Vývoj světové krize bude mít pravděpodobně na svědomí další oddálení eura v České republice. Ekonomika zpomaluje a Česká národní banka (ČNB) ji v listopadu asi podpoří snížením úrokových sazeb.
Namísto stanovení termínu přijetí eura si podnikatelé asi budou muset ještě více počkat. Včera se tak vyjádřil Ministr Kalousek a guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Vláda bude kvůli neklidu na finančních trzích potřebovat »určitý oddechový čas počítaný spíše na měsíce,
komentoval stanovení termínu přijetí eura Tůma v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr Kalousek přitom donedávna považoval stanovení termínu přijetí za správný krok. Nyní si tento krok rozmýšlí i díky příkladu evropských zemí, které upřednostňují spíš pomoc svým bankám, než korekci svého zadlužení a deficitu. Čtěte více: Příliš pozdě na intervence?
Česká ekonomika navíc sníží své tempo růstu více, než se předpokládalo, informovaly dnes shodně Hospodářské a Lidové noviny. Nedosáhne asi ani dříve předpokládaného 3,6% tempa. ČNB tak v listopadu možná sníží úrokové sazby, aby ekonomiku podpořila.
HN: EU podporuje další liberalizaci trhu s elektřinou a plynem
Ministři EU se předběžně dohodli na další liberalizaci trhu s elektřiniou a plynem. Zemím EU se budou nabízet tři varianty, jak oddělit výrobu od přenosové sítě (tzv. unbundling). První počítá s tím, že vlastník prodá přenosovou síť novému majiteli. Ta další, že kontrolu zcela přenechá na nezávislém systémovém operátorovi. Poslední možností, kterou bude asi volit Česká republika, je ponechání si částečného vlivu vlastníka sítí i přes vznik operátora. Tato dohoda, kterou bude ještě schvalovat Evropský parlament, se v Česku dotkne společnosti RWE.
Na evropském jednání se probíralo i téma čistšího ovzduší. V této otázce jsou země EU rozděleny na dva tábory. Jeden chce připravovaná řešení upravit vývoje světové krize, ten druhý chce plány na snížení emisí provádět v původním rozsahu. Čtěte více: Evropská komise chce zpoplatnit emisní povolenky, které dosud firmy dostávaly zdarma