Podle údajů Českého statistického úřadu klesla stavební produkce na konci loňského roku meziročně o 17,3 %. Stavební úřady vydaly o 7 % stavebních povolení méně a bylo zahájeno o 5 % méně bytů. V roce 2012 tedy stavební produkce meziročně meziročně o 6,5 %.
Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví dosáhl jenom loňský propad 120 miliard korun v porovnání s předkrizovým rokem 2008. Celkem už potom jde přibližně o 300 miliard korun. V letošním roce nás ještě nečeká stabilizace, ale další propad,
upozorňuje Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Důvodem jsou chybějící investice do veřejné infrastruktury nebo ceny, které klesají pod rentabilitu i bezpečnost práce. Propad by měl činit zhruba 3 %.
Některé firmy z krize profitují
I přes nevalné výhledy ale letos téměř dvě pětiny stavebních firem naznačují růstový potenciál. Naznačuje to, že trh se do jisté míry pročistil a úspěšné firmy získávají větší prostor. Rovněž některé segmenty, zaměřující se například na úsporné stavby, mají perspektivu,
komentuje Petr Bayer, šéfredaktor serveru specializovaného na stavební a realitní trh Skypaper.cz.
Z průzkumu, který server během února provedl mezi více než 250 firmami, dále vyplývá, že stagnaci očekává 23 % podniků na poli stavebnictví a 38,5 % firem předpokládá stejnou míru možného růstu i propadu.
Stavařů je potřeba stále méně
Jak uvádí výhledy Českého statistického úřadu pro příští tři měsíce, pokles ve stavební činnosti se bude dál projevovat i na zaměstnanosti. Propouštět se chystá 47,5 % oslovených firem. Zvýšení počtu zaměstnanců v dalším období plánuje pouze 1 % podniků.
Kvůli úbytku pracovníků přibývá lidem, kteří ve stavebnictví zůstali, práce. Mzdy se ale zvyšují jen pomalu. Průměrná měsíční nominální mzda se v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně zvýšila o 3,7 % a činí 36 648 korun.