Tak myslim si, ze ten vyber se nebude moc lisit od OSVC. Jestli se bezny zamestnanec dvakrat za rok hodi marod(jak tady nekteri tvrdi), tak to znamena akorat treba dvakrat antibiotika a ctyri petiminutove navstevy u lekare. To cele bude do dvou tisic. No a s jinymi problemy asi budou chodit k lekari oba stejne. Pochybuju, ze si OSVC doma trha osmicky a sadruje koncetiny, aby usetril pul hodiny.
Kazdy odborar by povinne mel jit na minimalne rok delat osvc, nemit narok na zadnou placenou dovolenou, nedostat minimalne 1/2 roku zaplacene faktury (on osvc pracovni urad nic nezaplati, a to pres to, ze si pojisteni plati stejne jako zamestnanci), povinne si (za sve) poslat nekoho do insolvence (poplatek 50 000Kc). Ve finale by mel byt presne v souladu se smlouvou ze dne na den i bez uvedeni duvodu "vykopnut".
Je to hezké, že je to tady tak krásně napsané, ale tento článek čte velice málo lidí oproti tomu, co on řekl do veřejného prostoru. Chtělo by to podle mne aby pronesl veřejnou omluvu. Je to nekompetentní člověk, který mluví o věcech, o kterých nic neví a rozděluje stejně jako Zeman lidi
Ze zamestnanec ktery bere 5x mene nez jiny zamestnanec odvadi take mene. Ma i on vubec narok na celou sadru ?
Je to ale klasicke "vrteti psem". Problem neni vubec v tom kdo kolik odvadi (za predpokladu ze to odvadi dle zakona), ale v tom ze znacna cast tech penez se nakonec rozkrade. Ale to je samozrejme pro soudruha Stredulu uvaha jiz prilis komplexni. On si jiz nepritele nasel :-)
Stejne tak mi prijde zcestne uvadet ktera kategorie platcu co spotrebovala. Vzhledem k tomu ze to pojisteni je solidarni, neni takovy udaj smerodatny.
Mozna mohla redakce rozebrat skutecne duvody, proc penize chybi. Proc napriklad na Slovensku nakonec zrusili soukrome zdravotni pojistovny ?
Odbory a odboráře zakázat. Podnikatelům (majitelům firem) jdou na ruku - samozřejmě pokud za to obdrží dostatečný bakšiš. Pak jednou za čas vypustí takovýto "všeobecný" a "obecně známý" "fakt", obyčejní lidé jim za to zatleskají, přihlásí se k odoborům, kterým začnou odvádět desátek. No a když se začne vyjednávat nová kolektivní smlouva v podniku, tak oni se odoboráři s vedením už nějak dohodnou, to že ten chudák co odborářům naletěl jim za to nakonec znova zatleská je jen veselý závěr této tragikomedie. Přitom, kdyby podnik nemusel platit odbory, zaměstnanec nemusel platit odobory, tak by na tom vydělali všichni, ted jen ne ty odbory.
Pro diskutující, nejsem OSVČ - nemám na to koule a obdivuji každého, kdo se dokáže takto osamostatnit a tvořit zisk.
Na vyvrácení Středulova blábolu reagoval již jiný kovaný odborář Dufek ve smyslu, že když jsou OSVČ méně nemocní, tak zatímco zaměstnanci odpovědně stonají doma, OSVČ roznášení bacily a způsobují tím větší nemocnost, než kdyby stonali doma. Kdepak, odboráři si hůl na OSVČ vždycky nějakou najdou.
zakladni problem s touto "statistikou" je, ze se opet porovnavaji jablka a hrusky... obrovske naklady pojistovny vynakladaji napriklad na lecby rakovin, transplantace a podobne veci, ktere cloveka z pracovniho procesu uplne odstavi...
takze zatimco zmineny OSVC, nebo i zamestnanec odvadi X, po par letech cerpa jiz v kolonce "invalidni duchodce" klidne i vice nez X.
Timto se samozrejme "statisticky" projevi, ze jak zamestnanci, tak OSVC odvadi vice, nez cerpaji.
No, mjabka a hrusky. Kdyz je clovek invalidni tak necerpe davky ze zdravotnich pojišťoven, ale ze socialniho systemu...a OSVČ, to neni jen o placeni techto dvou davek. Co takhle jeste jine platby, DPH, silnicni daň...a jiné. Je to na delsi diskuzi. Jen posledni dobou mi pripadá, ze tem lenochum nahore proste vadi samostatni jedinci, schopni se uzivit i bez nich.
Ale vůbec nejde o invaliditu, jde úplně jednoduše o období, kdy je živnostník dítětem a potom důchodcem! Obávám se, že Středula má pravdu. A jako živnostníkovi se mi tak neříká snadno. Ale takovou nebetyčnou blbost jako je tento článek prostě nelze nechat bez komentáře.
A s tou DPH si děláte srandu nebo jste už hodně unavený, že jo?
Tak ja nevim, za tu dobu, co jsem osvc, jsem nebyl u doktora, kazdy mesic zaplatim pravidelny, ikdyz minimalni, odvod. Jsem presvedceny o tom, ze zamestnanec je stejne proti osvc zvyhodnen....me nikdo nemocenskou nezaplati, sickday nemam, podnikovy lekar taky nehrozi......proste pan odborny odborar prestrelil a kvakl p*c*v*nu....
No však já jsem taky OSVČ a taky chodím k doktorovi minimálně, přestože platím měsíčně několik tisíc na zdravotní pojištění. NO A CO? Jde přece o to, že 1) splácím společnosti to, co jsem si vybral jako dítě, počínaje náklady na porod, a 2) předplácím si to, co budu potřebovat ve stáří, kdy nepochybně budu zatěžovat zdravotní systém mnohem víc než teď. O tom to celé je - pro zdravotní systém je přece normální časový nesoulad mezi platbami a čerpáním. Takže ta tabulka, kolik živnostník za jeden rok zaplatí a kolik vyčerpá, je úplně nesmyslná.
Nemocenskou sem netahejte, to je úplně jiný systém.
Aby ta tabulka byla vypovídající bylo by nutno srovnat se stejnými údaji pro zaměstnance, ono totiž i tam zejména u těch více příjmových platí, že nemají čas být nemocní a že být nemocný se jim dost nevyplatí.
Naopak hodně budou čerpat důchodci, kteří jsou více nemocní a do sytému nic neodvádí.
Když už máte ta data, máte tam i kolik tedy odvádí průměrný zaměstnanec a jaké jsou náklady na jeho léčbu?
Zajímaly by mě totiž 2 věci
1. jestli (resp. jak moc) být OSVČ znamená, že dotyčný si opravdu vybírá zdravotní jen když musí, a kolikrát je tak zaměstnanec náročnější.
2. jestli je zaměstnanec dražší a vybírá méně, tak by stálo za to, aby to teď OSVČ omlátili odborům o hlavu a řekli - vy jste chtěli, aby se platilo podle odvodů, ukázalo se, že vaše odvody jsou špatné, takže byste měli platit více, nebo dostávat méně, nebo my platit méně či dostávat více.
Asi lépe čtěte pro příště ! Článek je reakcí na to, že údajně OSVČ dávají do systému méně, než vyčerpají, nikoliv že se porovnává OSVČ a zaměstnanec. A zmiňovaný průměr zcela nesedí, je vidět, že neznáte, že každý OSVČ (na hlavní činnost) platí minimální zálohy - spíše ale více. Zjistěte si třeba, kolik to je na rok 2015 a nebudou zde padat podobné bludy o průměrech, je to stejně lživé jako argumentace od již zmiňovaných "odborníků" ...
minimalni mesicni zalohy
zp 1797,-
sp 1943
np 119,-
mesicne 3859,- resp.rocne 46.308,- platite statu jenom za to, ze mate vystaveny zl, s tim jak se vam darilo to nema nic spolecneho tedy v pripade ze jste nevydelal vic nez cca 160k za rok, pak si zacne stat narokovat vyssi platby samozrejme
Zdá se, že má někdo velký zájem, aby se prali zaměstnanci se živnostníky o tu trochu živobytí co mají a nevšimli si těch zlodějen, které se dějí výše. Nejde jen o daně nadnárodních společností, které tu nikdo neřeší, protože zcela legálně platí jinde a podstatně méně než zaměstnanci a živnostníci, ale taky o jiné díry, kudy tečou peníze ze státní kasy. Když zaměstnanci budou závidět živnostníkům a živnostníci zaměstnancům, aspoň se nebudou zabývet někým jiným. A tohle určitě pan Středula i jiní podobní moc dobře vědí. Ale komu to vlastně prospěje?
Pane Středulo, já jsem živnostník od roku 1991, za tu dobu jsem skutečně marodil asi 14 dnů, kdy jsem dostal těžký zápal plic s kterým mě doktorka posílala do nemocnice,ale to jsem nemohl tak jsem se léčil doma. Běžné nachlazení léčím víceméně svépomocí a ne jak zaměstnanci kteří zůstanou doma a je po starosti.Věřím,že jste odbory dobře placený a musíte si korýtko udržovat aby viděli jaký jste ostrý hoch, ale když něco plácnete tak si to aspoň prověřte.Staník
To je hezké. Bez ironie.
Jenže věci nejsou tak jednoduché. Máš ženu? Děti? Rodiče důchodce? Nejde jen o tvé marodění, ale i o léčení těchto osob. I zaměstnanec má ženu, děti, rodiče. A na jejich marodění se spolu skládáte. Ty dáš 2000, on dá 5000... no prostě férovka.
Jinak tvá naprostá naivita a zaslepenost je pěkně vyjádřena větou "a ne jak zaměstnanci kteří zůstanou doma a je po starosti". Kromě toho že mícháš dohromady sociální dávku náhrady mzdy s náklady na léčení, naprosto nevíš o čem mluvíš. Takový zaměstnanec musí pro neschopenku, v horečce vysedává v čekárně plné nákazy, musí do zimy, místo aby ležel doma v posteli. Za což první 3 dni nedostane nic, poté je mu vyměřena dávka výrazně pod jeho plat. Živnostník si leží doma, žádné nesmyslné courání, může se léčit, a dříve je tak vymaroděný.
Věř mi, byl jsem vším, a tohle jsem když jsem byl OSVČ považoval a považuji za VÝHODU. Proto já jako zaměstnanec nebyl jediný den na neschopence, ač nemocný jsem byl mnohokrát. Dovolená, náhradní volno. Jenže to je na zotavenou, takže to člověk odnese další nemocí.
Ostatně další výhoda OSVČ je, že ten si MŮŽE, ale NEMUSÍ "nemocenskou" platit. Zaměstnanec na výběr nemá.
Čím méně rozumu, tím více odborářů v ústech.
mate pravdu, osvc si dobrovolne muze nemocenskou platit. ovsem narok na nemocenskou mu naskakuje az 15. den marodeni, takze vase 3 dny proti 14 a vyse nemocenske pri minimalni platbe je cca 90kc/den.
zamestnanec sice povinne plati np, ale take reknete ze je uz ve vymerovacim zakladu, ktery ma stejny i osvc, kdezto ta si musi nad tento zaplatit ono dobrovolne np.2,3%. tudiz aby clovek dosahl napriklad na zamestnaneckych 60% z rekneme 12k cisteho, stalo by ho np mesicne pres 500kc s tim ze by ten ekvivalent 60% z 12k dostaval az od 15. dne a musel by stejne jako zamestnanec sedet v cekarne u doktora a ne jak pisete v klidku se vylezet doma.
kolik zamestnancu by si asi reklo "to je super, zaplatim navic 500kc/mes a uz od 15. dne dostanu 60% z 12k".
Středula má pravdu, když tvrdí, že "OSVČ přečerpávají systém zdravotního pojištění". I autor článku má pravdu, když tvrdí že "
OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají".
Problém je v tom, že Středula netvrdí, že "
OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají", to tvrdí David Morávek, ale připisuje to Středulovi. Načež DM své vlastní (nepravdivé) tvrzení v článku (správně) vyvrací.
V čem je rozdíl? Zaměstnanci i OSVČ odvádějí více, nežli ze systému berou. Naopak děti a důchodci berou více, nežli odvádějí. To je přirozené, a zcela v pořádku.
Podstata je v tom, že "děti a důchodci" OSVČ jsou výrazně dotovány zaměstnanci. Jak zaznělo v diskuzi "Clanek je o srovnani OSVC vs. zamestnanci. Takze vylozene chybi tabulka pro zamestnance." (Domnívám se, že to je úmysl autora, aby nebyl vidět rozdíl mezi odvody OSVČ a zaměstnanců.)
Takže Středula má naprostou pravdu. Chce to jen umět chápat text, a vyjadřovat se k tomu, co oponent řekl, a ne co neřekl, jak činí autor článku.
To píšu jako člověk, který si vyzkoušel být "čistý" zaměstnanec i OSVČ, i švarcsystém, i zaměstnanec s vedlejší činností OSVČ, a dělá si sám daňová přiznání.
stredula mluvil o tretinove sadre protoze odvadeji jen tretinu odvodu.
takze ikdyz nevycerpaji ani polovinu toho co odvedou, tak by meli mit tretinovou sadru protoze nezaplatili dostatecnemu mnozstvi duchodcu a deti plnou sadru? aby to bylo uplne relevantni, tak by se ze zamestnancu museli vypustit vsichni kdo jsou placeni z verejnych penez (ucitele, policajti, vojaci, doktori mn a fn, urednici, soudci ....) ti totiz zadne odvody nemaji, pouze "vraceji" cast dani zpet. je to stejne jako tvrdit, ze kdyz dam synovi 5000 mesicne kapesneho a on mi z toho 3000 zaplati jako najem, rikat ze syn mi plati najem. ten najem si platim sam, ne syn me.
ps: clanek neni o srovnani osvc vs zamestnanci, ale o stredulove blabolu o 1/3 sadre.
Blábolíte dlouze, ale úplně špatně. Abychom to uvedli na pravou míru: Systém zdravotního pojištění je oddělen od státního rozpočtu, peníze vybrané na zdr. pojištění spravují zdravotní pojišťovny a financují z nich zdravotní péči poskytovanou zdr. zařízeními.
Každý občan musí být zdravotně pojištěn. Osoby výdělečně činné (zeměstnanci, OSVČ) odvádějí ze svých příjmů.
Za osoby, které výdělečně činné nejsou a jsou v evidenci sociálního systému (děti, studenti, důchodci, nezaměstnaní) má povinnost hradit zdr. pojištění stát.(!tohle je důležitý FAKT!)
Jak z článku vyplývá, jak OSVČ tak zaměstnanci si své povinnosti vůči systému plní, dokonce výrazně přeplácejí. Proč tedy peníze chybí?
No protože tím, kdo si své povinnosti neplní, je samozřejmě stát, tedy v tuhle chvíli premiér Sobotka. Stát totiž za své pojištěnce odvádí cca 40% toho, co průměrně čerpají. Dělá to proto, že má moc rozhodnout, že to tak bude dělat. A peníze, které takto na zdraví našich dětí a prarodičů "ušetří" pak rozdává na sociálních dávkách, dotačních programech a platech nepotřebných úředníků, kterými si kupuje volební a politickou podporu. Sprostota, se kterou tito pánové ze svých podvodů obviňují druhé, volá po fyzickém trestu.
41 902 OSVC u zdravotni pojistovny OZP zaplatilo na zdravotnim pojisteni 666mil kc coz je zhruba 1300kc/mesic a mimochodem mene nez minimalni pojistne. Oproti tomu za zamestnance (pri prumerne mzde 25 000) pojistovna dostava 25 000 * 13.5% = 3375kc neboli temer 3x vice...Takze myslim je jasne kdo koho dotuje.
ohledne osvc:
jako osvc VZDY MUSITE zaplatit alespon minimalni mesicni zalohy na ZP (v roce 2014 1752 kc, letos 1797 kc). jestlize vam vysla castka okolo 1300 kc/mesic, muze byt chyba v tabulce, nebo je to zpusobeno tim, ze v ni neni zohledneno, ze nektere osvc nepodnikaly celych 12 mesicu v roce, tj. mely pozastaveno (bezne u stavebnich nebo lesnickych profesi pres zimu) a po zbyle mesice byly bud na pracaku (statni pojistenci), OBZP (tedy platily ze sveho) nebo byly nekde zamestany.
ohledne zamestnancu jen strucne:
2/3 zamestnancu nedosahuji prumerne hrube mzdy
13,5 % je kumulovany odvod na ZP jak na strane zamestnance (4,5 %), tak i zamestnavatele (9 %). mimochodem v nemecku je tento pomer mezi AN a AG priblizne 50:50, tedy spravedlivejsi ci narovnanejsi.
takze myslim je jasne, ze vas vypocet nesedi a vy jenom blbe placate. nikdo nikoho nedotuje, kazdy (s vyjimkou tech, kteri pojistne zamerne neodvedou) prispiva podle stanovenych pravidel prislusnym procentem do systemu zdravotniho pojisteni, jenz je zalozen na vnitrospolecenske a mezigeneracni solidarite.
Panebože, pokud tady někdo brutálně šlápl vedle, tak autor tohoto článku.
Čekal bych, že živnostník zaplatí během produktivního věku MNOHONÁSOBNĚ víc než vyčerpá. Pokud je to POUZE dvojnásobek, jaká je pak bilance za celý život, když produktivní věk tvoří méně než polovinu života? A to ještě takovou část, která je relativně nejméně nákladná na zdravotní péči - nejvíce utratíme jako děti a jako starci!
Samozřejmě, že jiný pohled, než CELOŽIVOTNÍ nedává vůbec smysl a předpokládám, že Středula ani Sobotka nejsou úplní idioti, aby měli na mysli jinou cež celoživotní bilanci.
velmi se mylite a vysvetlim proc:
system zdravotniho pojisteni v CR ve skutecnosti nefunguje jako pojisteni jak ho zname, tedy jako jakesi "sporeni" penez (na dobu, kdy je budete potrebovat) a jejich mirne zhodnoceni urokovou sazbou. ve skutecnosti se jedna o zdravotni dan, kdy jsou vybrane prostredky okamzite prerozdelovany a je jimi hrazena zdravotni pece (tzv. system prubezneho financovani), a to vse v horizontu jednoho fiskalniho roku, v souladu s fungovanim statniho rozpoctu. zalohy na zdr. pojisteni se mesicne plati z toho duvodu, aby stat mel plynule fiskalni prijmy neboli cash-flow. kdyby se pojisteni odvadelo jen jednou rocne, po podani danoveho priznani za minuly rok, tak by to predstavovalo narazovou admistrativni zatez a hlavne stat/pojistovny by nemel z ceho platit nemocnicim, penize by si musel pujcovat a tak dale...
jestlize cekate, ze zivnostnik zaplati mnohonasobne vic, mel by tedy mnohonasobne vic zaplatit i zamestnanec a vlastne kdokoli. vas celozivotni pohled je zjevne nesmyslny, analogicky vzato:
jak byste vyresil situaci pana X, ktery byl cely zivot zamestnan, odvadel radne zdravotni pojisteni a uz je 5 let v duchodu. do prvniho zamestnani nastoupil nekdy v roce 1970 a na pojistnem platil podle tehdejsich predpisu dejem tomu 300 kc mesicne?
jenze od te doby nekolikanasobne vzrostly naklady zdravotni pece, jak realne, tak nominalne. proto v te dobe prispival na moji peci muj tata, ted prispivam ja jemu, kdyz uz je v duchodu, a me budou zase prispivat moje deti. (problemy spojene s demografickou krivkou pro zjednoduseni opomijim)
jinymi slovy: v tomto systemu si nikdo nikdy neplati zdravotni peci za cely svuj zivot.
Já tomu přece rozumím, že systém je průběžný. Stejně jako důchodový systém. S tím, co píšete, nejsem vse sporu, ale jaksi to vůbec nereaguje na mou námitku.
"jestlize cekate, ze zivnostnik zaplati mnohonasobne vic, mel by tedy mnohonasobne vic zaplatit i zamestnanec" - no však ano. A také se tak děje.
Problém je úplně jednoduchý. Středula přišel s tvrzením "čerpají ze systému víc, než do něj zaplatí". Ponechme stranou, zda je rozumné takový "třídní boj" vůbec vytahovat. Ale mě rozčiluje, jak nesmyslně na to zdejší článek reaguje. Nechá si od VZP vyjet údaje na ROČNÍ BÁZI! Co je to proboha za argument? Zeptal se někdo toho Středuly, jak to přesně myslel? Jestli to myslel na roční bázi (pak by byl opravdu idiot) nebo na bázi celoživotní? Přičemž souhlasím, že celoživotní bilance je pochopitelně komplikovanější na výpočet, mimo jiné proto, že - jak správně připomínáte - jedná se o průběžný systém a musíte započítat inflaci. Nicméně otázka, zda konkrétní člověk má celoživotní bilanci v plusu nebo v mínusu, smysl dává, a vůbec nevadí, zda jde o systém průběžný nebo kapitálový.
Abych uvedl jedno přirovnání... Představte si, že někdo vytáhne tvrzení "živnostníci více čerpají z důchodového systému než do něj platí". A zdejší redakce přispěchá s tabulkou, že v roce 2014 živnostníci zaplatili do důchodového systému 100 x víc než z něj vyčerpali (pročpak asi... no zřejmě jen málo z nich souběžně podniká a pobírá důchod :)).
ja jsem chtel vysvetlit, jak ten system funguje a proc je koncept celozivotni bilance nerealny. jeste k tomu neco napisu, ale kazdopadne vam dekuji za vecnou a slusnou diskuzi - leckdy nebyva zvykem:)
cit: "jestlize cekate, ze zivnostnik zaplati mnohonasobne vic, mel by tedy mnohonasobne vic zaplatit i zamestnanec" - no však ano. A také se tak děje. "
ja si osobne myslim, ze pomer zaplatil-vycerpal bude obdobny u zamestnancu jako u osvc. (nize se k tomu jeste vratim) ale rozhodne se nedeje tak, ze zamestnanec zaplati mnohonasobne vic.
kdyz vynecham pasmo minimalni a velmi nizkych mezd, kde vypocet krivi minimalni predepsany odvod osvc na ZP, tak bez pouziti vydajovych pausalu:
osvc odvede zhruba 150 % toho, co odvede samotny zamestnanec z hrube, a soucasne
osvc odvede zhruba 67 % toho, co odvede spolecne zamestnanec a zamestnavatel ze superhrube.
vse zalezi jen na zvolene metodice porovnavani. a predevsim vlada by mela jasne rict, co a jak budeme porovnavat. jen odvody z hrube mzdy? nebo celkove ze superhrube? jina vyse odvodu pro osvc vznikla historicky s transformaci ekonomiky a rozdilnym postavenim osvc na trhu /trhu prace, to jen na okraj.
a ted se k tomu vracim. mate pravdu a souhlasim s tim, ze ta jedna tabulka je na prd. skutecne bych uvital prehled treba od roku 2000, abychom videli i jaky je trend mezi odvedenymi a vycerpanymi prostredky ze strany osvc. klesa? stoupa? je konstatni? fajn, zname jej a muzeme predikovat dalsi vyvoj. a to same bych chtel ale i u zamestnancu a statnich pojistencu. a od vsech zdravotnich pojistoven, ne jen od dvou zastupcu. v ten okamzik bychom presne videli, jaka je situace a byl by konec nesmyslnemu vzajemnemu napadani. je ale nemyslitelne, aby premier vypustil do eteru (zatim) nepodlozene prohlaseni, a pan stredula je zasrany odborarsky prase, ktere v primem prenosu lhalo a poprelo samo sebe a tak nema vubec smysl se o nem bavit.
souhlasim s vami, ze by bylo fajn, kdyby mel kazdy svou celozivotni bilanci kladnou, a ze zacatku tuty prubezne systemy tak fungovaly (viz Bismarckuv duchodovy system). ale s tim, jak populace starne, pece je drazsi a poskytuje se ve vetsim mnozstvi, penize dochazeji, a v podstate se nabizi jen tri reseni:
omezit zdravotni peci - a to si nikdo neprejeme,
zvysit vyber pojistneho - to taky neradi vydime a vlastne kvuli tomu vznikla tuta diskuze a nebo
prejit na kapitalovy system, tedy skutecne zdravotni pojisteni.
(mozna je i nejaka kombinace predeslych moznosti)
v prubeznem systemu ale nejde dosahnout toho, aby kazdy jednotlivy pojistenec mel svoji celozivotni bilanci kladnou. musel by totiz mit vysku odvodu na pojisteni stanovenou individualne podle toho, kolik prostredku cerpa. a skutecne by to bylo narocne na vypocet, dokazal byste zpatne vypocist kolik toho vycerpal jako male decko, dokazal byste rict, kolik toho cerpa ted v dospelosti a po kazdem rocnim vyuctovani mu to napocitat, ale nejste schopny rict, kolika let se dozije a jak bude nemocny v neproduktivnim veku a kolik teprve cerpat bude. prubezny system takto neni navrzen a vyresil by to system kapitalovy.
Díky za diskusi, k tomuhle už nemám dalších námitek. :)
Na celé té kauze je nejsmutnější, že odvádí pozornost od skutečného problému zdravotního systému - i kdyby si obě strany vyhlásily totální válku a dosáhly toho, že každý bude platit pojistné ve výši 100 %, tak si za to stejně nebudou moct všichni dovolit všechno, co nám bude schopna nabídnout lékařská věda, kráčející dopředu mílovými kroky. Mnohem zajímavější debaty teprve přijdou...
A Sobotka udělá přesný opak. Do paroma kdo tam ty analýzy dělá? Běžte na pojišťovny ať Vám dá k dispozici údaje a pak se do toho vrtejte, nějaký trend, vývoj atd. Prostě letos nesněžilo, tak se nebudu učit lyžovat? OZP, VZP a ostatní Vám je to jedno. Co kdyby někdo přišel s tím že by se to spíše snížilo, Zvyšovat daně a odvody dokáže každý, ale víte co se stalo s takovýma panovníkama......
Jde o to, že největší náklady na zdravotnickou péči zpravidla nejsou v průběhu aktivního života. Člověk, kterého postihne těžká nemoc nebo úraz začne čerpat ty největší částky. Pak už ale zpravidla není OSVČ. Náklady jdou do jiné kolonky a tady je nevidíme. Krásný příklad šikovně prezentovanými správnými čísly vyvolat mírně řečeno velmi nepřesný výsledek. Čistá demagogie.