Možnost vycestovat za prací do zahraničí máme zhruba dvacet let. Stále to ještě není běžná záležitost, ale ochota a zájem vyměnit stávající zázemí za neznámo kvůli práci rok od roku roste, ukázal průzkum agentury STEM/MARK.
V rámci telefonického výzkumu, který si dal za cíl prověřit názory na možnost stěhování se za zaměstnáním, byla oslovena ekonomicky aktivní populace České republiky ve věku 18 až 65 let.
Čtěte také: Změny v cestovních náhradách od roku 2014
Ochotu vycestovat za prací za hranice projevila téměř polovina oslovených respondentů. Častěji jsou ochotni se stěhovat mladí lidé, kteří jsou teprve na začátku svého profesního života, a jejich skutečnou ochotu ke stěhování za prací ověří až budoucnost,
prozradil analytik agentury Petr Šipula.
Ve věkové kategorii 50 – 65 let připouští ochotu k takovému kroku pouze přibližně čtvrtina lidí. Další skupinou jsou lidé, kteří již tuto zkušenost mají. I u nich je ochota znovu změnit prostředí značná. Za prací by se vydalo 57 % oslovených.
Praxe mluví jinak
V kontrastu s udávanou ochotou měnit bydliště kvůli práci je praxe samotná. Podle statistik Českou republiku v minulosti kvůli práci opustilo pouze 16 procent ekonomicky aktivní populace.
Čtěte také: Nezáviďte šéfům plat. V porovnání se světem jsou to žabaři
Zkušenost portálu Profesia.cz říká, že zájem o práci za hranicemi mají převážně kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách. Polovina těchto uchazečů je ochotna přestěhovat se do Německa. Následuje Rakousko, Velká Británie, Nizozemsko a Švýcarsko,
přiblížila pro server Deník.cz marketingová manažerka portálu Kateřina Jaroňová.
Čtěte také: Roční zúčtování mezd, vyúčtování a jejich opravy