Centrální evidence účtů, která bude spravována Českou národní bankou, má plnit především informační úlohu. Cílem je mít všechny existující účty jak fyzických, tak právnických osob u bank a družstevních záložen na jednom místě. Kolik je na účtu peněz a jaké pohyby s nimi jejich majitelé provádějí, patrné nebude. I když to původně ministr financí Andrej Babiš požadoval.
Mohlo by vás zaujmout: Finanční správa představila komiks proti krácení daně. Naváží se do ajťáků
Premiér Bohuslav Sobotka vnímá centrální evidenci účtů jako další efektivní nástroj proti daňovým únikům: Jde o další důležitý krok v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.
Informace z registru bankovních účtů do 24 hodin
Informace z evidence účtů mohou v případě podezření z trestné činnosti týkající se daňových úniků žádat Generální ředitelství cel a Generální finanční ředitelství, a při boji s trestnou činností obecně i státní zástupci, soudci, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva vnitra. Odpověď na otázku, ve které bankovní instituci má podezřelý subjekt účet, by měla být k dispozici do 24 hodin. V současné době je zapotřebí několika dnů až týdnů.
Mohlo by vás zaujmout: Čím na sebe můžete přivolat daňovou kontrolu z berňáku?
Odpadne tím plošné dotazování řádově desítek institucí, jako je tomu nyní, minimalizuje se riziko úniku informací v citlivých kauzách a výrazně se zvýší rychlost přístupu k informacím,
dodává ministr financí Andrej Babiš.
Narušení soukromí?
Opozice se však obává, že podobný registr může narušit soukromí a svobodu občanů. V ohrožení jsou údajně soukromá data: Vzhledem k tomu, jak často dochází k úniku dat, je to další nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody,
uvedl předseda strany ODS Petr Fiala.
Podobný systém už funguje například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo v Itálii. Zřízení takového registru doporučuje nová směrnice EU a v současné době jej má v návrhu „protiteroristického balíčku“ Evropská komise.