To máte jedno, ale těžko budou volit ANO :-))) A ANO dnes volí jen lidé z malých vesnic. To pro ANO nevypadá vůbec dobře. Ledaže by, když budou za pivem dojíždět autobusem do města, si po cestě říkali, to je dobře, že ten soused už přišel na buben, už se nebude vytahovat :-)))
Tak, ten strach z dodanění je "burešiho verze", která se začala papouškovat. Pravda je, že to může být jeden z důvodů. Ale jednak se často zaměňuje a míchá dohromady ukončení a/nebo přerušení živnosti (o tom se snaží hovořit finanční správa), kde nově vznikající živnosti mohou být relevantní argumnet že to nemusí být tak katastrofické, versus uzavření, resp. zánik, provozoven, které sledoval průzkum mezi starosty. To jsou dva různé jevy.
V letech 2008 až 2009 v Praze skončilo kolem 20 % provozovatelů (zaniklo nebo bylo přerušeno odpovídající množství živností) ale ty podniky přebíral relativně brzy někdo jiný. Na vesnicích je ovšem zpravidla velký problém jakoukoli provozovnu znovu otevřít, protože se jednoduše nenajde nikdo, kdo by do toho šel. A zejména tehdy, pokud je ve vsi "všeobecně známo" že předchozí provozovatel zavřel z důvodu vysokých nákladů proti nízkým příjmům. A přesně takové zhoršení poměru mezi náklady a příjmy je pro ty pidipodniky důsledek EET.
Další věc je, že si každý živnostník poměrně snadno spočte, že již při dosažení příjmů "podniku" srovnatelných s průměrnou mzdou je ekonomicky výhodnější přejít z OSVČ na s.r.o., zaměstnat sám sebe za nízkou mzdu a zbytek peněz si vzít jako podíl na zisku ("dividendu"). Nevýhodou je vysoká administrativní náročnost. Ovšem po zavedení kontrolního hlášení a EET už si stejně musíte na admnistrativu někoho najmout, čili hlavní výhoda pro OSVČ, tedy jednoduchost, už v podstatě není. Na druhé misce vah je ručení OSVČ celým svým majetkem, oproti "omezenému ručení" podílníka s.r.o. A to se při nebezpečí likvidačních sankcí pro podnik (a u OSVČ tím pádem i pro majetek rodiny), třeba i jen v důsledku chyby či zlého úmyslu brigádníka, stává hlediskem velmi podstatným...
Pokud se nemýlím, tak i to s.r.o. musí mít jednatele, a ten také ručí celým svým majetkem. A bude-li původní OSVČ jedinným zaměstnancem s.r.o., tak asi bude i jejím jednatelem, tedy sice nebude ručit celým svým majetkem jako OSVČ, ale bude ručit celým svým majetkem jako jednatel s.r.o. Což je možná nějaký rozdíl, ale já ho v tom nevidím.
Pokud se týká jednatele s.r.o., částečně se nemýlíte, ale rozdíly jsou zásadní. Odpovědnost podnikatele, tedy v tomto porovnání OSVČ versus s.r.o., je stejná. Oba subjekty ručí do výše svého majetku. OSVČ včetně majetku osobního, s.r.o., logicky, jen dovýše obchodního majetku společnosti. Podílník ("majitel" s.r.o.) pak ručí do výše nesplaceného podílu (ten by musel případně doplatit).
Jednatel s.r.o. pak ručí svým majetkem za závazky s.r.o. pouze tehdy, pokud z jeho strany došlo k porušní povinnosti péče řádného hospodáře, kam může spadat i porušení pravidel podnikatelského úsudku (více viz. §51 odst. 1 ZOK). Jinak řečeno, jednatel odpovídá za procesy ve společnosti a řádné zvažování rizik a činění kroků k jejich minimalizaci, ale nikoli již za případné neočekávané či málo pravděpodobné následky. Ovšem o tom, zda vůči s.r.o. jednal či nejednal s péčí řádného hospodáře nerozhoduje nějaký úředník na základě "pomůcek" a správní úvahy, ale soud v řádném procesu, a to jen tehdy, pokud na jednatele bude podána žaloba.
Abych demonstroval rozdíl:
1. Máte hospodu jako OSVČ, t.j. jste sám podnikatel, přijmete na léto brigádníka, řádně jej poučíte, přiměřeně jej kontrolujete, zda nedělá něco špatně, a vše běží OK. Ale ouha, přjde kontrola, a on zrovna jako na potvoru nevydá "burešku". Vy dostenete od FÚ pokutu "pro výstrahu", třeba 50 tis. Kč, vyhodíte ho a postihnete jej dle ZP srážkou ze mzdy (tj. ten daný měsíc mu nezaplatíte a víc z něj asi nedostanete). Přijmete někoho jiného, situace se bude třeba za rok opakovat, ale ta pokuta už bude 500 tis. a ještě uzavření provozovny... To už většina OSVČ nerozdejchá, neb na pokutu nemá, a současně bude odříznuta od zdroje živobytí. Takže nezaplatíte, FÚ spustí exekuci proti podnikateli (tj. OSVČ & občanovi v jedné osobě), rodina přijde třeba o dům a živnostník je ekonomicky i lidsky zcela zničený. Nikoho nebude zajímat vina či nevina, zejména exekutora ne...
2. Jste podílníkem a současně jednatelem v s.r.o. a nastane stejná situace, jako ta, popsaná výše. Rozdíl bude v tom, že pokud nebude moci společnost onu likvidační pokutu uhradit, jednatel bude konat v souladu se zákonem a podá na svou společnost insolvenční návrh. Pokud jej podá řádně, bude zahájeno insolvenční řízení a ustanoven insolvenční správce, který zjistí pohledávky a závazky s.r.o. a bude se snažit je vzájemně vypořádat, přičemž pohledávka FÚ bude sice patrně největší, ale nikoli jediná. Současně si učiní názor o případné řádné či neřádné péči jednatele, na kterého případně může jménem společnosti podat žalobu. Pokud ovšem budete mít zápisy o proškolení brigádníků jak mají správně postupovat, jakož i zápisy o svých kontrolách zaměstnaců, zda své povinnosti plní řádně, tedy že budete jako jednatel činit vše, co je obvyklé a co po jednateli lze spravedlivě požadovat, těžko z toho soud dovodí zavinění. Jinými slovy, selhání zaměstnance bude považováno za "podnikatelské riziko", a za to neodpovídá jednatel, ale podnikatel, tedy s.r.o. Pravda je, že by nějaké moudré hlavě na FÚ mohl vzniknout názor, že se jednatel dopustil nějakého trestného činu, a úřad by podal (často jen jako alibi) trestní oznámení. Ale ve výše uvedeném případu by to pravděpodobně odložila již policie, případně státní zástupce.
Ano, je to hodně o "papírech" (školení, zápisy, vnitřní kontroly). Ale rozdíl je v tom, že jakožto OSVČ o ten barák přijdete i když vše děláte dobře, protože vždy odpovídáte za následky. Kdežto u s.r.o. má takovou odpovědnost společnost (právnická osobnost) a jednatel odpovídá jen za to, že správně nastaví a kontroluje, případně koriguje, "procesy a postupy" v s.r.o. Ale nikoli již za to, že něco v rámci podnikatelského rizika "nedopadne dobře".
A co když nejde o daně. Ty se většinou platí ze zisku. Není dobré zapomínat na kontrolní hlášení. Vim o firmě, kde jej dělají ručně a náklady jsou 3000 Kč měsíčně. V rámci zlevnění bylo nutné investovat do nového programu a počítače celkem 40000 Kč. Předpokládané zlevnění se projeví od nového roku.
No a od 1.3. další EET zařízení. Pokud někomu seberete cca 100 000 Kč během 2 let za nic, nedivte se, že ho to přestane bavit. Zejména pokud nemá prostor na navýšení cen, aby to zaplatil zákazník.
ja jsem provozoval kdysi e-shop jen jako vedlejsak, ale dnes bych to zavrel 100%! ne proto ze bych musel vsechno priznavat a danit, danil jsem to i predtim pausalem IKDYZ jsem zaplatil na danich vic! Jednoduse proto, ze to bylo par tisic, ale nemusel jsem platit ucetni! Kdezto dneska? Bez ucetni to proste NEJDE. A jestli nekdo najednou musi ucetni davat kazdej mesic doklady tak ji je samo musi vozit + ji platit vic a 3000,- to tak vychazi!!!
Nevím, zda vůbec tušíte jak se daně z příjmu fyzyckých osob počítají (DPFO), nicméně jsou stejné jak pro zaměstnance, tak pro živnostníky, a to kupodivu včetně hostinských :-). Takže ten, komu vychází základ daně menší nebo roven částce 13800 Kč měsíčně, neplatí DPFO vůbec. Pokud má čistě náhodou vyživovanou manželku (případně tzv. spolupracující) je ta částka dvojnásobná, tedy 27600 Kč měsíčně. A mají-li náhodou spolu třeba dvě děti, neplatí žádnou DPFO až do základu 44493 Kč měsíčně (téměř 534 tis. Kč ročně). Na to by musel být s jistotou obrat kolem 1,3 -1,4 mil. Kč za rok, což by předpokládalo vytočit zhruba 550 - 560 sudů piva :-) A teď si přestavte běžnou vesnici se dvěma až třemi stovkami obyvatel, včetně dětí, starců a žen, a v té vesnici jde každý den do hospody v průměru 50 chlapů-notorů a natlačí do lebky nejméně tři piva...
Takhle to asi nefunguje, Čili spíš to bude o tom, že slevu na dani při pořízení vybavení na EET není od čeho odečíst (doporučuji nastudovat pravidla, stanovená tak, aby na ni dosáhlo minimum OSVČ a drobní vůbec ne) takže je to na náklad podniku, a i provozní náklady jdou zcela za hostinským.... Takže by musel zdražit, což může být na lokálním uzavřeném trhu vesnice problém, protože objem peněz mezi lidmi je tam omezený a v Jednotě je pivo levnější. Výsledkem pak bude, že výdělky tak jako tak klesnou, a pokud už nyní byly na hraně, je lépe rovnou zavřít.