Jsou profese, které se na ráz počasí neohlíží. Pokud pro vás zaměstnanci pracují venku při tomto silném mrazu, který aktuálně panuje, měli byste jako zaměstnavatelé myslet na řadu povinností.
Konkrétní podmínky, které musí zaměstnavatel vůči zaměstnanci pracujícímu s rizikovými faktory mikroklimatických podmínek dodržet, upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb., o ochraně zdraví při práci.
Teplé oblečení, rukavice a pracovní obuv
Pokud klesne teplota pod minus 10 stupňů, je nutné vybavit zaměstnance vhodným teplým oděvem, který musí mít takové tepelně izolační vlastnosti, které postačují k zajištění tepelně neutrálních podmínek lidského organizmu vyjádřených teplotou vnitřního prostředí organizmu 36 až 37 °C. Při poklesu teploty vzduchu na pracovišti na 4 °C a nižší musí být zaměstnanec vybaven také rukavicemi a pracovní obuví chránící před chladem.
Povinné jsou i přestávky
Jestliže je teplota nižší než 4 stupně, musí být zaměstnanci při práci vykonávané po dobu delší než 2 hodiny poskytnuta bezpečnostní přestávka v ohřívárně. Ohřívárna musí být vybavena zařízením pro prohřívání rukou. Bezpečnostní přestávka musí trvat nejméně 10 minut.
Jestliže zaměstnance pracuje při teplotě od 4 do –10 ºC, nesmí pracovní doba přesáhnout 2 hodiny, při teplotě vzduchu od –10,1 do –20 ºC 1 hodinu a od –20,1 do –30 °C 30 minut.
Práce musí být upravena tak, aby ji zaměstnanec nekonal venku, kde je teplota vzduchu nižší než –30 ºC, nejde-li o naléhavé provádění oprav, odvracení nebezpečí pro život nebo zdraví, při živelních a jiných mimořádných událostech; ochrana zdraví zaměstnanců se pro tyto účely zajišťuje střídáním zaměstnanců nebo jinou organizací práce podle konkrétních podmínek práce. Při korigované teplotě vzduchu –30 °C a nižší nesmí být nechráněná kůže exponována po dobu delší než 10 minut.
Čtěte také: Co přinese novela zákoníku práce
Jsou zde rizika, která zaměstnanci podstupují, jako je například silné podchlazení, ale jsou to i omrzliny, pokud je to právě ve výškách apod. A proto mohou zaměstnanci od zaměstnavatelů zažádat o vhodné teplé oblečení, zaměstnavatelé by také měli poskytnout častější přestávky anebo přísun vhodných tekutin,
potvrdila advokátka Dana Raupachová.
Povinností zaměstnance je poskytnout ochranný nápoj chránící před zátěží chladem. A to při práci na
- a) nevenkovním pracovišti, na němž musí být udržována operativní nebo výsledná teplota jako technologický požadavek nižší než 4 ºC,
- b) venkovním pracovišti, na němž je korigovaná teplota vzduchu nižší než 4 ºC.