Babišovo zjednodušené podnikání. Country for the future....
Podnikatel si vše plní, účetnictví vede, daně odvádí, ale nenajme si detektivní kancelář než něco nakoupí a dodavatel zmizí. Stát namísto zjišťování jak je možné, že jsou tu společnosti (dodavatelé) které neodvádí daně, protože to asi nedělají poprvé, tak je naúčtuje tomu kdo je odvádí a jede se dál.
Trochu mi to připomíná přístup k řešení znásilnění v Saudské Arábii. Ženu znásilní cizí muž, ona to nahlásí na policii a tam ji obviní z mimomanželského pohlavního styku a problém vyřešen.
Nějak jsem ti asi nepochopila nebo je něco špatně. Jestliže měl pokladní doklady se všemi potřebnými údaji, tak si myslím, že by to mělo stačit. Přijde mi to úplně stejné, jako kdyby platil fakturou na účet. Pak by třeba v době kontroly byl účet zrušený a dodavatel nekontaktní. A pak by bylo co?
Je dnes zvláštní doba, sjednané smlouvy se zpětně prohlašují za neplatné, dluhy se nemusí platit, pojem prostá a srozumitelná spravedlnost neexistuje. Jsou zákony a Zákony...............
Podobně jsem dopadl taky, nakupoval jsem od renomovaného velkoobchodu v ČR,
platba fakturou, zboží s výrobními čísly. Podotýkám, že tento velkoobchod poctivě podával daňová přiznání a odváděl veškeré daně. Následně prodej, úhrada taktéž fakturou, stejné zboží se stejnými výrobními čísly. Stačila však "objednávka" od bejvalky, známý Třebíčský právník "něco věděl" na šéfa kontrolního úřadu na FU a světe div se.
Nakoupení zboží dle verdiktu FU a odečtená DPH na vstupu NESOUVISÍ s podnikatelskou činností a bylo mi doměřeno DPH + penále ve výši cca 500 000 Kč.
Pan právník měl tak dlouhé prsty, že dokonce i Brněnský soud postup FU potvrdil.
Takže mne tento případ ani nepřekvapuje.
Takže podnikatel při prodeji odvedl DPH z celé částky, ale DPH z nákupu mu stejně nevrátí... Je to tak?
Kdyby koupené zboží bylo fiktivní, asi by mohl nedávalo smysl jej danit při (nutně fiktivním) prodeji. Snad jediný podvod, který mě zde napadl, je udělat si fiktivně vyšší náklady, které krachující prodávající fakticky nezdaní.
Pokud vím, je několik důvodů.
Za prvé, zákon o dani z přidané hodnoty (ZDPH) se nezabývá úplatami, ale plněním. Úplata jen vyjadřuje (obvykle) hodnotu plnění. Pokud např. koupíte ojetou Fabii za 5 MKč, tak prodávající odvede DPH z 5M, ale Vy si na vstupu můžete uplatnit jen DPH z hodnoty plnění (tj. z hodnoty ojeté Fabie). V běžných případech se samozřejmě bere, že hodnota plnění = cena. Zákon se neohlíží na to, jestli jste zaplatil / dostal zaplaceno, DPH odvádíte a nárokujete nezávisle na platbě. Takže platba slouží jen jako podpůrný důkaz toho, že k plnění došlo. Dalším takovým důkazem je výstup DPH (prodej od Vás dál).
No a proč se to řeší je např. kvůli tomu, aby se správně stanovovaly a užívaly koeficienty (ne každý plátce si smí odečítat 100 % DPH).
Dalším důvodem je AML. Pokud potřebujete proprat peníze, tak i za cenu ztráty na daních fiktivně prodáváte. Abyste mohl fiktivně prodávat, musíte fiktivně nakoupit. Z popisu se zdá, že správce daně takovou pochybnost nevyslovil (resp. asi by v takovém případě podával trestní oznámení), nicméně při prověřování mohl narazit právě na pochybnost o tom, jestli plnění nastalo.
Jak se píše v článku, správce daně musel nalézt důvodné pochybnosti, aby mu předložené důkazy nestačily.