Vlákno názorů k článku Účtenky nekončí v koši. Tedy až na ty 2 miliardy účtenek, které v koši skončily od kocour - Nevím nad čím se pozastavuje autor, ne všichni...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2018 8:35

    kocour (neregistrovaný)

    Nevím nad čím se pozastavuje autor, ne všichni sednou a klofají data z účtenky, ne všichni hrají sportku, ne všichni kupují losy. Uvádět tato normální čísla jako negativum je účelové neboť oslovuje i lidi, kteří si základní fakta nesrovnají a tvoří v nich propagandisticky odpor k původci EET touto polopravdou. Co je to za etiku? Udaná čísla odrážejí zcela přirozený vývoj této instituce.
    Mimochodem: obdivuji odvahu s jakou veřejně hodnotí novináři jen s povšechným ekonomickým povědomím jevy v makroekonomice. Evidence tržeb tu již měla být v prvém roce po revoluci a divím se, že ing. Klaus spolehl na férové chování subjektů těžících z rozdílu mezi náklady a výnosy. Je přece evidentní, že každý ekonomický subjekt minimalizuje své náklady, mezi nimi i daně. Byli jsme všichni již okradeni o hodně a ještě budeme, dokud se neprosadí skuteční národohospodáři, místo amatérů se stranickými legitimacemi.
    Výkonná a co nejpřesnější daňová evidence nutným předpokladem ekonomiky, fungující alespoň částečně spravedlivě. Co nejdůslednější výběr daní je atributem zemí kde je vysoká životní úroveň. Já za EET děkuji. Konečně můžu.
    A též jsou země, kde jsou daňové úniky a podvody považovány mezi lidmi za něco nemorálního.
    Čeká nás dlouhá cesta. Páni novináři, nepomůžete? A prosím, alespoň něco málo si z ekonomiky nastudujte... Děkuji, Kocour Garfield, absolvent VŠE

  • 17. 4. 2018 9:08

    nývlt (neregistrovaný)

    Děkuji, Kocoure Garfilde, za srdceryvnou podporu EET. Už jsem utřel proud slz a mohu pokračovat. Ta část segmentu ekonomiky, kterou "postihla" s velkou pompou EET, "ujídá ze společného talíře" pouhými 5-8% z celkového objemu finančních prostředků které se "ztratí". Skutečné výsledky-předem bombasticky deklarované, ještě k tomu těžce zaostávají. A tak shrnutí. V podstatě "to" jen otravuje život a ty opravdové, "správné" penízky v obrovských objemech se i nadále ztrácejí, přičemž minulý nejmenovaný ministr financí při té těžké práci s těmi úniky, jehož jediným tristním výsledkem je výše popisované nic, nezapomněl navýšit svůj majetek o více než 44 miliard. Kde ten dříč vzal čas na tu fušku, když pořád jen bojoval proti korupci a za očištění hospodaření státu to je fakt u Boha....

  • 17. 4. 2018 9:17

    slavík (neregistrovaný)

    Vážený pane "Kocoure",
    na to co píšete Vám odpovím velmi jednoduše. Jelikož jsem nestudoval VŠE, ale 25 let podnikám, tak vím zase něco z praxe. Nikdo Vám nezaplatí ani korunu nákladů, jak všude tvrdí náš pan "Veliký". Po roce fungování odchází tiskárny s kterými se můžete tak leda vyfotit (nikdo Vám je navyreklamuje ani neopraví) opět osobní zkušenost a jestliže podnikáte na jedno IČO a máte příklad tři kasy, tak si dáte do nákladů pouze jednu kasu a to jednorázově 5000,- a dál se staráte jak umíte, takže máte 40 tis. víte kde.
    A jak to šlo vyřešit jednoduše? Jestliže máte cca. 1000000 drobných podnikatelů a živnostníků, tak co třeba zavést paušální daň (např. 20000,-) to by bylo asi 20 miliard za rok a to okamžitě, bez nějakých pochybných odkladů, nákladů pro stát a hlavně kšeftíků pro spřátelené firmy.
    Další řešení je platba kartou hlavně při meníčkách a nemusíte tisknout přihlouplé stravenky atd. a zase se zde nemusí "pást" stravenkové firmy, které již tisknou kupony téměř na všechno.
    Nevím co je na fungování tohoto systému spravedlivé, když po roce fungování z veřejně přístupných rejstříků plátců DPH zjistíte, že Váš konkurent není ani po roce fungování tohoto systému plátce DPH a vy platíte všechno (již 25 let).
    Takže co, máte jít a nahlásit ho? To jsme tady chtěli?
    Je třeba vyjít z lavice do praxe a poté aplikovat jednoduché a hlavně účinné systémy. Naopak to při vší slušnosti k Vám, jaksi nefunguje.

  • 17. 4. 2018 10:44

    ow (neregistrovaný)

    Kocoure, trvale zde sbírám palce dolů za přiznání, že mi EET zjednodušilo život živnostníka. Nepotřebovala jsem na to ani žádné nové zařízení, nové programové vybavení, náklady jsem měla rovnou tisícovku za rozšíření funkce stávajícího zařízení a o stovku se mi (jasně, když to posčítám, tak za pět let by mi to hodilo na slušný zimní boty) zvýšil poplatek za nájem a servis 24/7 a vzdálenou podporu a přítele na telefonu a tak podobně v balíčku fungujících služeb od poskytovatele zařízení umožňujícího evidenci. Osobně mne neobtěžuje, protože se nestydím pod svou práci podepsat a dát na ni záruku, doklad automaticky přiložit do tašky (éééé transportního obalu) s právě prodaným zbožím společně s pokyny k údržbě a vizitkou (a kdyby cokoli, nebojte se ozvat).
    Jo a EET je celkem měkký nástroj, skoro až bezzubý. Povinné kasy s fiskální pamětí pro každého i sebe (řemeslníky mám na na mysli) prodávajícího, to by byl jiný hukot a nejen od stánkařů. Byly už nachytány (Kalouskem?) . leč volby to tenkrát típly.
    Doufám (asi marně), že se EET bude týkat bez výjimek všech vlastníků ŽL, kteří přijímají hotovost od zákazníků. Tedy včetně chráněných dílen, "neziskových" prodejen a podnikajících na vedlejšák. Sorry matky i babky, o nebohých zaměstnancích nevědoucích co dřív a brečících, že pro práci u toho otrokáře nemají čas na vlastní seberealizaci podnikatelskou, nemluvě, máte v přístupu na trh naprosto stejné výhody, mějte tedy i stejné povinnosti.
    :-) to zas bude mínusáků :-P

  • 18. 4. 2018 14:42

    McArtur (neregistrovaný)

    ow, já s Vámi souhlasím. Také nemám u svého podnikání problém s EET a opravdu je to pro většinu z nás to nejjednodušší, co se mohlo vymyslet.
    Souhlasím i s tím, že EET má platit pro všechny a bez pardonů na nízký obrat, specializovanou práci na tržnici apod. Jen tak mohou být podmínky pro všechny férové.
    Mějte se fajn a podnikejte dál bez ohledu na "mínusáky" tady na tom fóru.

  • 18. 4. 2018 19:23

    aster (neregistrovaný)

    To, že vy máte nízké pořizovací náklady na ten EET nesmysl, neznamená, že to tak má každý.
    Podle toho, co píšete, sedíte někde v provozovně a o živnostnících, kteří pracují v terénu a pokaždé jinde, nevíte nic.

  • 18. 4. 2018 20:22

    ow (neregistrovaný)

    Gró tržeb je u mne stánkový prodej ;-) pak výroba na zakázku a marginální příjem je prodej přes internet. Takto nízké náklady opravdu mohl a může mít každý, kdo odhodí emoce a opravdu pečlivě si pročte požadavky "státu" pro evidenci tržeb. Je pravděpodobné, že by šly stlačit ještě níž. U těch, co jsou plátci DPH rozhodně.
    K EET jsem se přihlásila dobrovolně, sama spadám do čtvrté vlny, protože sem tam prodávám kamarádce výrobky, na které nemám živnostenské oprávnění.
    Mé řešení není ani nijak hmotné či objemné. Celá ta sranda se mi vejde do kapsy u bundy. Jede za mrazů, vyzkoušeno opakovaně při mínus dvaceti, bez nutnosti připojení k síti sedm hodin s přehledem a při kladných teplotách víc jak dvanáct hodin. Jako velké plus vnímám, že ke svému provozu nepotřebuje internetové připojení. Data putují po robustnější, výkonnější a stabilnější telefonní "lince". Tak mohu bez problémů prodávat všude tam, kde je alespoň "na jednu čárku" signál na mobilu :-D Další plus je, že nemá dotykový display, ale gumou zalitá tlačítka - kdo při prodej zmokl, vidí výhody, stejně jako ten, kdo sem tam mrzne i v rukavicích.
    A to, že když se vrátím pak už nemusím trávit čas nad daňovou evidencí při sčítání tržeb je příjemné. "Kasu" zavírám až cestou domů, často se mi stává, že prodávám ještě z auta při balení. Na první křižovatce, kde stojím na červenou, zmáčknu čudl uzávěrky, vono si to cestou vodrchlá svý, doma jen utrhnu cca 10 cm nudli "účtenky", lípnu do sešitu a je hotovo.
    Elementary, dear aster.

  • 18. 4. 2018 20:21

    Martin Pištora

    Kasy s fiskální pamětí jsou zastaralé. Musí být certifikované, tedy je vyrábí málo výrobců a draze. A hlavní účel, nemodifikovatelnst uložených dat, to stejně nakonec nezajistilo. To řeší jen on-line systém.

  • 18. 4. 2018 7:47

    Kontrolor EET (neregistrovaný)

    Evidence tržeb tu měla být v prvém roce po revoluci? Vy už jste tehdy měl internet? To jste byl asi jediný na světě...
    Jinak nevím, jestli jezdíte občas někam dál, než do města na nákup, ale online šmírovací systém nikde v normálních zemích nemají, v malých hospůdkách vám i dnes dají účtenku načmáranou tužkou na papírku, u zmrzlinového stánku taky žádnou... Zřejmě rozumně usoudili, že ty daňové úniky z nepříznaných tržeb v maloobchodě a službách jsou v celkovém objemu jen zanedbatelným procentem, takže zavádět kvůli tomu celoplošnou online represivní buzeraci fakt za to nestojí.

  • 18. 4. 2018 11:02

    ow (neregistrovaný)

    Evidenci tržeb dělal už bolševik. A to i v maloobchodě a dokonce i v hospodách. Se tržby denně nosily do banky, které mívaly pro tento účel i noční trezory pro vklad. Porovnáním skladových karet, tržby a fyzického stavu skladu pak bylo zjišťováno, zda se přiznalo (šlo do banky) vše. Manko (zpravidla ve zboží) do pár stovek bylo celkem v pohodě. Za přebytky v obdobné výši se chodilo "sedět". Hospody mívaly kasy, kde servírky markovaly tržbu zvlášť pro výčep a zvlášť pro kuchyni a pro ČOIku nebylo nic jednoduššího, než se podívat do sešitu, kolik čeho si bral kuchař ze skladu, kolik porcí čeho navařil (ano, to se v kuchyních opravdu psalo), zvážit maso (tam se nechalo kouzlit nejlépe) a porovnat s částkami na kase.
    Absolutně všechny pokladny, už od První republiky minimálně, uměly udělat denní součet. Protože každý hokynář pečlivě vedl účetní knihy, je zřejmé, že kontroly od berňáku byly drsné.
    Ono je celkem jedno, jestli přiznáváte tržby v reálném čase, nebo periodicky pomocí potrubní pošty nebo poštovního holuba. To je jen otázka technologického pokroku v oblasti přenosu zpráv.
    Osobně si myslím, že kasy s fiskální pamětí, jak jsou povinné třeba na Slovensku, jsou větší drsňárna, protože ukládají tržbu po položkách. EET si bere jen celkový součet daného nákupu a není nijak provázána se skladovým hospodářstvím.
    Celé neštěstí v podobě vysokých nákladů u živnostníků, obchodníků a hospodských je, že se na nich napakovali prodejci kas a pokladních systémů. Naprostá většina majitelů obchodů už byla nachystána na zavedení kas s fiskální pamětí, měli v nich zajeté skladové karty... jenže kasám chybělo připojení k internetu. Že to jde řešit i jinak, než úplnou výměnou stávajícího fungujícího, no jo, to už vyžaduje chvíli přemýšlení. Platit a nadávat je jednodušší.

  • 18. 4. 2018 22:32

    jezevec (neregistrovaný)

    vy ste dobrý šaškové - prosimvás, odkud furt shazujou ty experty, kteří uvěřili, že způsobem evidence se vyberou nějaké daně(navíc)? ona snad vystavená účtenka platí daně? když pominu známý faktor, že kamarádům a známým se účtenky nevystavují - vy jste nikdy neslyšeli o nákladech? o odpisech? o korunových s.r.o.?

  • 18. 4. 2018 20:23

    Martin Pištora

    To není tím, že "zřejmě rozumně usoudili", ale jen tím, že jsi ještě netroufli to spustit. Časem to ale bude všude.

  • 19. 4. 2018 7:59

    Dominik (neregistrovaný)

    Děkujeme za názor pane Prchal a někdy to už konečně zkuste pod svým skutečným jménem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).