Pokud vím, je několik důvodů.
Za prvé, zákon o dani z přidané hodnoty (ZDPH) se nezabývá úplatami, ale plněním. Úplata jen vyjadřuje (obvykle) hodnotu plnění. Pokud např. koupíte ojetou Fabii za 5 MKč, tak prodávající odvede DPH z 5M, ale Vy si na vstupu můžete uplatnit jen DPH z hodnoty plnění (tj. z hodnoty ojeté Fabie). V běžných případech se samozřejmě bere, že hodnota plnění = cena. Zákon se neohlíží na to, jestli jste zaplatil / dostal zaplaceno, DPH odvádíte a nárokujete nezávisle na platbě. Takže platba slouží jen jako podpůrný důkaz toho, že k plnění došlo. Dalším takovým důkazem je výstup DPH (prodej od Vás dál).
No a proč se to řeší je např. kvůli tomu, aby se správně stanovovaly a užívaly koeficienty (ne každý plátce si smí odečítat 100 % DPH).
Dalším důvodem je AML. Pokud potřebujete proprat peníze, tak i za cenu ztráty na daních fiktivně prodáváte. Abyste mohl fiktivně prodávat, musíte fiktivně nakoupit. Z popisu se zdá, že správce daně takovou pochybnost nevyslovil (resp. asi by v takovém případě podával trestní oznámení), nicméně při prověřování mohl narazit právě na pochybnost o tom, jestli plnění nastalo.
Jak se píše v článku, správce daně musel nalézt důvodné pochybnosti, aby mu předložené důkazy nestačily.