Únorový přírůstek, který navýšil počet nespolehlivých plátců DPH o dalších 284, obstaraly především subjekty s tržbami do 10 milionů korun s adresou v Praze. Podle údajů poradenské společnosti Bisnode má téměř polovina z nich registrované sídlo na virtuální adrese.
Nejvíc nespolehlivých plátců DPH je mezi společnostmi s ručením omezeným a živnostníky, s výrazným odstupem následují akciové společnosti a další právní formy. Podíl živnostníků mezi nespolehlivými plátci DPH pozvolna klesá, zatímco podíl společností s ručením omezeným v registru roste,
dodala analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.
Psali jsme: Nespolehliví plátci DPH? Hlavně eseróčka. Prověřujte si je
Právě v Praze je nárůst počtu nespolehlivých plátců DPH nejznatelnější. Pouze dva kraje v republice hlásí mírný pokles. A to Královéhradecký a Karlovarský.
Proč se nespolehlivým plátcům DPH vyhnout?
Pokud se podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce DPH, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme. Možnost kontroly, zda se podnikatel nepouští do obchodu s někým, kdo má aktuálně nálepku nespolehlivý plátce DPH, nabízí Registr plátců DPH.
Čtěte také: Jak probíhají karuselové podvody a co dělat, abyste se do žádného nepřipletli
Nálepku „nespolehlivý“ si nemusí vysloužit jen plátci DPH
Kdo není plátcem DPH a poruší závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty (obdobné podmínky jako u nespolehlivého plátce), získá nově označení nespolehlivá osoba. Nemusí jít navíc nutně o porušení zákona o DPH, ale „postačí“ třeba i neplnění povinností stanovených daňovým řádem.