Kvuli jednomu formulari si budou muset vsichni OSVC kazdy rok porizovat predrazeny certifikat od zbytecne CA nebo (jeste hure) Datovou schranku, kde jedina moznost jak uchovat pravne platny dokument je vytistenim za 30 Kc / A4 na Czechpointu (vsechny ostatni moznosti nejsou zarucene).
Neřekl bych, že je to tak ...
Předpokládám, že formulář lze vyplnit a odeslat přes web i bez certifikátu, následně si stáhnete a vytisknete potvrzení o odeslání a to do pěti dnů doručíte na ČSSZ ... stejně jako to lze udělat i u jiných tiskopisů (DP, DPH a p.).
Ale možná jen práším ... no doufám, že ne :)
A bez elektronického podpisu nebo datové schránky ta elektronická podání možná nejsou?
Jak mají problém vyřešit OSVČ bez IČa? Těm datovou schránku nebo elektronický podpis (když nemáte IČO) snad ani nezřídí...
Osobně si ale myslím, že tato povinnost přes Ústavní soud by neprošla. Stát chce podávat daňová přiznání, tak nemůže lidem házet klacky pod nohy.
Mám firmu v Anglii, tam je už 10 let veškerá komunikace výhradně elektronická (vč. daňového přiznání, účetních závěrek a oznamování změn), ale úřady pro to mají vlastní portál, kam se jenom zaregistrujete (stačí mít e-mail) a žádný elektronický podpis nikdo nechce.
Další věc je, že od roku 2015 stejně budou v provozu JIM, takže tato novinka ČSSZ už nebude potřebná, všechno se bude řešit přes finančák.
Je to tak, jak píšu. Všechny úřady mají na své webové stránce e-portál. Já jsem doposud komunikoval s obchodním rejstříkem, finančním úřadem, úřadem na ochranu osobních údajů, úřadem pro ochranu spotřebitele a úřadem průmyslového vlastnictví.
Upřímně řečeno, povinnosti jsou plus minus stejné (i když řadu povinností vyžaduje EU, ale Britové většinu z nařízení EU úspěšně bojkotují, nebo aspoň snižují na nejnutnější minimum).
Jako příklad mohu uvést jednu výhodu - k DPH se musí podnikatel zaregistrovat skutečně až po dosažení povinného obratu, který se navíc každoročně navyšuje, současně je to 77000 GBP. Neplatí žádná povinnost, že při poskytnutí přeshraniční služby by se měl podnikatel registrovat k DPH. Toto byl vlastně hlavní impuls, proč jsem si v Anglii firmu založil a zrušil český živnosťák. Můj obrat činil sotva 300000 CZK, ale mám zákazníky na Slovensku a v Anglii a musel bych se registrovat k DPH. To byla poslední kapka, která mne přiměla živnostenský list zrušit. Už jsem prostě dál nemohl. Kdo má ten tlak ze strany úřadů vydržet?
Důležité je, že nemusíte osobně nikam chodit - sice do Londýna jezdím, ale vpodstatě jen jako turista, nikdy jsem na žádném úřadu nebyl ani na žádný úřad neměl potřebu telefonovat.
Co se týče mnou zmíněných e-portálů - pro mne to byl kulturní šok. Už založení firmy překvapí každého Čecha, když si uvědomíte ten "proces", kterým musí projít člověk v Česku. K registraci do e-portálu stačí e-mailová adresa. Od úřadů pak poštou dostanete obálku s heslem. Podotýkám, že obálka přijde obyčejně. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by nějaký úřad cokoli posílal obálkou s červeným, modrým nebo zeleným pruhem. Funguje to naprosto perfektně. Všechny změny naťukám na webu a okamžitě se projeví (třeba jsem měnil sídlo a opravdu se změna v obchodním rejstříku projevila za 5 minut!). Žádný elektronický podpis ani hloupou datovou schránku či jiný nesmysl v podobě notářem ověřených podpisů a deseti papírů s nevím kolika kulatými razítky nepotřebujete!
Jediné, na co jsem si netroufl, je daňové přiznání a účetní závěrka. Ale myslím si, že je logické, aby se tyto záležitosti outcourcovali u účetního, pokud člověk nemá ekonomické vzdělání (což já nemám). Ale i finanční úřad má svůj e-portál a pokud ovládáte účetní angličtinu a vyznáte se v účetnictví, tak se domnívám, že si můžete daně vyřídit sami (pozor, české a britské účetnictví se trochu liší, ale brzy jsem se v tom začal orientovat a zdá se mi mnohem logičtější a srozumitelnější, než české podvojko). Napoprvé mne rozesmálo, když mi účetní poslal dotazník, ve kterém se mne dotazoval, kolik doma měsíčně utratím za pytlíky do vysavače :-) Do nákladů firmy si totiž můžete dát i domácí výdaje, pokud jednatel pracuje z domova (tj. firma nemá vlastní kancelář). Takže poměrnou část platby za hypotéku, služby, elektřinu, internet, telefon, ale i čistící prostředky nebo za nákup a opravy kancelářských zařízení (pracovní stůl, počítač, tiskárna apod.). Počítá se to v poměru k pracovní ploše (já mám byt 68 m, z toho 18 m je pracovna sloužící k podnikání, do nákladů firmy si tedy dám 18/68 částky.
Podpora podnikání je prostě v Británii na úplně jiné úrovni, než tady v ČR.
Copak se svět zbláznil? Když dělám daňové přiznání x podnikatelům, tak si každý z nich bude vyřizovat el. podpis? Už to vidím !!!! Vždyť je to krav.... Většina z nich mě pošle do háje. A tu informaci vůbec nemám, nikde jsem ji neviděla. Takže to se asi ještě nasměju, až budu posílat přehledy o mzdách za leden.
Dobrý den,
může mi někdo vysvětlit jak elektronicky komunikovat z ČSSZ?
Já jejich informacím vůbec nerozumím ! A to jsem kdysi měla IQ 145 :-(
Děkuji.
- Podání PVPOJ umožňuje pověřeným osobám a zastupujícím osobám odeslat v elektronické podobě na ČSSZ měsíční Přehled o výši pojistného. Pověřené osoby a zastupující osoby se musí pro odesílání PVPOJ registrovat na místně příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ. Informace k registraci naleznete zde.
PVPOJ používá pouze 10-ti místný variabilní symbol (VS10)
PVPOJ může být trojího typu:
Normální
Změnový (opravný)
Storno (zrušení již přijatého podání).
Klient podávající prostřednictvím Portálu veřejné správy (PVS), musí být na PVS zaregistrován ke službě důchodové pojištění ČSSZ.
Registrace na Portálu veřejné správy (PVS) není nutná v případě, že je používán software, který zasílání e - Podání realizuje prostřednictvím kanálu VREP.
Klient podávající prostřednictvím PVS, musí být na PVS zaregistrován ke službě důchodové pojištění ČSSZ.
Veškeré obecné informace o podání Přehledu o výši pojistného a vyplacených dávkách naleznete v sekci Pojistné na sociální zabezpečení.
Přehled PVPOJ je možné podat elektronicky následujícími způsoby:
Pomocí programu (modulu), který umí:
vygenerovat datovou větu Přehledu PVPOJ odpovídající specifikaci ČSSZ
podepsat podání kvalifikovaným certifikátem podávajícího klienta
zašifrovat šifrovacím certifikátem ČSSZ
sestavit GovTalk obálku a odeslat.
nebo použitím programu 602XML Filler, vyplněním příslušného elektronického formuláře Přehledu PVPOJ a odesláním na ČSSZ.
Ano, ano. Tento "jazyk" je presne dusledkem toho, ze se tu nesmi v masmediich psat o tom, jak to funguje jinde a jak to popisuje uzivatel "jatoka" v jinem prispevku.
Takovyhle paskvil by se mel nekomu omlatit o hlavu. Zrejme jedina moznost je jim poslat obalku s datovou vetou HOV*O.
Jj, český úřednický newspeak je komický, ale tohle uvidíte opravdu jen v Česku. Věřte, že v Anglii budete všem tamním formulářům rozumět, i když ovládáte jen základy angličtiny.
Zaujalo mě, že každý formulář má dole pole pro podpis, no a vpravo a vlevo jsou dva křížky, aby každý pochopil, že právě sem se má podepsat :-D
Všechny britské úřední formuláře používají piktogramy, ale nejdůležitější je, že jsou velmi krátké (třeba přihláška na finanční úřad má jednu stranu, oproti třem stranám českého růžového formuláře; změnu sídla oznamujete na formuláři, na kterém jsou políčka jen na polovině strany - srovnejte se zelenými formuláři zápisu do českého obchodního rejstříku.)
Tak tomuhle blábolu nerozumím. Vůbec netuším kde, co a jak se má provést. A to si myslím, že jsem počítačově zdatná. Co udělají drobní řemeslníci? Půjdou a vrátí živnostenský list. Protože tohle je další kapka k neustále se zhoršujícímu prostředí pro podnikání. Sejdeme se nakonec všichni na pracáku.
Vážení podnikatelé a jejich účetní,
zjišťovala jsem telefonicky na ČSSZ , aby mi poradili jak podávat tiskopisy
pouze elektronicky. Zjednodušeně předávám dál:
1. I když jsme s.r.o. a máme datovou schránku, tak přes datovou schránku to prý nejde,
2. Musíme si zajistit tzv. elektronický podpis,
3. Zaregistrovat se na OSSZ, účetní přijdou s plnou mocí od firmy,
4. Do svého PC si máme stáhnout 3 šifrovací certifikáty
Podrobnější informace z i-netu:
První kroky při podání prostřednictvím portálu Veřejné rozhraní e – Podání (VREP)
Komunikační kanál VREP je připraven pro elektronicky podávající klienty ČSSZ jako plnohodnotná náhrada komunikačního kanálu využívajícího Portál veřejné správy. Tento komunikační kanál plně zachovává strukturu datové zprávy ve formátu XML a pro odesílatele elektronických podání se nezměnily ani funkce, které jim dříve poskytovat Portál veřejné správy.
Podávající se musí k elektronickému podávání (e - Podání) zaregistrovat na místně příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ. Více informací zjistíte na této adrese: http://www.cssz.eu/cz/e-podani/pro-podavajici/.
Pro úspěšnou registraci je nutné získat Kvalifikovaný (podpisový) certifikátu, který poskytují pouze akreditované certifikační autority, a to ICA, Česká pošta, e-Identity. Kvalifikovaný (podpisový) certifikát je elektronický podpis, který nahrazuje ruční podpis u papírových dokumentů. Certifikát je možné objednat přímo ze stránek poskytovatele nebo osobně na pobočce dané společnosti.
Na ČSSZ se musíte nejen k elektronickému podávání přihlásit, ale i zaregistrovat získaný Kvalifikovaný certifikát pro ověření vašich podání.
Poskytovatelé certifikačních služeb:
První certifikační autorita, a.s. - návod na instalaci certifikátu je možné stáhnout zde.
Česká pošta a.s. - návod na instalaci certifikátu je možné stáhnout zde.
e-Identity a.s. - návod na instalaci certifikátu je možné stáhnout zde.
Další důležitá součást je Šifrovací certifikát, který slouží pro zabezpečení dat.
Certifikát si můžete stáhnout také ze stránek ČSSZ, na tomto odkazu: http://www.cssz.eu/cz/e-podani/pro-vyvojare/sifrovani-datovych-zprav/.
Děkujeme :)
Mimochodem, postup, který ČSSZ zvolila je nezákonný. Bohužel většina lidí se podřídí (kdo by chtěl vést spor s mocným úřadem, že). Musíme počkat na toho odvážlivce, který formuláře odevzdá poštou či přes datovou schránku - patrně toto podání ČSSZ interpretuje jako nesplnění povinnosti, uloží sankci - člověk se odvolá, úřad odvolání zamítne a pak člověk podá žalobu ke správnímu soudu. Tam se domnívám, že soud tento nezákonný požadavek ze strany ČSSZ zruší.
Co je protizákonného? Že to nelze datovou schránkou? (souhlas)
Mně více vadí ta povinnost pořízení elektronického podpisu, ta je také protizákonná?
Mimochodem ten úřad má také ze zákona povinnosti, a to např. nejdříve informovat o nesprávném podání (tou poštou např.)! Potom má úřad dvě možnosti, buď informuje, nebo to přijme...
A samotny elektronicky podpis vam pomuze jak ? Srovnejte:
Dnes: staci si vzit papirovy formular, ten vyplnit propiskou a odevzdat jej na uradu
Budoucnost: musite si kazdy rok poridit elektronicky podpis, musite mit pocitac (nejlepe k tomu ucelu vyhrazeny) do ktereho nainstalujete nejakou tu hroznou a zcela zbytecnou 602 aplikaci (pokud mate jeste spravny OS), musite mit pripojeni k Internetu.
Neprijdou vam ty naroky ponekud neopodstatnene, na to ze v konecnem dusledku jde o to, predat uradu informaci ktera obsahu jen nekolik ciselnych hodnot ?
Elektronicke podani by mela byt nejdrive alternativa, pokud by bylo rozume udelane (jako napriklad to v Anglii, o kterem se tu pise), tak verim ze jej zacnou lide sami pouzivat, protoze je zkrata vyhodnejsi. Ale tento pristup je CR samozrejme cizi.
Je to tak - všechny britské úřady mají své e-portály, jak jsem výše popisoval. Ty obsahují ale klasické webové formuláře s políčky, do kterých vyplňujete a pak kliknete Odeslat. A je to zadarmo a okamžitě.
To je všechno, žádný elektronický podpis, žádná datová schránka, žádná instalace certifikátů do počítače, nebo proprietárních aplikací.
Dokonce i žaloby se podávají přes internet. Žaloval jsem dlužníka a žalobu jsem jednoduše vyplnil na vládním portálu a odkliknul. Emailem mi přišlo potvrzení, že žaloba byla přijata a za další dva měsíce, že byla v plné výši uspokojena.
Nemusel jsem kvůli tomu jezdit do Anglie, nepotřeboval jsem advokáta, ani jsem nic nepodepisoval před notářem.
Všechny poplatky se anglickým úřadům platí kreditní kartou na jejich webové stránce, dokonce i daně platím kreditní kartou (samozřejmě daně lze platit kreditkou jen do určité výše, při vyšších odvodech už je nezbytné zaplatit šekem nebo bankovním převodem).
Znovu opakuji, že tento systém funguje v Anglii už asi 10 let a bere se to už jako samozřejmost.
Asi tak - někde v tom balastu zákonů k Datovým schránkám je kromě jiného napsáno :
Dokument v digitální podobě odeslaný orgánem veřejné moci [§ 1 odst. 1 písm. a) zákona č. 300/2008 Sb.] a doručený prostřednictvím datové schránky úřadu musí být opatřen zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb (dále jen „uznávaný elektronický podpis“), neboť podpis patří k náležitostem odesílaného dokumentu stanoveným v § 13 vyhlášky č. 191/2009 Sb. Totéž platí pro dokument v digitální podobě odeslaný na e-mailovou adresu úřadu prostřednictvím veřejné sítě Internet.
Dokument v digitální podobě odeslaný fyzickou, podnikající fyzickou nebo právnickou osobou __NEMUSÍ__ být opatřen zaručeným elektronickým podpisem, neboť na tyto osoby se nevztahuje povinnost vedení spisové služby a označování dokumentů mj. jménem, příjmením a funkcí fyzické osoby pověřené podpisem dokumentu, a dále autenticitu dokumentu zajišťuje systém datových schránek.
§ 22 až § 26 zákona č. 300/2008 Sb. nebo podle § 69a odst. 4 až 7 zákona č. 499/2004 Sb.
Podle mě je ČSSZ typickým orgánem veřejné moci a jako takový MUSÍ přijímat úřední dokumenty i skrz systém DS a to bez zaručeného elektronického podpisu.
Z jakého důvodu nelze podávat podání přes datovou schránku, když na svých stránkách ČSSZ uvádí, že například Přehled o příjmech a výdajích pro OSVČ lze podat před datové schránky?
http://www.cssz.cz/cz/e-podani/zakladni-informace/e-podani-prehledu-o-prijmech-a-vydajich-osvc-za-rok-2011/
Jinak ještě doplňuji:
"Podávající se musí k elektronickému podávání (e - Podání) zaregistrovat na místně příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ. Výjimkou je podání Přehledu OSVČ, které je možné zastat bez registrace. "
Čili jak jsem to pochopil:
1. Letos se mohou ještě podání podávat i v papírové podobě.
2. Podání by měla jít podávat buď s elektronickým podpisem, nebo přes datové schránky.
3. Tzv. registraci musím mít pro veškerá podání, kromě podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ.
4. K tzv. registraci potřebují mít el. podpis, ale vzhledem k tomu, že k podání Přehledu OSVČ registrace nemusí proběhnout, a mohu tento Přehled zaslat i před datovou schránku, tak vlastně el. podpis mít nemusím.
Dobrý den,
ona je otázka, kolik OSVČ má el. podpis, myslím, že to bude podobné:-)
Co jsem se dočetl, tak datová schránka by měla vycházet i levněji, resp. oproti el. podpisu by to mělo vycházet zdarma, jak zřízení, tak i posílání zpráv úřadům. Ale jsou to informace, které jsem sháněl narychlo, možná by o tom mohla redakce napsat nějaký článek, jak postupovat.
Vzhledem k tomu, ze pres DS vam pak bude dorucovana vetsina urednich dokumentu, a jediny duveryhodny zpusob jak zachovat jejich pravni platnost po mnoho let (coz pozaduje vetsina uradu) je si je nechat vytisknout v cene 30 Kc za *jednu* stranku A4 na Czechpointu to povazuji za velmi drahou legraci http://www.lupa.cz/clanky/zachrante-sve-starsi-datove-zpravy/ A neni uz pak cesty zpet.
"A neni uz pak cesty zpet."// Datovou schránku lze tzv. znepřístupnit.
Co se týká zachování platnosti datových zpráv resp. prodloužení časového razítka: http://www.datoveschranky.info/cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/datove-schranky-umoznuji-prodlouzeni-casoveho-razitka-id38068/
To, co jste zmínil ("vytisknout v cene 30 Kc za *jednu* stranku A4 na Czechpointu"), to se tyká dle mého výjimečných případů, kdy bude třeba zanést fyzicky nějaký ověřený dokument na nějaký úřad. Ale vzhledem k tomu, že každá právnická osoba má povinnost mít zřízenou datovou schránku a státní úřady je mají také zřízené, tak není nic jednoduššího, než jim tuto datovou zprávu odeslat přes rozhraní datové schránky.
Genialni zjednoduseni. Takhle jsem hodil papir do suplete a vydrzel tam platny 10 let. Ted budu muset porad zkoumat kde se zase co zmenilo a co jsem kde nenavratne prosvihl
Timto to ovsem ziskava daleko silenejsi rozmer nez se zdalo
http://www.novinky.cz/domaci/290361-datove-schranky-budou-mit-vsichni-navrhuje-vnitro.html
Oni to tam opravdu nikde nepíšou, ale je to celkem jednoduché a nic to nestojí (tedy kromě pořízení toho certifikátu k el. podpisu, který stojí několik stovek ročně). Předpokládám, že už máte zřízený elektronický podpis, máte ho i nainstalovaný v počítači a taktéž jste úspěšně zaregistrovaný u OSSZ pro e-Podání. Pak si stáhnete z webu firmy Software 602 program Form Filler (je zadarmo) a nainstalujete ho. Stáhnete si z webových stránek OSSZ příslušný formulář, který chcete podat. Bude mít příponu ZFO a bude označený jako formulář pro e-Podání. Soubor s příponou ZFO otevřete ve Form Filleru a vyplníte. Pak kliknete v záhlaví Form Filleru na tlačítko "Poslat podání přes portál veřejné správy" (na ikoně je obrázek s českou vlajkou) a odešlete, přičemž si program vyžádá připojení el. podpisu. Chvíli to trvá, než se to odešle (tak 2 minuty), nechejte program pracovat a nevypínejte ho, dokud není odeslání dokončeno. Pak si můžete, pokud chcete, vytisknout potvrzení o odeslání a je hotovo. Na mail vám přijde potvrzení o přijetí podání.