Proc chce dnes kazdy studovat, kdyz ho to treba ani nebavi nebo k tomu nema predpoklady ? Protoze si od toho slibuje vyssi financni ohodnoceni. K cemu ho potrebuje, aby si postavil vilu, mel drahe auto apod ? Kdepak. Aby si mohl dovolit alespon garsonku na okraji mesta.
Pisu to zde uz po nekolikate. Dokud bude u nas takovy nepomer mezi zivotnimi naklady a platy, tezko se dnes nekdo bude hlasit na obory ktere nevypadaji perspektivne.
Já myslím, že někteří řemeslníci vydělávají víc, než vysokoškoláci :) Nástupní hrubý plat vysokoškoláka v provincii - 11-12 tisíc Kč. Řemeslníka - od 18 tisíc a na ŽL i o 10 tisíc více.
V devadesátých letech byl velký přiliv dělníku z Ukrajiny. Stavební firmy které si zvykly na levnou pracovní silu nechtěj se smířit z tím že dnes se musí platit víc. Statni instituce v posledních letech uspěšme bojuji z cizinci které jsou v ČŘ načerno. To znamená že za zaměstnance se musí platit sociální, občas i zdravotní odvody. Čistý výdělek je menši, a kromě toho velký stavební boom v Rusku i na Ukrajině je atraktivnější pro zedníky.
Platy zedníku v Rusku i na Ukrajině se pohybuji kolem 25 000 – 27 000 k.č. čistého za 300 hodin. Není za potřeba víza, pracovní povoleni ani platit sociální i zdravotní odvody.
A v ČR kolem 35 000 – 37 000 k.č. čistého za 300 hodin.
Ba,ba. Slintalové rádoby podnikatelé, kvůli kterým se zavedli Zelené karty, jednoduše nechápou jednoduchou rovnici: více peněz = více zedníků (..) a my to potom odneseme ředěním národního bohatství a problematickou menšinou.
Stát může pomoci jediným rozumným způsobem. Vyplácet podpory v nezaměstnanosti jen první dva měsíce, a pak jedině v případě, že se jejich příjemce bude rekvalifikovat na jeden z regionu poptávaných oborů. A žádné nesmysly o tom, že VŠ nemůže zedničit. Pokud si neumí najít práci, tak je asi jeho diplom bezcenný (aby bylo jasno, jsem student VŠ, které studuji při současném podnikání).