Vysoká škola AMBIS se stává největší soukromou vysokou školou v Česku. Jak zjistil server Podnikatel.cz, v polovině června převzala Univerzitu Jana Amose Komenského a stala se jejím vlastníkem.
Co se dozvíte v článku
Novým vlastníkem UJAK je vysoká škola AMBIS
VŠ AMBIS se stala vlastníkem 100% obchodního podílu UJAK,
potvrdil pro server Podnikatel.cz Radek Stavinoha, generální ředitel AMBIS a také nový jednatel UJAK.
Jednatelem UJAK je nově i Martina Mannová, dosavadní rektora AMBIS, která převzala i roli rektorky na UJAK. Ke změně dle informací z obchodního rejstříku došlo 16. června 2023. Dosavadní dlouholetý majitel UJAK a rektor Luboš Chaloupka tak ve škole již nadále nefiguruje.
UJAK bude s AMBIS fúzovat, jako samostatná škola zanikne
Podle informací serveru Podnikatel.cz dojde k 1. 10. 2023 k fúzi a UJAK jako samostatná vysoká škola zanikne. Veškeré akreditace, zaměstnanci, studenti i smlouvy přejdou na VŠ AMBIS.
Studentů se ale změna majitele nedotkne a mohou i nadále pokračovat ve studiu. Všichni studenti, kteří dokončí studium do 30. září 2023, budou absolventy UJAKu. Všichni další už absolventi AMBISu,
potvrdil serveru Podnikatel.cz Stavinoha. Ten zároveň uvedl, že fúze nevyžaduje posvěcení Národního akreditačního úřadu pro vysoké školy (NAU), ale předseda NAU Robert Plaga (dříve ministr školství) byl předem informován.
Studenti se zatím nebudou muset stěhovat z Roháčovy ulice v Praze. Většina výuky studijních programů bude probíhat i v následujícím akademickém roce v současném sídle UJAK, kde škola zůstává v nájmu. Do budoucna očekáváme větší integraci s ostatními prostory, které užívá VŠ AMBIS,
doplnil pro Podnikatel.cz nový jednatel Radek Stavinoha.
Problematická historie UJAK
UJAK se od roku 2015 pravidelně objevoval v médiích potom, co Akreditační komise (dnes Národní akreditační úřad) v čele s její tehdejší šéfkou Vladimírou Dvořákovou odebrala univerzitě akreditaci na obor speciální pedagogika – učitelství, v rámci kterého si mnozí učitelé doplňovali povinnou kvalifikaci.
Situace vyústila až v demonstraci studentů, kteří s odebráním akreditace nesouhlasili. Akreditační komise si však stála za svým, protože univerzitě vytýkala, že začala přijímat obrovské množství studentů. Kvalifikovaní pedagogové jí přitom chyběli.
UJAK se dostal do popředí také s kauzami, kdy měly vybrané celebrity absolvovat tříletý bakalářský studijní program v rámci půlročního studia. Proti tomu se ale tehdejší vedení ohradilo.
Šéfka Akreditační komise chtěla už dříve UJAK zrušit
Vladimíra Dvořáková už tehdy usilovala o to, aby univerzita skončila úplně. Po zřízení Národního akreditačního úřadu a odchodu Dvořákové z čela instituce nakonec na zrušení celé UJAK nedošlo. Škola ale v průběhu času přišla o mnoho akreditací, které se sjednotily pouze na bakalářské studium, čímž škola přestala naplňovat status univerzity.
Škola totiž nadále nemohla poskytovat navazující magisterské obory včetně doktorského programu. Proti tomu se odvolala a o akreditace žádala znovu. To NAU odmítl a v letošním březnu potvrdil, že UJAK magisterské ani doktorské studium už na škole mít nebude. O univerzitní status by tak škola přišla následně.
Soukromá univerzita bojovala s úbytkem oborů, studentů a hospodaření se jí výrazně zhoršilo
Do toho se UJAK po mediálních kauzách potýkal se sníženou nabídkou oborů i s úbytkem studentů. Jak vyplývá z výročních zpráv školy, zatímco v roce 2008 studovalo na škole 8249 studentů, ke konci loňského roku to bylo 1085 studentů.
To se podepsalo i na hospodaření školy. Zatímco v roce 2017 měla škola čistý zisk kolem 8 a půl milionů korun, v loňském roce to bylo pouze něco málo přes 3 miliony korun.
Úpadek školy byl tak viditelný a změna majitele na sebe nenechala dlouho čekat. Nový majitel Vysoká škola AMBIS, a.s. se díky tomu stává největší soukromou vysokou školou v České republice. Učí téměř 5000 studentů v Praze a v Brně. Vznikla postupným spojením několika menších soukromých vysokých škol. Většinovým vlastníkem je německá vzdělávací skupina COGNOS AG. Nabízí bakalářské i magisterské studijní programy.