Vlákno názorů k článku Stovka udání na EET je alarmující, odmítněme komedii v podobě účtenkové loterie od Pavel - Myslím, že je potřeba hlavně všem těm nepříčetným...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 12. 2016 9:10

    Pavel (neregistrovaný)

    Myslím, že je potřeba hlavně všem těm nepříčetným obdivovačům EET říci jednu zásadní věc a sice, že svoboda pro živnostníky si určit kolik daní chtějí platit zůstává zachována..a to je asi to hlavní. My co podnikáme už nějaký ten rok, víme, že když se zvednou příjmy..tak se holt zvednou výdaje a opět jsme doma, ne? :-)

    Tedy představa, že "my dělnická třída" budeme ždímat živnostníka je opravdu legrační, protože tady nikdo nikoho ždímat nebude. Jednoduše proto, že se žádný živnostník ždímat nedá. Ano, celá věc se trochu zkomplikuje, ale jen nepatrně... ty vyšší nákady se rozúčtují zákazníkům, ale výsledek je předem jasný.

    Velmi se mi líbí, že se už dnes objevili politici, kteří jsou tak hloupí, že po cca několika desítkách hodin co je systém EET spuštěn radostně hýkají v médiích, že už teď vybrali víc..nevybrali nic... o tom, zda systém vybere, nebo nevybere se dozvíme až v roce 18, kdy budou OSVČ danit rok 17 tedy rok, kdy už fungovalo EET. Rovněž až v roce 20 bude patrné co systém EET dal, nebo vzal až budou všichni podnikatelé danit rok 19..tedy rok, kdy už EET bude platit pro všechny..do té doby spekulovat nad tím, zda má EET, nebo nemá význam, nemá valného smyslu.

    Každopádně systém EET nijak živnostníka neomezuje v tom, aby si jako do teď určil v jakém daňovém pásmu se chce pohybovat, z tohoto důvodu nepředpokládám nějak zvláště zvýšený výběr daní. To je jen vlhká představa socialisticky pomýlených politiků a jejich ne moc chytrého obecenstva.

    Dopady na živnostníky budou asi dost různé, u opravdu prosperujích živností si myslím, že se prakticky vůbec nic dít nebude a EET tam bude fungovat bez problémů. Horší to bude u živností, které se vpodstatě jen potácely..tam asi problém nastane a spousta těch živnostníků bude jasně uvažovat zda skončí, nebo ne. Samostatnou kapitolou pak budou živnosti řemeslné, kde předpokládám opravdu velké komplikace, protože tam byl zvyk dost často fungovat bez účtu, tam je předpoklad opravdu značného nárustu cen.... :-(

  • 7. 12. 2016 11:00

    dája (neregistrovaný)

    Vážený pane, podle Vašeho příspěvku soudím, že si v zaměstnání odbouchnete svých 8 hodin a jdete v klidu domů přemýšlet, jak si živnostníci napakují.

  • 7. 12. 2016 12:19

    kohy (neregistrovaný)

    Nevím, proč by mělo EET přinést řemeslníkům komplikace v podobě, že budou muset dělat na fakturu. Dělat na "černo" bylo nelegální i před EET, nabonzovat je taky mohl kde kdo a přeci se našlo spoustu lidí, kteří za slevu dali řemeslníkům peníze do kapsy. To se nezmění. Jediný rozdíl bude v tom, že z účetnictví už tak jednoduše nepůjde vyházet faktury s příjmy v hotovosti, pokud se tam nějaké objeví. K tomu mě napadá - budou se vystavovat faktury jenom na bezhotovostní převod (nejlépe s účtem manželky), bez EET kódu se klidně "může" z účetnictví vyhodit jako doposud. A kdyby náhodou těch příjmů bylo v účetnictví moc, tak se poshání nějaké imaginární nákladové účty. To se také běžně dělalo... Takže podle mě se na dani díky EET víc nevybere. A zůstane to jenom jako šikana pro ty, kteří odvádí poctivě a kdo chtěl podvádět, bude podvádět dál.

    Baví mě, jak se vyrojilo v diskuzích množství lidí, kteří jásají nad tím, jak podnikatelé přestanou podvádět. Měl bych na ně jednotlivě otázky, když využijí služeb nějakého podnikatele a ten jim řekne, že buď to budou mít za 5 000 Kč s účtem nebo za 4500 Kč bez účtu, co si vyberou :-). Ze svého okolí znám pouze minimum lidí, kteří by raději zaplatili cenu podnikatele + daň. Většina ochotně sáhne po nižší ceně.

  • 7. 12. 2016 13:06

    lukas (neregistrovaný)

    Jak jste myslel tohle? nějak mi to hlava nebere

    K tomu mě napadá - budou se vystavovat faktury jenom na bezhotovostní převod (nejlépe s účtem manželky), bez EET kódu se klidně "může" z účetnictví vyhodit jako doposud.

    Myslíte to tak, že přijmete na nějaký (manželky, či jakýkoli jiný) bankovní účet platbu, kterou nepřiznáte jako příjem?? opravdu? takto jste to myslel? :-) (už nyní finanční úřad kontroluje nejen podnikatelské, ale i soukromé účty např. v "kauze Aukro" atp.)

  • 7. 12. 2016 14:38

    kohy (neregistrovaný)

    Ano, myslel jsem to tak, jak píšete. Až na to, že já bych to nedělal, zdanil jsem vše vždycky poctivě. Bavíme se tady o možnosti, jestli EET bude skutečný bič na nepoctivé podnikatele, nebo je to jenom mediální rétorika a kdo bude chtít podvádět, bude tak činit bez problému i nadále.

    Že by finanční úřad při kontrole podnikatele běžně kontroloval účty i rodinných příslušníku a vyzýval je k doložení příjmů, to si myslím, že je utopie. Možná se to někde, někdy stalo, ale jako malo podnikatel bych tohoto opravdu nebál. To by musel mít finančák v rukou fakturu, nebo jiné doklady, kde je zmíněný účet rodinného příslušníka uveden.

    Kauza Aukro, to myslíte kontroly prodejců, kteří prodávají přes Aukro? Pokud ano, to je úplně jiná situace. Zde finanční úřad při kontrole firmy, která Aukro provozuje, zjistil účty, odkud přichází Aukru poplatky, apod. Pak je jasné, že kontroluje dál majitele těchto účtů... Je to stejné, jako kdyby někdo vyhodil z účetnictví fakturu, kterou vystavil firmě, která ji do účetnictví zavedla. To je samozřejmě "hloupost", protože to finančák může odhalit. To bylo dohledatelné i postižitelné i před EET, stejně jako prodávat na Aukru a nepřiznat to.

    Pokud budu dodávat službu (zboží) fyzické nepodnikající osobě a uvedu na fakturu účet svého rodinné příslušníka a následně fakturu ze svého účetnictví vyhodím, žádné nové riziko díky EET tu prostě pro mě nevzniká. Pochybuji, že jenom na základě malého počtu faktur (z evidence EET) by finančák kontroloval účty rodinných příslušníků...

    Takže zatím si pořád myslím, že kdo podváděl, bude podvádět bez ohledu na EET dál...Pořád ten pádný argument, že EET s nepoctivci zatočí, nevidím .-). Ale třeba někde je, v tom případě se rád poučím :-).

  • 7. 12. 2016 19:07

    lukas (neregistrovaný)

    ok, už chápu, nicméně si myslím, že nepřiznat bezhotovostní platbu už chce daleko "větší koule" než strčit bankovku do kapsy. Je to už přeci jen jednoznačný důkaz a tohoto záznamu už se nikdo nikdy nijak nezbaví. Asi v ojedinělém případě by se to dalo uargumentovat nějakou "splátkou půjčky", prodeje movitého majetku mimo obchodní majetek atp., ale v praxi se to asi "nevyplatí" možná spíš toto dělat přes nějaké "bílé koně", , nicméně souhlas, že kdo podvádět chce si cestičky najde, půjde spíš o to, ty cestičky udělat více finančně i administrativně nevýhodné.

  • 7. 12. 2016 14:31

    Pavel (neregistrovaný)

    A ještě jedno upřesnění pro hnidopicha . EET se nás týká až 03/2017 ale již dnes máme EET v ostrém režimu, to znamená všechny hotovostní platby jdou již dnes na FU.
    S pozdravem Pavel

  • 7. 12. 2016 13:51

    tomas (neregistrovaný)

    Zcela souhlasím s výše napsanou analýzou p. Pavla.

    Jediný přínos EET bych viděl tam, kdy se z neplátců DPH najednou stanou plátci. Doteď si právě hodně živnostníků snižovalo tržby pod milion, aby plátci DPH nebyli.

    Když jste řemeslník, který pracuje pro fyzické osoby, tak po překročení obratu jste najednou o 15-21% DPH draží oproti konkurenci, která plátce DPH není (třeba díky tomu že uměle snížete tržby).

    Proto si myslím, že pokud se schválí nějaká další vyjímka z EET dle obratu (viz třeba navrhovaných 500tis.), bude to jen další důvod ke krácení tržeb. A tak podle mě jedíná funkční věc na EET se vytratí.

  • 8. 12. 2016 9:30

    tomas (neregistrovaný)

    Určitě ANO

    Ale těch 15-21% DPH o které se navýší cena nezaplatí podnikatel, ale konečný zákazník, třeba právě Vy.

    Podnikatel těch 15-21% DPH přepošle státu, ale zaplatí je každý z Vás.

    Proto EET zaplatí každý, především zaměstnanci a důchodci, kteří jsou největšími Burešovými fanoušky. My podnikaté si dáváme faktury do nákladů, pro nás se nic nemění (DPH si zase odečteme :) ).

  • 7. 12. 2016 20:20

    Amper (neregistrovaný)

    Nedozvíme. Peníze nemají ouška.
    Za příští rok by to mělo být 4,7 mld. kč, tj něco přes 1% DPH. Jak někdo rozklíčuje 1%, jestli se vybralo nebo nevybralo?

  • 8. 12. 2016 16:00

    vivat čezko (neregistrovaný)

    perfektně jste to napsal!!! jen bych dodal, že většina lidí se snaží platit co nejmenší daně a já na tom nevidím nic špatného, tito lidé nechtějí aby se za jejich daně nakupovali lavičky do městského parku kus za 100 000Kč, aby se za jejich daně napakovali ksindlové napojení na státní zakázky, atd atd. tito drobní podnikatelé v drtivé většině pracují rukama, narozdíl od ksindlů napojených na státní zakázky, kteří kradou miliony ve velkém z daní vybraných jak od zaměstnanců tak od živnostníků, všem je známo že kuchaři se v malých restauracích vyplácejí částečně načerno, kuchaře nějaké EET nezajímá, chce dostat svoje peníze a EET znemožní tvořit tyto černé peníze, a to bude vytvářet velmi velký tlak na provozovatele restaurací a vůbec netuším jak se s tím poperou a jak tento problém vyřeší, nepředpokládám ale že by kuchaře zaměstnali na oficiální smlouvu za plný plat, protože to prostě není ekonomicky možné, takže nakonec na to jako vždy doplatí jenom a jenom obyčejní lidé(kuchaři, servírky, nepoctiví restauratéři, zákazníci) ale na druhou stranu třeba budeme mít na náměstí více laviček na kterých si budeme moci sednout a sníst housku se salámem, protože zbylé přeživší restaurace budou nehorázně drahé tak jak to známe na západ od našich hranic, ale ksindlové co vysávají státní peníze si budou mnout ruce, budou mít díky EET mnohem větší balík peněz na vysávání
    jinak celkově ksindlové ve vládě vedou republiku jen k horšímu, zeptejte se svých babiček a dědečků jak fungovalo podnikání za první republiky, v malých městech se v jedné ulici uživilo klidně i 10 živnostníků, dneska je to čistá utopie, lidi nebyli tak nehorázně šikanováni byrokracii jak dnes a nemyslím si že dnešní lidé jsou inteligentnější než ti z první republiky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).