Stále nevíte, jak na udržitelnost? Inspirujte se u známých českých firem

8. 1. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Podnikatel.cz s využitím DALL-E, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Už dnes musejí velké firmy podávat report o jejich přístupu k udržitelnosti. Do budoucna bude podobných povinností přibývat. Zjistěte, jak se můžete chovat udržitelněji.

O udržitelnosti se v poslední době stále více mluví a ukazuje se, že může hrát roli v rozhodovacím procesu zákazníků, kteří se o tato témata zajímají.

Co se dozvíte v článku
  1. Pomoc vinicím
  2. Udržitelnost produktů
  3. Jít ostatním příkladem
  4. Soulad s přírodou
  5. Udržitelně podnikají i banky

Pomoc vinicím

Společnost Bohemia Sekt v loňském roce spustila program s názvem DoVinic, jehož cílem je podpořit efektivní a udržitelnou péči o vinice a boj se suchem. Uvědomuje si totiž, že na pěstování vinné révy v České republice mají vliv klimatické změny a nestálost počasí a chce, aby byly moravské vinice uchovány i pro další generace. Cítíme zodpovědnost za rozvoj oboru, který je součástí našeho společného dědictví. Energii, úsilí, péči a nejnovější poznatky proto směřujeme právě tam, odkud pochází naše síla – do vinic, říká ředitel společnosti Bohemia Sekt Ondřej Beránek a dodává, že pro ně vinice neznamenají jen nekonečné řádky táhnoucí se do dálky, ale vnímají je jako součást širšího celku, kulturní krajiny, kde se potkává činnost přírody a člověka. „Soustředíme se proto na tři klíčové oblasti – podporu vinohradníků, ochranu životního prostředí a vztahy s obcemi a komunitami,“ doplňuje.

Program DoVinic zahrnuje mnoho udržitelných aktivit zaměřených na zavádění moderních vinohradnických postupů a řešení problémů spojených se suchem, které má zásadní vliv na vinohradnictví. Jednou z nich je například dlouhodobý projekt ozeleněného meziřadí. Jedná se o řešení využívající směsi jetelovin a plodin vysazených mezi řádky vinné révy. Ty rychle prorůstají půdou, mají hluboké kořeny a jsou navíc kvalitním hnojivem. K dalším aktivitám patří využívání biologického hnojiva vermikompostu, který společnost produkuje z odpadu, jako jsou slupky nebo semena (tzv. matoliny), vzniklé během lisování hroznů. Tento projekt konzultovala společnost Bohemia Sekt se společností Plzeňský Prazdroj, která má podobný projekt zaměřený na chmel a na udržitelnosti si také dlouhodobě zakládá.

Udržitelnost produktů

Udržitelný program si pro každý rok stanovuje výrobce stavebních materiálů Wienerberger. Zavazuje se v něm například ke snížení produkce emisí a řeší také cirkularitu nebo společenskou odpovědnost. Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel této společnosti uvádí, že výroba stavebních materiálů patří mezi energeticky náročná odvětví a jejich činnost má neoddiskutovatelný vliv na životní prostředí, proto je jejich dlouhodobou strategií naplnit cíle Green dealu. Vlastnosti stavebních materiálů od této značky jsou přírodní, zdravé a s dlouhou životností. Od roku 2023 jsme se zavázali, že 100 % nově vyvinutých produktů bude recyklovatelných nebo znovupoužitelných. Tímto způsobem zajišťujeme dlouhodobou dostupnost surovin. Současně neustále zvyšujeme podíl sekundárních nebo recyklovaných surovin použitých při výrobě, doplňuje Kamil Jeřábek. Kromě toho společnost Wienerberger podporuje komunity v okolí výrobních závodů a dlouhodobě také podporuje výstavbu sociálních projektů určených pro znevýhodněné skupiny obyvatel.

Bezobalové obchody podporují udržitelnost a zakládají si na kvalitě. Jak se jim daří? Přečtěte si také:

Bezobalové obchody podporují udržitelnost a zakládají si na kvalitě. Jak se jim daří?

Jít ostatním příkladem

Několik ocenění za udržitelný a zodpovědný přístup má také společnost ČEZ. Ta stále hledá reálné možnosti, jak dosáhnout klimatické neutrality, a má formulované cíle týkající se životního prostředí, ale také sociální oblasti a oblasti správy a řízení společnosti do roku 2030. Jako přední evropská energetická společnost se snažíme jít příkladem a činit energetický sektor udržitelnějším, ekologičtějším a šetrnějším k naší planetě. Usilujeme o větší rozmanitost, užší spolupráci s komunitami a také o to, abychom našim zákazníkům vždy nabízeli ta nejlepší technologická a energeticky úsporná řešení. Jsme ČEZ – Čistá energie zítřka, říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Společnost v rámci VIZE 2030 prezentuje, že je jejich dlouhodobým cílem snižování dopadů energetiky na životní prostředí a dodává, že na odsíření, denitrifikaci, snižování emisí CO2 a modernizaci elektráren vynaložila Skupina ČEZ desítky miliard korun. Zároveň soustavně a s předstihem realizuje kroky, aby naplnila veškeré emisní a ekologické požadavky a limity. Dále píše, že mezi hlavní priority v oblasti životního prostředí patří dekarbonizace, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti.

Soulad s přírodou

Jednou z firem, která udržitelně podniká, je Sonnentor. V našem Příběhu podnikatelů jsme dříve psali, že podnikat udržitelně pro jednatele Josefa Dvořáčka znamená fungovat v souladu s přírodou tak, aby dopad jejich působení na ni nebyl negativní. Neměří úspěch společnosti jenom finančními zisky, ale také přínosem pro společnost a pro přírodu. Díky tomu, že topí bylinkovými peletami vyrobenými z odpadu při zpracování bylin, nakupují pouze energii z obnovitelných zdrojů a využívají energii z fotovoltaických panelů na střechách jejich budov, přispívají ke snížení uhlíkové stopy. U nové budovy Solis vybudovali dvě velké retenční nádrže pro záchyt dešťové vody, kterou budou využívat při splachování nebo při zálivce zahrady. Pro moderní a úsporné řešení se rozhodli i v otázce vytápění a chlazení budovy tepelnými čerpadly. 

MM 25 baliček

Dalším cílem společnosti je snižování odpadů a zakládají si také na spolupráci s českými farmáři a obchodováním napřímo. Jak uvádějí na webu, pěstitelé dostávají za svou surovinu poctivě zaplaceno a společnost jde striktně proti většinovému tlaku na cenu, protože chtějí biopěstitelům zaručit soběstačnost a slušné podmínky k žití.

Udržitelně podnikají i banky

Na udržitelnosti a odpovědném podnikání si zakládají i mnohé z tuzemských bank. Například ČSOB zmiňuje, že jsou si vědomi toho, že změna klimatu je jednou z největších globálních výzev pro 21. století, a proto přijali řadu dalších opatření s cílem vytvořit zdravější životní prostředí a zpomalit tempo globálního oteplování přechodem na nízkouhlíkové hospodářství. Skupina ČSOB bude nadále aktivně podporovat tvorbu energie z obnovitelných zdrojů, bezpečnou mobilitu, cirkulární ekonomiku apod. Naproti tomu jsme s ohledem na zásady udržitelného podnikání zpřísnili podmínky pro obchodní transakce, uvádí dále na jejich webových stránkách. Také MONETA Money Bank se aktivně angažuje a od svého vstupu na burzu v roce 2016 například snížila své přímé emise o více než 81 procent a ušetřila tak více než 11 500 tun oxidu uhličitého. Navíc je průkopníkem elektromobility a díky digitalizaci ušetřila téměř 200 tun papíru.

Autor článku

Jana je redaktorkou Podnikatel.cz a její hlavní specializací je marketing, zajímá se také o firemní finance. Pravidelně hledá a píše nové příběhy podnikatelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).