„Nevidíme důvod pro evidenci tržeb hrazených platebními kartami. Platby eviduje banka, tzn. informace o ní lze získat podobně, jako je tomu v případě jakékoliv bezhotovostní platby.“
Tak to ale být nemusí, platby kartou nemusí evidovat banka a nemusí to být česká banka a nemusí tedy od ní jít získat informace.
Ústavní soud připouští, že dohledatelnost plateb kartou může být horší, ale usoudil, že přínosy jejich evidence nepřeváží.
Dokonce připouští, že pro některé typy bezhotovostních plateb bude potřeba EET zavést, asi jako příprava na kryptoměny:
"ukáže-li praxe u konkrétní skupiny bezhotovostních převodů (respektive plateb prostřednictvím nich uskutečňovaných), že s ohledem na technologickou nebo jinou eventualitu jsou skutečně prakticky nedohledatelné, pak zákonodárce jistě bude moci na takovou situaci reagovat a danou platbu přesněji vymezit."
Můj názor je, že už to nastává u plateb kartou.
Když platíte převodem na účet, tak taky můžete platit ze zahraničního účtu, na který má FÚ kratší páky, a přesto se nikdy neuvažovalo o zahrnutí těchto plateb do EET. Takže když se toto začalo používat jako "argumenty" pro EET on-line plateb, bylo každému jasné, že se jedná o kolosální nesmysl.
Za prvé, nemůže odmítnou platbu, ale službu. Když už službu odebral, musí zaplatit způsobem uvedeným na faktuře, a pokud tam je číslo účtu zahraniční banky, musí zaplatit tam.
Za druhé, nejde o pláce, ale o berní ouřady. Pro ty je ta banka stejně nedostupná, ať se platí převodem, nebo kartou. Ale v případě převodu jim to nevadí a EET nechtějí a v případě karty ano. Proč?