Na polích už je dva týdny zaseta ředkvička, mrkev i petržel. Pěstitelé zeleniny využili teplé zimy a začali pracovat o měsíc dříve než obvykle. Poděkovat za to mohou teplému průběhu zimy. Neznamená to ale, že by se česká zelenina začala prodávat o měsíc dřív. Noci jsou pořád poměrně chladné a osivo nemá potřebnou teplotu ani vláhu k vyklíčení. Sklizeň by mohla být ranější zhruba o 14 dnů,
řekl pro Českou tiskovou kancelář předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Zatím není možné ani začít s výsadbou, protože pěstitelé s průběhem letošní zimy nepočítaly a sazenice květáku, salátu a další zeleniny ještě nejsou dostatečně narostlé. K dispozici budou až koncem března.
Další výdaje na sebe ale nenechají čekat. Zima byla suchá a podle meteorologického výhledu se na tom nemá nic změnit ani v průběhu března. Zelináři tak musejí počítat s výdaji za vodu a elektřinu. A navíc teď také citlivě hospodařit s půdní vláhou. Ještě nemůžeme zavlažovat, protože máme strach systémy napustit. V noci může přijít mráz a závlahové zařízení nám popraská,
říká Jaroslav Zeman.
Dále čtěte: Zelenina, uzenina a pečivo. Svatá trojice farmářských trhů
Pokud se rtuť teploměru bude i dál držet nad bodem mrazu, tak by jarní zelenina z českých polí mohla zamířit na pulty obchodů dříve a vylepšit tak finanční situaci pěstitelů. Čekají na to především ti, kterým loňské letní záplavy zničily úrodu. Velká voda spláchla 12 % polí se zeleninou. A to zejména pěstitelům ve středních a severních Čechách.
V Česku se loni sklidilo odhadem 250 000 tun zeleniny. Pěstební plocha se neustále zmenšuje, za poslední desetiletí ubyla celá třetina polí se zeleninou. Aktuálně se osévá a osazuje kolem 9500 hektarů. Čeští pěstitelé podléhají zahraniční konkurenci. Ta je lacinější, protože některé země na jihu Evropy mají teplejší podnebí, jiné pak pěstitelům nabízí mnohem větší podporu. V současnosti jsou čeští pěstitelé schopni pokrýt jen třetinu spotřeby, další dvě třetiny zeleniny pocházejí z dovozu.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond od tohoto měsíce přijímá žádosti o finanční podporu zemědělského pojištění. Zemědělci mohou žádat o dotace na pojištění hospodářských zvířat a polních i speciálních plodin. Příjem žádostí skončí 1. října 2014. Formou příspěvků bude rozděleno 250 milionů korun. Výše porpory bude stanovována podle počtu došlých žádostí a výše uhrazeného pojistného. Finanční podpora je určená na pojištění škod způsobených na plodinách a zvířatech nepříznivým počasím, požárem nebo nebezpečnými nákazami. Zásady pro poskytování finanční podpory, stejně jako formulář žádosti, najdou zemědělci na internetových stránkách www.pgrlf.cz. Loni fond vyplatil 50% podíl na pojištění speciálních plodin, například révy vinné, chmele, ovoce a zeleniny a hospodářských zvířat, 18 % získali zemědělci na pojištění polních plodin.