Když se poplatník ocitne, dokonce nikoli vlastní vinou, v platební neschopnosti a není schopen dočasně platit ZP a SP, tak stát jeho situaci ještě více zhorší nasazením penále.
Dle mého názoru je to zneužívání moci státu.
Represe má být jen proti těm, co porušují zákon (např. zatajují příjmy), ale když všechny příjmy přiznávám, ale z nějakých důvodů nejsem schopen platit zálohy (třeba mi dluží odběratelé), nebo nemám na zaplacení vzniklého nedoplatku, tak stát má automaticky počkat, umožnit splátkový kalendář a ne zhoršit situaci poplatníka...
Zájmem státu by mělo být co nejvíce podporovat vydělávající lidi a firmy, někdy mám dojem, že úředníci jsou krátkozrací a neuvědomují si, jakou katastrofu můžou svým rozhodnutím způsobit.
Smysl penale je v tom, kdyz napriklad na zacatku podnikani nevite a nic a ridite se jen radami urediku na CSSZ (viz anketa) a pak zjistite, ze jste neco zcela neumyslne udelali spatne. Urad si pekne pocka 10 let, i kdyz o cele zalezitosti musi vedet jiz po podani prvniho prehledu (odsouhlasi ale, ze vse mate zcela v poradku) a pak vam to napali s mnohonasobkem, kdyz na to "nahodou prisel".
Bohužel mám taky ten dojem. Naštěstí zatím ne z vlastní zkušenosti, ale stačí číst fóra a zkušenosti ostatních účetních a podnikatelů, kteří byli v minulosti ouřady zlikvidováni.
Penále je alternativní zdroj příjmů státní pokladny. Není to přímá daň, takže se to nikde neobjevuje v přehledech o míře zdanění.
Vláda může říkat, že daň je jen 15%, ale o příjmech z penále mlčí.
Kdyby bylo na mě, tak bych penále zrušil, pouze to demotivuje přiznávat příjmy. Kdo dostane pokutu nebo penále, tak se příští rok snaží, aby přiznal co nejnižší příjmy, aby další penále bylo také nejnižší.
Stát uměle napomáhá rapidnímu nárůstu šedé ekonomiky.