Vlákno názorů k článku Konec části vstupních lékařských prohlídek. V čem ještě vláda podnikatelům uleví? od TesarikPavko - To, že zaměstnavatel s jedním, dvěma,,,,,, pěti zaměstnanci...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 9. 2022 19:18

    TesarikPavko

    To, že zaměstnavatel s jedním, dvěma,,,,,, pěti zaměstnanci si bude platit svého smluvního lékaře, to je vskutku byrokratická zrůdnost, dokonce takový zaměstnavatel musí zaměstnancům zajišťovat preventivní prohlídky, což je už i porušování práv zaměstnance, že ho někdo nutí, aby chodil k lékaři, kterého si nevybral, kterému nedůvěřuje, který nezná jeho zdravotní stav a zdravotní historii. Pracoval jsem pro cca 10 takovýchto malých firem s malým počten zaměstnanců, nikde jsem nezažil, že by tuhle šílenost, která dělá ze zaměstnanců malé děti dodržovali. Každý praktický lékař svému pacientovi udělá za nějakou drobnou úplatu vstupní prohlídku, vystaví na to doklad a zaměstnavatel to může proplatit. Preventivní prohlídky má každý pojištěnec u svého lékaře zadarmo, proč by se o tohle měl starat zaměstnavatel a ještě to platit.
    S těmi dovolenými to je stejná zrůdnost, normální praxe v malé firmě je, že zaměstnanec si bere dovolenou, když o ni požádá, proč by zaměstnavatel měl tady vést nějakou šílenou byrokracii. Zákoník práce by potřeboval pořádně proškrtat, tady nějaké kosmetické úpravy nestačí.

  • 13. 9. 2022 10:17

    Tomáš Neugebauer

    Mýlíte se a nechápeto souvislosti.

    Zaměstnavatel není povinen nikomu zajišťovat preventivní prohlídky. On je povinen zajišťovat pracovnělékařské prohlídky, což je úplně něco jiného. Tyto prohlídky se nevykonávají pro zaměstnance, ale pro zaměstnavatele. Proto je musí zajišťovat a hradit. Jsou prováděny v jeho prospěch, chrání jeho, nikoliv zaměstnance. Proto musí být absolvovány u lékaře, kterého si zvolil zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec.

    Zaměstnavatel v některých případech může zaměstnanci umožni absolvovat pracovnělékařskou prohlídku u jeho registrujícího lékaře. Není však rozhodující u jak velké firmy pracuje, ale jakou vykonává práci, resp. nakolik rizikovou vykonává práci.

    Takže ono je to všechno trošku jinak.

  • 13. 9. 2022 11:43

    Pepíček

    pan Tesařík popletl "preventivní" za "pracovnělékařské", což je velký rozdíl a vy jste to uvedl na správnou míru.
    Ale praxe bohužel je různá a změna zákona žádoucí. Proč musí doktoři 1x ročně chodit na prohlídky pracovišť u 2. kategorie, jsem nikdy nepochopil. U kancelářských 1x za dva roky je taky úsměvné.
    Covid nám ukázal, že lékaři jsou potřební jinde, ne si jezdit po kdejaké dílně, kde stejně nic neuvidí a jen ztrácí čas.
    Sehnat firemního doktora je taky nadlidský úkol, není výjimka, když vám hygiena sežene doktora 100 km od pracoviště a vy jste povinen tam poslat kdejakého "dělníka", aby si vystál frontu, změřili mu tam tlak, plácnul tisícovkou, převzal orazítkovaný papír a valil zpět na pracoviště. Že doktor tu dílnu v realitě neviděl, je samozřejmé.
    Určitě hrozí riziko žalujícího zaměstnance pro nemoc z povolání, zaměstnavatel žalobu přesune na firemního doktora, a to je i jeden z důvodů, proč to doktoři nechtějí dělat pro malé zaměstnavatele, riziko je pro ně zbytečné.

  • 13. 9. 2022 15:18

    Tomáš Neugebauer

    Souhlasím s vámi. Dokonce bych uvedl, že nejen změna zákona, ale přímo systému je žádoucí. Když jsme jej zaváděli, tak se Slováci nad ním podivovali a říkali, že to nemůže fungovat. Měli pravdu.

    Co se týče četnosti dohlídek, jsem názoru, že by měly být prováděny minimálně jedenkráte ročně na všech pracovištích. Uvědomte si, prosím, že co je "bezpečák" pro oblast bezpečnosti práce, je lékař pracovnělékařských služeb (PLS) pro oblast ochrany zdraví při práci. Jak často u vás na pracoviště přichází bezpečák? Minimálně jedenkrát ročně, spíše častěji.

    Lékař PLS dnes má zcela jinou funkci, než měl závodní lékař. Je odborným poradcem zaměstnavatele pro oblast ochrany zdraví při práci, jako je pro něj odborným poradcem osoba odborně způsobilá k zajišťování úkolů v prevenci rizik ("bezpečák") pro oblast bezpečnosti práce. Lékař PLS neřeší jen pracovnělékařské prohlídky zaměstnanců, ale též i např. poskytování ochranných nápojů, kategorizaci prací, školení zaměstnanců, výběr osobních ochranných pracovních prostředků.

    Máte zcela pravdu, že lékařů pracovního lékařství je velmi málo, a že to není oblíbený obor. Důvodem však není problematika nemocí z povolání, jak uvádíte v posledním odstavci. Pro lékaře je tento obor obecně nezajímavý, s převažující administrativou.

    13. 9. 2022, 15:20 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).