnat - vážně máte ten dojem, že by se mi to vyplatilo? A to už nemluvím o ztrátě zakázek - zákazník taky čekat nebude a poohlédne se jinde - takže další sezóna bude s největší pravděpodobností v p..háji.
OSVČ dostane na pracáku nejnižší příspěvek - což není ani almužna.
Nikoli, "příspěvek", tedy podpora v nezaměstnanosti, není stanovena předchozím stavem, Tedy zda byla osoba OSVČ, nebo zaměstnancem. Podpora v nezaměstnanosti je stanovena výhradně podle výše placení daní, přesně řečeno "odvodů". Tedy pokud kdokoli, a platí to pro zaměstnance i OSVČ, platí a přiznává jen zákonné minimum, dostane zase jen ten "nejnižší příspěvek".
Jinak souhlasím.
Je to trochu jinak - zaměstnanec dostane podporu vypočítanou podle čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání, OSVČ dostane podporu vypočítanou z posledního vyměřovacího základu pro sociální pojištění v předchozím roce - což může být velký rozdíl.
S poslední větou souhlasím.
No, ne každý odvádí jen minimum - i když pro malou firmu, která má sezónní práci, takže pracuje naplno jen 7 - 9 měsíců podle počasí, je to jisté řešení. Navíc poslední dobou nemám důvod věřit, že za 9 let nějaký důchod vůbec dostanu (taky se ho nemusím dožít) - i to je filozofie, kterou vyznává hodně živnostníků.
Všichni řvou, že odvádíme méně než zaměstnanci, ale málokdo řekne i to, že výše těch slavných odvodů je součet toho, co odvádí zaměstnanec + zaměstnavatel za toho zaměstnance. A to už nemluvím o tom, že pokud se zrovna nedaří - stát nezajímá, že si na to zaměstnanec nevydělal, zaplatit musíte. Potom se není čemu divit, že hodně drobných živnostníků, kteří se bez zaměstnance neobejdou, kašle na vlastní vyšší odvody. A tím pádem dostanou na pracáku almužnu - - -
1. Nenapsal jsem, že každý odvádí minimum. Tak mi to nepodsouvej.
2. Myslet si může každý co chce, nicméně to nic nemění na způsobu výpočtu výše odvodů, podpory v nezaměstnanosti a důchodu.
3. " ale málokdo řekne i to, že výše těch slavných odvodů je součet toho, co odvádí zaměstnanec + zaměstnavatel za toho zaměstnance."
A co má být, i kdyby to byla pravda? (Jsem si jistý, že to opravdu není nutno opakovat místo pozdravu, stále dokola, tedy "říkat to". To je dostatečně známá věc, aby ji bylo nutno vyprávět na potkání.)
Když si na ty odvody, jejich součet, zaměstnanec nevydělá, nikdo ho nezaměstná. Nebo ty snad zaměstnáváš někoho, na kom proděláváš? A pokud ano, jaké máš k tomu důvody?
4. "stát nezajímá, že si na to zaměstnanec nevydělal, zaplatit musíte"
Tak to je hardcore! Po pravdě řečeno, to jsem nečekal. Já měl za to, že nepodnikáš z "ruky do huby", tedy nepočítáš každý měsíc samostatně... že když dělám větší zakázku, že ji fakturuji až za 4 měsíce... že když si dám týden oraz, nemám co fakturovat... podstatný je dlouhodobý průměr. No nic, jestli tady lidé na tomhle shledávají něco, co by bylo třeba zdůrazňovat, tak tady asi postrádá smysl cokoli psát.
5. " Potom se není čemu divit, že hodně drobných živnostníků, kteří se bez zaměstnance neobejdou, kašle na vlastní vyšší odvody. A tím pádem dostanou na pracáku almužnu"
Ale to je potom jejich rozhodnutí, jejich kšeft. Mě tady připadá, že se bavím s postiženými dětmi. SDakra už, když neodvedu práci, nemohu fakturovat. Proč to tady lidem jiné, rozčilující, nespravedlivé, v případě podpory, důchodů atd? Zcela vážně, proč?
Na to všechno ti napíšu jen toto: v každém podnikání se dostaneš někdy do situace, kdy si sáhneš na dno - a nemusí to ani být tvoje chyba. Potom si teprve plně uvědomíš všechna úskalí našich zákonů a předpisů. Když se ti daří, tak se nad tím ani nezamýšlíš.
Nemusíš mě školit o fakturování - jsem malá firma se dvěma zaměstnanci a tak máme jen menší zakázky. Podnikám od roku 1992 a za tu dobu byla moje firma 5x v mínusu.
Víc ti psát nebudu - měj si svoji pravdu.
"Na to všechno ti napíšu jen toto: v každém podnikání se dostaneš někdy do situace, kdy si sáhneš na dno - a nemusí to ani být tvoje chyba. Potom si teprve plně uvědomíš všechna úskalí našich zákonů a předpisů. "
Tak to jsou slovy Petra Čtvrtníčka, Česká soda, Katovna, "takové ty prosté prostopravdy"
"Když se ti daří, tak se nad tím ani nezamýšlíš."
Jestli se nad tím ty nezamýšlíš, tak to je velká chyba. To by jsi se zamýšlet měl, by by jsi si na horší časy tvořit rezervy, a nebýt potom vykolejený z slabšího období.
JENŽE: to musíš ty sám, to za tebe žádný stát, žádné "úskalí zákonů" neudělá. Od zákonů můžeš čekat a chtít jen jediné: aby byly stálé, často se neměnily, a s jasným výkladem. Aby jsi se mohl zamýšlet a předvídat. Nic více, nic méně. Jenže, to že jsou nějaké pravidelné platby na sociálním, že jsou termíny, zálohy, jejich výše, to se na mě nezlob, ale zrovna v tomhle jsou zákony zcela jasné a předvídatelné.
"Nemusíš mě školit o fakturování."
Sorry jako, ale nevyčítej druhým to, co jim sám činíš. Tak se na mě nezlob, a odpusť si jízlivosti.
Nesmysl. Nikdo, téměř nikdo si neuvědomuje, že podnikatel s jedním zaměstnancem zaplatí zaměstnanci čistou mzdu a další téměř stejnou sumu odvede za něj státu. Takže polovinu hrubé mzdy sežere stát. Spolu se zaměstnancem pracuje OSVČ stejně jako on, navíc fakturuje, vymáhá nedoplatky (platí si účetní). Shání zakázky, shání materiál, dohaduje termíny a vůbec má navíc spoustu starostí. A mnohem větší zodpovědnost než zaměstnanec.
A nese všechna rizika za zaměstnance, nemůže se hodit marod, nemůže si vzít pět neděl dovolené a přestat se starat o svoje.
Uživí rodinu, vychová z dětí zdravé práceschopné jedince a za to mu stát v pětašedesáti řekne: "Sorry, vychází to na 7,500 důchodu, ale to je tvoje vina, protože jsi se celý život flákal a málo odvádě".
My totiž nemáme nikoho, kdo by za nás platil 2/3 odvodů jako mají zaměstnanci, kdo by nám platil dovolenou a sháněl za nás náhradu, když nás škrábe v krku nebo potřebujeme vymalovat nebo zrýt zahrádku.
Podívej, nechce se mi tady rozebírat co, jak a proč - obávám se, že bys to ze svého pohledu nepochopil, ale já k tomu důvody mám. Byla moje chyba, připustit tuto diskuzi.
Jízlivosti mi nevyčítej - tohle byla jediná - já ti také nezazlívám, že vystupuješ vůči mně z pozice jakési nadřazenosti - tak si posluž, mě to fakt nezajímá - já ti přeju štěstí, které já momentálně bohužel nemám a psát tady o tom nechci.
Otázka zněla, jestli zaměstnáváš někoho, kdo si na sebe nevydělá. Logika nepřipouští jiné možnosti, nežli ano, nebo ne. Na tom není co rozebírat, ani s tím nemá co dělat čísi subjektivní pohled.
Ale možná je to pro tebe jen primitivní logika, pod tvoji vysokou úroveň. Ty se pohybuješ v jiných výšinách "obávám se, že bys to ze svého pohledu nepochopil".
Nikdo ti není povinen nic vysvětlovat, ani na nic odpovídat. Jestli tu někdo neovládá český jazyk, jsi to ty - je ti znám význam slov "ne, nechci" ?
Hlavně, že ti je všechno jasné - jen jedno ti jasné není - ale tomu se ani nedivím.
Zlobit se na tebe? Proč? Na psa se taky nezlobím, že neumí přestat se štěkáním...
No jinými slovy, zaměstnanec vydělává málo ale nakonec sežene dobrou práci, jenže ta práce byla letadlo co zkrachovalo, tzn dostane vysokou podporu přesto, že celý život vydělával málo.
Podnikatel odvádí hodně, zhorší se mu zdraví a poslední rok sotva vydělá na živobytí, nakonec to nezvládne a pověsí na hřebík tzn dostane minimální podporu. Supr :)
V tom případě mi přijde trochu riskantnější model zaměstnanecký. OSVČ to počítá jako průměr za rok, zaměstnanec za 3 měsíce. Tedy OSVČ má menší riziko dané jednorázovým výkyvem příjmů.
Ale celkem vzato, obvykle se o nic významného nejedná, pokud by se u zaměstnance počítala podpora podle daňového přiznání za minulý rok, neznamenalo by to významnou změnu.
Plácáš nesmysly. Takové podvody se do jisté míry dějí, a v mnohem větší míře děly i v minulosti. Ale:
- K tomu se zakládá firma, která takovému člověku napíše obrovský plat, a poté je "zkrachována"
- To nemá nic společného se zaměstnancem, protože tohle může udělat jen ten, kdo firmu k tomuto účelu založil. A snad ani ty nejsi tak naivní, že se najde dobrodinec, co by toto dělal pro někoho jiného, nežli pro sebe. Ten "zaměstnanec" je tam sám "podnikatel", nebo bílý kůň, pokaždé formálně jako zaměstnanec.
- U podpory v nezaměstnanosti to nikdy nemělo a nemá smysl, vzhledem k stropům výše podpory.
- Podvádělo se ne u podpory, ale u mateřské / rodičovské.
"Podnikatel odvádí hodně, zhorší se mu zdraví a poslední rok sotva vydělá na živobytí, nakonec to nezvládne a pověsí na hřebík tzn dostane minimální podporu. Supr :)"
To je smutné, ale není tam naprosto žádný rozdíl mezi podnikatelem a zaměstnancem. Oba mají nárok jen na takovou podporu, jakou si platili formou pojistného.