Vlákno názorů k článku Ukradli jste logo nebo fotku pro firemní účely? Autorovi zaplatíte dvojnásobek od Hubetr - Tak me tak napadlo, zda ti fotografove měli...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2014 18:25

    Hubetr (neregistrovaný)

    Tak me tak napadlo, zda ti fotografove měli nejakou licenci ci zaplaceny poplatek za fotografovani.

    To si takhle uz od vynalezu fotografie chodi cim dal tim vic lidi a porad něco foti a ve vysledku je tu smrst pozadavku na autorske poplatky.

    Cim dal min je firem kteří něco vydelavaji a cim dal je vice lidi a instituci, kteří chteji platit nejake poplatky.

  • 18. 10. 2014 0:07

    Vltavín (neregistrovaný)

    Vždy je důvod cizí fotografii neukrást - a pak netřeba platit žádné peníze.

    Fotograf minimálně utratí několik desítek tisíc korun za výbavu, několik tisíc hodin času za to že se naučí kterak ty fotky pořídit a zpracovat a pár tisícovek či desítek tisíc korun za cestování na lokace.

    Je čím dál míň lidí kteří uznávají že i pořízení fotografie znamená nemalé náklady a čím dál víc lidí a institucí, kteří by fotky prostě stáhli z internetu a fotografy chtěli brát u huby a případně ještě spustit povyk o smršti požadavků na autorské polatky když se autor ukradeného nedejbože ozve a domáhá se svých práv.

  • 20. 10. 2014 8:52

    Roman (neregistrovaný)

    Samozřejmě máte v obecné rovině naprostou pravdu, ale kvůli tomu není nutné používat manipulativní argumenty. Fotek, které vzniknou vámi uváděným způsobem (a za vámi uváděných nákladů) je na internetu nepatrný zlomek a to včetně fotografiií ve fotobankách.

  • 20. 10. 2014 14:33

    Basti (neregistrovaný)

    Každá fotka bez výjimky JE automaticky chráněna autorským zákonem a tudíž není li explicitně sdělen opak, nemáte právo ji používat. Konec, tečka!

    Jakékoliv stupidní argumenty o tom, že focení není práce, že to dotyčný jen "cvaknul" a kdesi cosi nikoho nezajímají. Rozhodují zákonná pravidla, nikoliv něčí dojmy. Podobné diskuze vedou zásadně ti, kteří sami NIC nevytváří a jen melou pantem. Protože každý tvůrce obsahu (fotky, text, loga, grafika, design, video atd.) si velmi dobře uvědomuje, že to prostě stojí čas i peníze. A proto má obvykle respekt k cizím dílům, protože sám nemá rád, když se ta jeho někde kradou, sdílí v tisících kopií po soc. sítích atd.

    Výjimkou jsou především někteří firemní grafici - zaměstnanci, kteří nezřídka fotky kradou ve velkém a samozřejmě následně účtují klientovi. Setkal jsem se s tím především u řady nakladatelství, včetně některých velkých časopisů (zdravím Výběr a 100+1, dodnes mi dlužíte), výjimkou to nebývá ani u webových studií. Proto je třeba být maximálně opatrný.

  • 24. 10. 2014 22:12

    vlanav (neregistrovaný)

    Ne každá fotka je chráněná. Existují fotky, které chráněné nejsou (70 let po smrti autora, fotky vytvořené zaměstnanci úřadů Spojených států). Potom existují fotky šířené pod svobodnou licencí. Sporné mohou být fotografické reprodukce nechráněných děl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).