Na začátku roku 2009, kdy Topolánkova vláda přijímala opatření pro boj s hospodářskou krizí, tak jí zřízený NERV navrhoval zavést švarcsystém. Tento návrh podpořil i tehdejší ministr práce a soiálních věcí, nynější premiér, pan Petr Nečas, který v rozhovoru pro HN 10.2. 2009 uvedl: "Švarcsystém bych povolil všem do roku 2011." Na otázku HN "Takže švarcsystém by se zaváděl formou pokus - omyl?" odpověděl P.N. "Ano skutečně je to tak. Povolení by bylo časově omezené, aby se vidělo, jaký by byl výpadek příjmů ve státním rozpočtu. Pak by se mohlo dál rozhodnout, zda to tak nechat natrvalo, nebo se vrátit k nějakému jinému modelu." Takto uvažoval ještě v roce 2009 nynější premiér vlády "rozpočtové odpovědnosti" (pokus - omyl. K tomuto rozhovoru uvedl dne 10.2. 2009 redaktor HN pan Kamberský v článku "Pocta panu Švarcovi" toto: "Ministr práce Petr Nečas obvykle hraje při zdi, ale návrh na legalizaci švarcsystému je jako náraz letadla do budovy ministrestva financí." K tomu pan ministr financí Kalousek uvedl: "Při plošné legalizaci by na švarcsystém nejspíš přešla většina firem. To by stát nemohl ustát, na pojištění od zaměstnanců jsme závislí tak, jako na každodenním přísunu ropy. Zdravotní pojišťovny by se položily do měsíce a na penze bychom si museli každé ráno půjčovat. O švarcsystému se proto bavme, ale napřed jej asi budeme muset pozměnit." Vláda nakonec návrh na legalizaci švarcsystému nepřijala.
Ve výše zmíněném rozhovoru pro HN pan Nečas kromě jiného uvedl ještě další zajímavost. ............"Navíc nejčistší ukázkou švarcsystému jsou poslanečtí a senátorští asistenti. Jenom se to nesmí říkat, když to používá zákonodárný sbor. Jsou to lidě, kteří používají kanceláře, technické vybavení, veškeré zařízení, nábytek a pohybují se v těchto prostorách. Všechno je placené sněmovnou. Příklad par cexcellence."
Po zamítnutí legalizace švarcsystému vládou bych očekával, že dojde k nápravě i u poslaneckých a senátorských asistentů, ale ono to běží vesele dál. To u nás platí: "Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi?"