Stát by neměl rozhodovat o ničem. Stát, zákonodárci, a úředníci by měli být zbaveni svéprávnosti. Na toho kdo se chce stát politikem by mělo být nahlíženo jako na devianta. Takový člověk by se měl izolovat aby nezpůsoboval křivdy a traumata na obyvatelích a nezvýhodňoval jednotlivce nad společností. Dnešní politický systém nefunguje. Svoboda a právo je v čudu. Dnešní legislativa je tvořena jen jako zájmová pro několik málo jedinců. On dnes ještě někdo věří, že politik bude kopat za většinu která ho volila?
Ono realita bude spíš taková že ,, chudák" podnikatel odfrčí v pátek někam flámovat a víkend tam chtě nechtě odmakají zaměstnanci za ,, balík" O svátcích ani nemluvě...
Ono je to spíše o tom v takovém Německu by majitele odbory sežraly zaživa kdyby chtěl aby šel někdo makat o vánocích či jiných svátcích.
A silně pochybuji že by někdo umřel hlady mít v neděli zavřeno...
Víte, že je o tyto termíny eminentní zájem? A hádejte proč?
Protoze ohodnoceni lidske prace je v CR vzhledem k cenam zbozi a sluzeb zoufale. Jenze lide si budou nadale "utahovat opasky" a verit, ze jednou si za stejne odvedenou praci jako na zapade poridi i stejne zbozi. Mezitim se opet, jiz po 25 let, zase spokoji se 1/4 ohodnocenim sve prace, zatimco zahranicni majitel se popada smichy, co je to tu za blbce, ze tem pohadkam o "nizke produktivite" porad jeste veri.
A mimochodem vysvětlete mi laskavě, jaký je v důsledku rozdíl mezí tím, že makám ve všední den nebo ve svátek?
Napriklad ve spolecnem traveni volneho casu s rodinou.
Ty služby jsou u záchranky, policie nutné, to není jakási "volba", zda bude záchranka potřeba i o svátcích. A lidé jsou podle toho i hodnoceni, finančně.
Oproti tomu obchody, tam je také volba. A například v Německu zvolili, že to dělat nebudou, provoz o svátcích. To je koncenzus, vzájemná slušnost. Kdežto u nás žádná volba neproběhla, prostě jen ti méně štastní, kvalifikovaní, byly k službám přinuceni. Nemajíce jinou práci, a málo peněz. Přitom kdyby pracovali jen ve všední dny, nikomu by to neublížilo, a jim pomohlo. Dokonce ani majitelům obchodů by to nijak neublížilo a nesnížilo zisk. Ba dokonce by zisk zvýšilo, protože by znamenalo nižší náklady a stejné výnosy. Ovšem za předpokladu, že by pravidlo platilo pro všechny.
1. zachranka, hasici ... maji uplne stejne ohodnoceni resp. % priplatky jako prodavac za praci o vikendu/svatku, to je totiz dano zakonikem prace
2. to ze v nemecku neco maji to musime mit taky? je to tak automaticky spravne? podivejte se kolik tam chodi panbickaru v nedeli do kostela, mozna vas to trkne,
3. jak zadna volba neprobehla? probehla, pri dobrovolnem podpisu kazde pracovni smlouvy. zadne prinuceni jak pisete. a to pomijim fakt, ze sluzby o svatcich jsou naprosto zamestnanci presaturovane. tvarite se jakoze jim prejete a chcete pro ne to nejlepsi, ale pritom jim chcete zakazat pro ne nejlukrativnejsi zdroj prijmu.
4. majitelum obchodu by to samozrejme nepomohlo. pokud si myslite, ze zavrenim kramu v patek vecer a otevrenim v pondeli jste usetril 2 dny nakladu, tak jste na omylu. mohu soudit sice podle aholdu kde mam spoluzaka v hornim patre a podle jejich analyzy by usetrili (bez zapocitani mezd) asi 18% provoznich nakladu. ona ta vzduchotechnika, chlazeni, mrazici boxy, ochranka, udrzbari .... musi fungovat ikdyz je zavreno. proti temto nakladu, ale nejsou zadne prijmy = prodelavate. do nakladu si pak zapoctete jeste rychloobratkove zbozi, typicky zelenina, na kterem opet prodelate pac se vam zkazi. ano slo by to delat jak za bolsevika, objednat jen trosku zbozi aby uz v poledne byl prazdy regal, zeleninu a maso vzit naposledy ve stredu aby se vetsina do patku prodala a zbytek pres vikend shnil atd. muzete takovy obchod otevrit, jiste to za ten vas konsenzus stoji. nebo taky muzete tyto vicenaklady spocitat a promitnout do ceny.
osobne se nechci vracet do praveku a povinne v patek nakoupit kos aby mi nahodou neco o vikendu nechybelo, nebo do sebe tlacit 3 dny stare rohliky na nedelni grilovacce.
tak si tu dal mudrujte nad tim nemeckym konsenzem, my s klukem frcime na ryby. kdyz se zadari bude k obedu kapr po zidovsku, na to budu muset ale koupit cesnek, pac vcera sel posledni do bedloveho gulase. kdyz nechytime ani supinu koupi se jindy, protoze, zatim, mame jeste volbu nez nam ji dobroserove vaseho razeni vezmou.
"To je koncenzus, vzájemná slušnost."
Ne. To je silný křesťanský vliv v Německu - v neděli se nepracuje.
"Kdežto u nás žádná volba neproběhla, prostě jen ti méně štastní, kvalifikovaní, byly k službám přinuceni."
To ale není vůbec pravda. Tu volbu má (narozdíl od Německa) možnost udělat každý z nás v jakýkoliv státní svátek a jakoukoliv neděli. Já jsem ji udělal už dávno - do obchodů v tu dobu nechodím pokud opravdu nemusím. A to je jen výjimečně protože se snažím se vše vyřídit v týdnu nebo v sobotu dopoledne. Tuto možnost má každý z nás, je to takové skutečné referendum. A protože jsou v neděli i o svátcích obchody stále relativně plné a obchodníkům se vyplácí platit náklady, je výsledek tohoto referenda jasný.
Takže - chtějí lidé opravdu aby nemohli nakupovat v neděli a o svátcích? Myslím že ne. A chtějí opravdu všichni dotčení prodavači aby o možnost prodávat v neděli nebo o svátcích přišli? Myslím si že ne. Např. já, pokud bych neměl rodinu, bral bych relativně rád víkendové a sváteční směny, protože je pro mne z určitých důvodů výhodné mít volno v týdnu. A takových lidí je víc.
"Přitom kdyby pracovali jen ve všední dny, nikomu by to neublížilo, a jim pomohlo."
To byste rovnou mohl říkat, že pracovníci ve službách (ano, ve službách - protože ostatním slouží, samozřejmě v tom dobrém významu slova), by měli mít stejnou pracovní dobu jako ostatní. Pak by ale skoro všichni zkrachovali, protože by si ti ostatní museli brát dovolenou aby mohli ty služby využít.
"Ba dokonce by zisk zvýšilo, protože by znamenalo nižší náklady a stejné výnosy."
Nesmysl. Obrat a zjevně zisk jim zvyšuje současná praxe - lidé bohužel tráví volný čas popocházením po obchodech a je relativně snadné je přesvědčit aby při tom i něco utratili. Pokud by si jen v průběhu týdne rychle skočili něco nakoupit po práci, nikdy by tyto částky navíc neutratili.
Mimochodem, neměli bychom také zakázat otevřené restaurace a bary o víkendech, svátcích a v noci? A co třeba hotely, kina, divadla a když už lidi vlastně nikam nebudou chodit tak i dopravu.
jen počkejte, až muslimáci dokončí svou populační anexi. neděle a štědrý den budou běžné všední dny - ale zakázáno bude pracovat v pátek, a na deset dalších svátků které nebudete umět ani vyslovit. pak pochopíte, že se ženou přáteli a dětmi se smíte stýkat i jindy než v den pojmenovaný "neděle". .
nikoliv.
ale NĚKDO pracuje v sobotu, NĚKDO nepracuje v pátek.
NĚKDO slaví neprací vánoce - a jiný ramadán.
NĚKDO má za ženu chudou zdravotní sestru, která vytlouká víkendové směny v nemocnici, aby měla víc kaček - a radši bude s rodinou doma ve čtvrtek, než o tzv. víkendu když ta žena hákuje.
proto je absolutní 3,14-čovina a nehoráznost, aby stát určoval, kdy kdo smí a nesmí pracovat. to neznamená, že musí pracovat vždy a každý den. je že na rozdíl od návrhů zakazovacích dobroserů, ZATÍM má šanci si vybrat.
F klidu. Jestliže každý občan si koupí ročně 2 páry bot, tak je to ročně 21 milonů párů k prodeji pro obchodníky.
A teď dávej pozor: co je pro obchodníka lepší?
a) Prodat stejný podíl z 21 M, a platit lidi a energie 5,5 dne v týdnu?
b) Prodat stejný podíl z 21 M, a platit lidi a energie 7 dne v týdnu?
Co myslíš ty?
Já si úplně nejsem jistý, ono se nabízí a), ale také to může dopadnout tak, že obchodník bude mít zisk stejný, protože mu sice klesnou náklady, ale zároveň může prodávat v rámci konkurenčního boje levněji, když má ty nižší náklady. Takže možná vydělá ne obchodník, ale zákazník.
I když ono je to ještě složitější, protože nižší ceny mohou nalákat zahraniční klientelu, takže obchodním by mohl nakonec více vydělat.
Zanedbal jsi jednu podstatnou věc - dnes není velká část nákupů z pouhé nutnosti jako v tvém případu. Dnes je velká část nákupů výsledkem toho, že se zákazník chytí na udičku, lákadlo. Spousta lidí tráví v obchodech svůj volný čas a to, jaký udělají obrat souvisí s tím, jak dlouho v tom obchodě jsou. Nakupování a utrácení peněz je prostě pro mnohé součástí životního stylu a další na tom mají založené své živobytí. Zkrouhneš otevírací hodiny, půjde dolů obrat a půjde dolů zisk.
Navíc v obchodech jako jsou potraviny platíš dost velkou část energie stále (chlaďáky, ...).
Takže v tomto s tebou musím zásadně nesouhlasit.
podle vaseho propoctu by tedy bylo nejvyhodnejsi mit otevreno jen 1 den v tydnu ne?
opravdu si myslite, ze naklady se adekvatne snizi tem zavrenym dnim? ze nebudete muset platit najem za vikendy, nebo vam cez nebude uctovat elektrinu pres vikend co sezerou ventilace, mrazaky, chladaky, svetla ... nebo treba ze by vam o vikendech ostraha delala zadarmo kdyz mate zavreno? opravdu jste tak tupe naivni?