Z dlouhodobeho hlediska jsou "nejdrazsi elektrarny" s dopadem na zivotni prostredi. Kdezto z kratkodobeho se resi "kapsy" aktualnich odberatelu a levne zdroje. Je to jako s aditivy v jidle... z kratkodobeho hlediska je levnejsi, vydrzi dele, ale casem muze poskodit zdravi.... I tady je odpovednost na spotrebiteli.... Byt ukoleban tim, ze v te zasuvce proste elektrina je a staci si zaplatit neznamena, ze tomu tak musi byt za kazdych podminek... Jak vidno, penize nejsou vsechno ;)
Bojím se, že by to mohlo vést k 1) arbitrážím od majitelů elektráren, že je stát nutí prodávat elektřinu pod cenou, 2) rozvázání spolupráce s okolními zeměmi (nebudou nám chtít dodat elektřinu až zase budeme potřebovat my) - to je pak na politickém vyjednávání, které naše vláda nezvládá, 3) vzniku „vykuků“ kteří by si elektřinu levně nakoupili tady a prodali v zahraničí na vlastní pěst - předpokládám; nevím jak složité je tomuto technicky zabránit (vlastní dráty vysokého napětí do Německa asi moc lidí nemá, takže by se mohl nějak zakázat prodej přes ty „státní“?).
(upozorňuji že na problematiku nejsem expert a moc rád si poslechnu odborné názory ostatních)
Líbí se mi termín “příspěvková marže”, takže když Dukovany vyrobí za 0,5 Kč za kWh a prodá za 20 Kč, což je 2000 % marže, z elektrárny, která je vlastněna státem, z peněz daňových poplatníků. Takže to není nemorální marže, je to “příspěvková marže”. Možná by ten termín autora fungoval, kdyby se z těch peněz hned stavěla další elektrárna, ale takhle to nefunguje. Zajímalo by mě, na co ta “příspěvková marže” vlastně takhle přispívá.
A taky z toho vyplývá, že ČR tím vlastně dotuje okolním bohatším státům jejich elektřinu ( v přepočtu na kurz a kupní sílu). Ovšem ty se na stavbe elektrárny nijak nepodílely, jen mají levnější elektřinu (díky kurzu a kupní sile tedy mnohem levnější, než v ČR). A taky z toho vyplývá, že by stačilo spustit nordstream2 nebo by Německo mohlo spustit vyplé jaderky, pokud to jde, a cenu tím snížit.
No a ještě by mě zajímal mechanizmus, proč do ČR putuje ruský plyn, který se v Německu pro ČR šestkrát zdraží?
Jinak fajn PR článek.
7. 9. 2022, 07:03 editováno autorem komentáře
To bude tímto
Mezní ceny znamenají, že ceny elektřiny se stanovují podle variabilních nákladů mezního zařízení, tj. nejdražší elektrárny, která je potřeba k uspokojení poptávky (tzv. závěrná elektrárna).
Už jenom toto nám ukazuje, že trh neslouží zákazníkovi k vyjednání ceny, ale distributorů/výrobcům k získání nejvyšší ceny jaká se v množině elektráren uspokojujících spotřebu nachází - protože se současně na druhé straně trhu omezuje výroba elektřiny.
Čili je to nejdražší možná elektřina v danou dobu by design, místo aby se cena poměrně spočítala podle do dodávky zapojených zdrojů.
To se ani nebavím o tom, z hlediska designu tohoto systému, že při téměř programové zatíženosti všech zdrojů které ještě vlády nevyply, by stačilo aby cena vyletěla v elekrárně jedné - kvůli jakékoliv lokální patálii, a tím by vystřelila cena všech.
Jestli tohle má být dobrý trh s elekřinou, tak já jsem čínský papež ...
14. 9. 2022, 16:26 editováno autorem komentáře
Trh s elektřinou určitě neselhal, ostudné, že náš ministr průmyslu nechápe, jak se tvoří cena na burze. Tam bych řekl, že je dnes situace ještě horší, že i s těmi závěrnými elektrárnami je stále přebytek poptávky nad nabídnou a potom ceny lezou i tam, kde bohatě vydělává i nejdražší zdroj, to je důsledek toho, že Němci vesele odstavují jaderné elektrárny a teď se do toho i zřekli plynovodu NS2.
Problém je tady ten, že my jsme na trhu, který nestanovuje objektivně cenu vzhledem k našim podmínkám a příjmům, my tady takto dotujeme německou, rakouskou..... hrůzu z jádra a k tomu ještě hrůzu z CO2. Přitom na správném trhu, který by měl být samostatný pro země V4, kde jsou rovnocenní partneři, by se do ceny promítal náš pozitivní vztah k jádru, žádný zelený fanatismus ohledně CO2 a také podstatně nižší příjmy, tedy neochota platit německé ceny a radši volit úspory energie.
Dalším řešením by byl institut věcně usměrňované ceny, který v našich zákonech i máme, kdy dominantní dodavatel může mít cenu jen takovou, která pokryje jeho náklady a generuje přiměřený zisk, viz například vodárny. Na tohle řešení ale máme dneska totálně připodělané politiky ve vedení státu, kteří nám dokonce nestoudně lžou, že lipská burza je nutná, protože prý burza snižuje ceny elektřiny, to je určitě pravda ale jen částečná, ceny to snižuje Němcům, Rakušákům......... pro nás platí opak.
12. 9. 2022, 11:32 editováno autorem komentáře