Účetní závěrku ve formátu JPG nepodáte. Přiznání nejde poslat ani po částech

18. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 258398
S povinností elektronického podání přiznání pro firmy se pojí řada otázek, které se především týkají formátu podání.

Zatímco u fyzických osob záleží na typu zpřístupněné datové schránky, firmy (právnické osoby) musí od letoška podávat daňové přiznání vesměs v elektronické podobě. S tím se ale pojí několik nejasností a otázek, především co se formátu týče. Na některé z nich se snaží odpovědět finanční správa.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Účetní závěrka musí být v XML formátu

Firmy například řeší, zda mohou podat přílohu přiznání – účetní závěrku ve PDF, případně jiném formátu, když podávají daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob ve formátu XML. Zákon nově říká, že pokud má společnost zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, musí podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob učinit pouze datovou zprávou. O možnostech podání hovoří § 72 odst. 4 daňového řádu.

Jak upřesňuje finanční správa, v případě, že je příloha součástí podání, platí pro ni stejná pravidla jako pro podání samotné. To se týká i formy podání. „Nejsou-li formát a struktura dodrženy např. tím, že Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty jsou přiloženy formou E-příloh ve formátu PDF, jedná se o vadu podání a podatel bude vyzván k odstranění vad podání podle § 74 daňového řádu,“ vysvětlila finanční správa.

Nejde ale jen o účetní závěrku. Jedná se o tyto všechny přílohy:

  • Příloha 1 
  • Příloha 2 
  • Příloha 3 
  • Výpočtová tabulka k §6 
  • Příloha §34 odst.1 
  • Příloha §38f odst.10 
  • Rozvaha 
  • Výkaz zisků a ztrát

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Stejně tak není dle finanční správy možné, aby přiznání bylo podáno tzv, „po částech“. Tedy že by například přiznání řešil daňový poradce a přílohy si obstarala sama firma. Přílohy totiž tvoří součást přiznání. Proto lze jen doporučit domluvit postup s daňovým poradcem tak, aby bylo daňové přiznání podáno úplné a ve správném formátu a struktuře, uzavřela finanční správa.

Autor článku

Daniel je zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz a jako ekonom se věnuje oblasti byznysu a také ekonomice. Chystá nový byznysový podcast.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).