Názory k článku Učitel stále bere almužnu. Prodavač v Lidlu hravě dosáhne na jeho běžný plat

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 8. 2020 9:42

    zg

    Nevím jak to je s učiteli předmětů ale u učitelů odborného výcviku uvedu jeden příklad jak odradit každého kdo by chtěl učit.Můžete se setkat s učitelem který okázale bude dávat najevo že on má plné pedagogické zdělání a někdo kdo přijde celoživotní praxí mu nesahé ani po kotníky,s učitelem který na stavbě vysvětlí učňům co mají dělat tak že spůsobí škodu a pak se bude hledat viník,běda jestli v tu dobu tam budete viník bude okamžitě znám jen aby si škola zachovala dobré jméno a nemůže přeci udělat chybu učitel který 20 let učí a má na to vzdělání.
    Tohle jsem si nevymyslel to se stalo.Nebudu říkat kde komu ale nesvědčí to nic dobrého.Dotačný skoušel žáky co umí a divil se že jejich vědomosti nedosahují vědomostí které musel umět učeň v roce 1983.To měli ve 3 rožníku již i výuční list jelikož dělali 4 lety obor z maturitou.Měli by být hodnoceni podle toho co žáci umí a ne podle počtu přijatých žáků,každý kdompracuje je hodnocen za výsledky své práce ve školství tomu tak není.Na gymnázijích a průmyslovkách či vysokých školách to je nejspíše jiné ale učňovské školství to nic moc.Takže se ten dotyčný potkal se slovními výroky které obecně se vyjadřovali nelichotivě k tomu že si někdo dovolí jít učit nemít odpovídající vzdělání které si mohl doplnit a ještě k tomu býdt dobře placen.Nějak si učitelé ale neuvědomují že jsou placeni z daní těch kteří musí pracovat naprosto v jiných podmínkách kde za každou chybu platí snížením z platu nebo vyhazovem.Myslím si že nejvíce podhodnocen je plat v mateřských školkách tam berou nejméně a tam by se když tak mělo přidávat .

  • 26. 8. 2020 10:51

    Holzu

    Však ať jde učitel za pokladnu nebo vyrovnávat zboží, následně pak porovná za co jsou ty vydělané peníze. Zjistí, že náhle nebude mít 7 týdnů dovolené v létě, podzimní, jarní a pololetní prázdniny a občas i nějaké to ředitelské volno. Nebude začínat v 8 hodin a ve 14 zase vesele domů. Bude muset makat i o víkendech a kolikrát od rána do večera. Ne, že si blbou náladu bude chladit na děckách, který pak
    nechtějí ani do školy chodit, ale bude se přiblble usmívat celý den na zákazníky. A až přijde další covid, tak se nebude válet za 100% doma a buzerovat děcka a rodiče přes mail. Přidat by měl dostat jen ten co umí děti zaujmout a naučit, těch je minimum.

  • 26. 8. 2020 15:25

    sajbaba

    Kdo určuje kolik má brát učitel a kolik prodavač.....
    Učitelé mají dnes už dost a pokud se jim to nelíbí , může jít klidně prodávat, každého věc ....a hlavně prodavač je stejně tak důležitý, jako učitel a přitom nemá toliko volna a nemůže se střední školou jít učit, což vzdělanec může klidně býti i vedoucí prodejny.....nervy se zákazníky jsou stejné , ba větší než s dětmi....

  • 26. 8. 2020 23:07

    novakal

    Prodavač stejně důležitý jako učitel. No to je myšlenka dne. Bez prodavačů (nebo většiny z nich) se za pár let nejspíše obejdeme, nahradí je technika. Tohle s učitelem neuděláte nikdy, protože ta lidská práce je v tomto případě nenahraditelná. A bez kvalitního vzdělávání není civilizace. Učitel klidně může jít hned dělat prodavače. Ale prodavač učitele ani náhodou. Všem kecalům, co vidí jen ty dlouhé prázdniny, bych doporučil učitelskou praxi na plný úvazek a pokud ve školství vydrží alespoň rok, tak pak můžou hodnotit.

  • 27. 8. 2020 15:51

    Leeroo

    Nejsem si jistá tím že jednou nepřijde doba kdy nebude učitel třeba. Namísto běžných školení máme v práci výukové programy na PC. Každý má dle profese přiřazena školení. Spustí se video, které je velmi podrobné, vysvětlující, jsou v něm názorné úkoly a dotazy. Člověk se může kdykoliv vrátit, přehrát znovu ... Podle toho jak věci rozumí. Na konci následuje test, který musí splnit na určitý počet bodů. Umím si představit, že přijde doba, kdy se děcka budou vzdělávat touto formou. Bude to v jistém ohledu velmi efektivní - rychlejší bude studovat rychleji, pomalejší může 5x přehrát, nikdo nikoho nebrzdí. Zároveň děcko není ovlivněno názory učitele (ještě pořád se najdou staré struktury, co dětem dokážou vykládat docela bludy). Nebude žádná náladová učitelka, unavená učitelka, suplování ...

  • 26. 9. 2020 20:37

    Allie2020

    Prodavač je stejně tak důležitý jako učitel? Tak to už můžete takto srovnávat všechna zaměstnání. Vaše zaměstnání je jistě taky stejně důležité jako lékař, popelář, právník, uklizeč a další.
    A že prodavač nemůže jít učit? Samozřejmě, že může, když nebude líný a dodělá si vysokou školu, tak klidně může. Pokud se mu nechce, jeho problém.
    Říkáte, že nervy se zákazníky jsou větší než s dětmi. Pravděpodobně jste nikdy neučila. Nervy s dětmi, nervy s rodiči, kteří chtějí každý něco jiného... A zapomněla jste na zodpovědnost, kterou učitelé za děti mají. Tyto názory veřejnosti na učitelé mě znechucují. Práce učitelů si vážím a přeju jim stejné finanční ohodnocení, jaké mají ostatní vysokoškolsky vzdělaní lidé.

  • 26. 8. 2020 20:23

    stru

    to zní logicky... kdyby bylo učitelství tak výhodné (porovnání výkon a odměna), tak by asi byl přetlak uchazečů o toto povolání. Zeptejte se každého ředitele, jestli má dost učitelů. A učitel se taky musí na děti usmívat, i když jim podesáté vysvětlují základní věc a dítě to ignoruje (podle vzoru svých rodičů) a tráví s ním mnohem delší čas, než třeba se zákazníkem u pokladny.

  • 26. 8. 2020 11:56

    Medvěd

    Je učitel a učitelDobrých učitelů,těch ze staré školy ubývá a ti co nastupují po nich v některých případech za moc nestojí.Nemají autoritu,ale to je vina rodičů.Zrušení tělesných trestů tomu taky nepomohlo.Kaž­dopádně bych s nima neměnil.Ale s prodavačem v Lidlu už vůbec ne.Mám doma prodavačku tak vím co to je usmívat se na načučený a někdy zamindrákovaný zákazníky.Učitel si může na děckách honit triko.Každý má svoje.

  • 26. 8. 2020 11:57

    Surcuf

    Hmmm a jestlipak soudruh autor započítal do průměru i fakt, že učitelé mají místo 2-3 týdnů dovolen dva měsíce! + další svátky a volna,prázdniny - to pak ty výpočty vypadají kapánek jinak že?
    Nemluvě o tom, že chci vidět učitele jak maže na pátou do šichty....8 hodin prakticky nepracují jediný den a o přesčasech, které jsou v diskontech běžné ve velkém ani nehovoříc...

    Chjo...

  • 26. 8. 2020 23:16

    novakal

    To si jako myslíte, že se učitelé doma kopou do zadku? Skvělý vtip. Přípravu na výuku nebo opravy písemek ve škole neuděláte, není na to čas. Kromě výuky je i dost administrativy. Myslíte si, že domácí příprava je placený přesčas? Ne, fakt ne. A ty prázdniny jsou fajn, ale během roku si dovolenou nevyberete. Volna je sice víc, ale v pevně daných termínech.

  • 27. 8. 2020 13:57

    thr

    Tak já jsem z rodiny, kde bylo učitelů více, takže jsem to viděl velmi zblízka a pravda je někde mezi.
    Na jednu stranu to skutečně zdaleka není taková idylka, jak si myslí lidé učitele zlehčující, ale na straně druhé ani nejde o tak velký horor, jak občas tvrdí druhá strana.
    Typicky ta "příprava na výuku" - reálně to je zátěž první rok, pak už to z velké části opakujete a vynaložený čas padá na zlomek. Administrativy má více třídní, ale za to je obvykle příplatek atd.

    Docela bych naopak souhlasil s tím, že není až taková idylka ta dovolená - délka je proti většině jiných profesí fajn, ale termíny rigidní a třeba cesta do zahraničí mimo sezónu za menší cenu je obvykle nemožná... Pro starší učitele s vnoučaty je to super, ale pro mladší moc ne.

  • 28. 8. 2020 8:03

    jarca-2

    myslíte, že je fyzicky i psychicky v možnostech člověka stát 8x 45min před žáky
    udržet jejich pozornost a nadšení z probíraného učiva?
    Pracovala jsem v různých pozicích od vedoucí přes dělnici v zemědělství a prodavačku , ale nejnáročnější bylo 8 let ve školství -učitel odbor. výcviku-,
    zjistíte, že podojit krávu je mnohem jednodužší, než to někoho naučit
    NEZáviďte prosím učitelům a ostatním pedagogům ,je to těžká práce

  • 26. 8. 2020 15:10

    Steelfalco

    Učím. Do důchodu mám deset let a patřím rozhodně k těm mladším. Noví učitelé nastoupí, zjistí čistou mzdu a pokud plánují rodinu, či si chtějí život užívat, rychle zmizí. Problémem není, kolik učitelé budou brát, problém je, kde vůbec vezmeme někoho, kdo bude učit. A těm, kdo se domnívají, že učit je nějaký med vzkazuji - nebojte, rychle se blíží čas, kdy ve škole nebude nikdo, kdo by vaše děti učil a potom si to můžete zkusit sami. Tedy pokud nebudete za učení považovat to, že nevzdělaný vrátný nechá (pod svým dohledem) vaše děti číst pořád dokola Babičku. Personální konec našeho školství je mnohem blíže, než si myslíte!

  • 26. 8. 2020 22:50

    Ondra

    Není divu, že spousta absolventů pedagogických fakult končí jinde než ve školství. Za takové peníze tuhle práci půjdou dělat jen nadšenci nebo zoufalci. A to z těch nadšenců nejspíš ještě část odpadne po prvních pár letech, kdy nadšení vyšumí do nenávratna. Ani ty dokola omílané dva měsíce prázdnin zjevně nejsou takový benefit, aby to vyrovnalo náročnost té práce a mizernou odměnu a přilákalo (a udrželo) více zájemců. Zvlášť když si to volno učitel stejně z větší části musí vybrat během těch dvou prázdninových měsíců, zatímco spousta firem umožňuje výběr dovolené skoro kdykoli a některé dávají k zákonné dovolené třeba i několik týdnů placeného volna navíc.

  • 27. 8. 2020 15:43

    Leeroo

    Zajímalo by mě, podle čeho porovnávate zrovna práci prodavačky s učitelem? Ano, v Lidlu si může prodavačka vydělat víc než učitel. A to je jediné kritérium? Takový učitel má celkem asi 10 (možná i víc) volných týdnů v roce. Dělá od pondělí do pátku, v celkem rozumné hodině od nějakých 7 do 16. Každých 45 minut má krátkou pauzu, kdy si může odskočit, sníst svačinu, napít se. Nikoho nepohorší, když přijde do třídy s kafem nebo čajem. Většinou při své práci sedí nebo postává před katedrou, moderní mladší kantoři klidně sedí na stole. Při své práci se většinou fyzicky nenadře. Má zodpovědnost za děti a jejich vzdělávání není v dnešní době vůbec jednoduché. To jednoznačně nijak nepopírám. No a taková prodavačka v Lidlu? Chodí do práce na 4:30 nebo 5, odpolední končí okolo 22h. Má v týdnu 2 dny volna, ale málokdy je má pohromadě. Má 5 týdnů dovolené. Její ráno začíná vytahaním těžkých palet a boxů paleťákem, pak skládá zeleninu, což jsou bedny 20-25 kilo. Celý den litá po prodejně běžně nachodí třeba 15km po dlažbě. Za den jí projdou rukama stovky kilo zboží. Ruce má často pořezané a poškrábané od kartonů a krabic. Neexistuje volno na vánoce atp., to je největší zápřah. Při pečení pečiva chodí z pekárny kde je horko od pecí do mrazáku kde je -30. Má nárok na jednu 30min pauzu a málokdy si ji vybere. Většinou prostě sní svačinu a letí dál. Litá od své práce na kasu, kde má zodpovědnost za peníze. Po dni v práci odchází poměrně dost fyzicky zničená. Nepolemizuji o platech učitelů, ale neotírejte se o prodavačky v Lidlu. Peníze které mají jsou sakra zasloužené. Na menších prodejnách lítají lidé jako fretky a fakt si máknou. Za míň peněz by to nikdo nedělal. Pokud se kterémukoliv kantorovi jeho práce zdá v porovnání s prodavačkou málo ohodnocená, může si to jít do Lidlu třeba o prázdninách zkusit. A pak se svobodně rozhodnout, jestli svoji profesi nezmění

  • 27. 8. 2020 19:54

    novakal

    Práce prodavačky v Lidlu nebo v jiném supermarketu určitě je náročná, ale nepotřebujete na ni žádnou kvalifikaci, stačí ukončená ZŠ. Téměř libovolný člověk z ulice tu práci může hned dělat. A zodpovědnost má pouze za sebe. Když něco zkazí nebo ztratí, zaplatí to. Se zodpovědností lidí, co dělají na pozicích, kde je nutná VŠ, třeba učitelů, to opravdu nejde srovnávat. Ti mají zodpovědnost za jiné a v tom je sakra rozdíl.

    Navíc podobné porovnání platů je většinou zajímavost pro novináře. Mnoho učitelů dělá tu práci proto, že je to baví, ne pro peníze. Ale asi není náhoda, že je více učitelek. Učitel jako živitel rodiny, to by fakt nešlo.

  • 27. 8. 2020 21:47

    Leeroo

    Jsem vystudovaná učitelka a dělám v Lidlu. Dávno ne na prodejně, ale na logistickém centru v "kanceláři" a tu práci na prodejně důkladně znám, stejně jako tu práci ve školství. V článku se srovnává nesrovnatelné. Šikovný obkladač si vydělá 80tis., šikovný pojišťovák 100 a šikovná prostitutka třeba 120 a přesto to s učitelem nikdo nesrovnává. Obecně mi vadí bagatelizace pozice "prodavačka" ve stylu to by zvládl každý, protože ne, nezvládl. Někdo je chytrý, někdo šikovný. Někdo prostě nechce a nebo neumí dělat. Kohokoliv z ulice můžete vzít možná do Jednoty, kde jich stojí 5, pijí kafe a nadávají na nízký plat. Ale Lidl klade vysoké nároky, za které něco nabízí. Jenže prodavačka je obecně vnímána jako blbka. Ano, vnímám rozdíl mezi zodpovědností za peníze a zodpovědností za děti. A proto říkám, že se srovnává nesrovnatelné. Podle mě je úča super povolání pro ženskou - peníze přijatelné, všechny prázdniny je doma, vždycky stíhá dítě odvést nebo vyzvednout a pro ženskou jsou ty peníze ok. Tak ať tolik nebrečí. Jsou na tom lidí o dost hůř. Ať to ti chudáci ze školství zkusí v soukromé sféře. Většina lidí jí 1x za den, kolikrát se vám chce 3h čůrat, na uchu mobil, pod tím pípá další hovor a zvoní pevná na stole, do toho přiskakuje další a další mail, během zpracování pondělních reportů huláká šéf že chce navíc to a to a vy rovnou víte že prostě nestíháte... Tohle ve školství není. Když je vám blbě pustíte dětem výukové video nebo je necháte psát sloh. Když neopravíte písemky prostě je dostanou až příště. Přípravy jsou pro nováčky. Jinak se dá slušně z patra přednášet o tom co víte a znáte... Těch pohledů na profese je mnoho. Za mne byla škola celkem pohoda, ale vyměnila jsem ji za peníze

  • 27. 8. 2020 22:56

    Ondra

    Práci prodavačky tady nikdo nehaní, ale nároky na kvalifikaci a odpovědnost jsou u učitelů fakt někde jinde a v jejich odměňování by se to mělo odrazit. To bychom nakonec mohli taky diskutovat, jak jsou na tom třeba kopáči nebo popeláři. Ti jsou placeni nevalně a ve srovnání s prodavačkou se nadřou jak zvířata, tak proč by prodavačka měla mít víc?
    Tady jde ale hlavně o to, že učitelé skutečně odcházejí jinam a velká část absolventů pedagogických fakult (před nějakou dobou jsem kdesi četl, že snad víc než polovina) do školství vůbec nezamíří, protože nabízené podmínky zkrátka neodpovídají náročnosti té práce. A to je problém bez ohledu na to, jak si plat učitelů stojí vůči platu prodavačů. Práce učitele prostě není placena tak, aby přilákala dostatek kvalitních zájemců. Řadového prodavače zvládne dělat kdekdo, kdo je jakž takž fyzicky zdravý a není vyloženě pitomec, koneckonců ji dělávají i brigádníci, kteří na to nemuseli nikde studovat. Ale naopak to nejde, pokladní z Lidlu nemůže jít jen tak vyučovat na ZŠ nebo SŠ.
    Jo, můžeme nad tím mávnout rukou, ať si jdou učitelé jinam, kde se budou mít líp, ale tímhle odsuzujeme školství k tomu, aby v něm zůstávali převážně ti, kteří se něčím jiným lépe neuživí. Tobě je to možná jedno, ale podle mě je kvalitní školství hlavním - ne-li jediným - způsobem, jak si tahle země může zajistit dobrou budoucnost.

  • 7. 9. 2020 8:26

    cblusb

    Jak jsou na tom učitelé s možností získat benefit - nájemní smlouvu na obecní byt?
    Nabízejí obce takovou možnost?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).