1. ledna roku 2015 zmizí z veřejné části živnostenského rejstříku údaje o bydlišti či trvalém pobytu živnostníků. Novela živnostenského zákona, která nabude účinnosti na začátku příštího roku též sníží administrativu podnikatelů.
Čtěte více: Živnostenský zákon v novém kabátě: méně byrokracie, silnější ochrana údajů
Bydliště už ve veřejné části rejstříku nenajdete
Zatímco v současnosti je možné ve veřejné části živnostenského rejstříku dohledat bydliště či adresu trvalého pobytu živnostníka, od roku 2015 půjde tyto údaje najít pouze v neveřejné části. V ní se už nyní nachází informace týkající se pokut a sankčních opatření uložených živnostenskými úřady nebo jinými správními orgány, pokud mají přímou souvislost s podnikáním. Ve veřejné části budou uvedeny od roku 2015 pouze tyto údaje:
- obchodní firma nebo název nebo jméno a příjmení,
- identifikační číslo osoby,
- adresa provozovny a předmět podnikání v této provozovně, u živnosti volné obor činnosti,
- datum zahájení (ukončení) provozování živnosti v provozovně.
Jestliže však bude mít živnostník identickou adresu pro trvalé bydliště, místo podnikání i provozovnu, informace v rejstříku zůstanou.
Problémy mohou přinést vyhledávače
Jak už dříve uvedl server Podnikatel.cz, novela ale může přinést některé problémy. Adresy totiž jen tak nezmizí z vyhledávačů. Informace o bydlišti a místě podnikání podnikatelů totiž v současnosti čerpají různé komerční i nekomerční rejstříky a databáze. Právě jejich informace se na rozdíl od živnostenského rejstříku přitom objevují ve vyhledávačích.
Čtěte více: Údaje o bydlišti živnostníků zmizí. S odstraněním z vyhledávačů bude problém
Živnostníkům se sníží administrativa
Úpravy živnostenského rejstříku ale netvoří jediné změny, které novela živnostenského zákona přináší. Další novinky by měly snížit administrativu živnostníků. Od Nového roku nebude muset ohlašovatel živnosti či žadatel o koncesi při dalším ohlášení živnosti nebo při podání další žádosti o koncesi dokládat živnostenskému úřadu řadu dokumentů. Mezi nimi je například vysvědčení, doklad o praxi, souhlas vlastníka s umístěním sídla na určité adrese a podobně. To platí ale pouze v případě, že tyto dokumenty předložil při předchozím ohlášení živnosti,
vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Foto: www.isifa.com