Dobrý den, při čtení Vašeho článku jsem došel okamžitě k názoru, že tak, jak máte vysvětlen institut rozdělení příjmů na spolupracujícího manžela nebe želku, je neúplné a matoucí. My, účetní, víme, jak to je, ale pokud tohle máte jako rady pro ty, kteří si dělají přiznání sami, je velmi matoucí a s největší pravděpodobností bude přiznání vyplněno když ne špatně tak poplatníci mohou platit daně zbytečně. Správné znění je, že maximální částka 540.000,-Kč je částka příjmů PO ODPOČTU VÝDAJů. To velkými písmeny Vám tam chybí a z Vašeho výkladu vyplývá, že lze rozdělit jen 540.000,-Kč příjmů. Což není pravda.
Dobrý den,
děkujeme za váš názor, ale nedomnívám se, že by v článku nebylo vysvětleno, zda se jedná pouze o příjmy či o podíl příjmů po odpočtu výdajů.
Cituji: Institut spolupracujících osob popisuje zákon o daních z příjmů. Zde se v paragrafu 13 uvádí, že příjmy dosažené při podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti provozované za spolupráce druhého z manželů a k nim uplatněné výdaje se rozdělují tak, aby podíl připadající na spolupracujícího manžela (manželku) nečinil více než 50 %. Současně ale tato částka smí činit nejvýše 540 000 korun při spolupráci po celé zdaňovací období nebo 45 000 korun za každý i započatý měsíc spolupráce...
Dagmar Kučerová
No, jak myslíte, přesné a jedině správné znění je příjmy o odpočtu výdajů nesmí překročit 50% nebo 540.000,-Kč. Z Vašeho znění vyplývá, že se tato částka vztahuje na příjmy a na výdaje. Nikoli na jejich rozdíl. Já jsem zvyklý pracovat se zákony dnes a denně a tak mě Váš výklad nepřesvědčil. Víte, musíte si uvědomit, že tyhle články tady, kterých si, jinak, velmi vážím a cením si jich, bepíšete pro účetní. Pokud by účetní toto potřeboval, nechť se dá radši na štrykování. Píšete je především pro lidi, kterým je třeba podat tyhle záležitosti polopatě. V tom to celé je. Díky, Orlík. P.S.-máte tam sice odvolávku přímo na patřičný paragraf, ale počítám, že tam málkterý laik půjde. Proto si myslím, že by výklad měl být jednoznačný.