Jedná se zřejmě o první případ tohoto typu v České republice. Zástupci firem si najali počítačového experta, který jim upravil software pokladny k evidenci tržeb tak, aby odesílala zkrácené tržby. Došlo tak k daňovému uniku, a to minimálně v částce 14 milionů korun.
Podezření na nekalé jednání se objevilo už v roce 2017, kdy finanční úřad při kontrole evidence tržeb zaznamenal porušení zákonem stanovených povinností.
Mohlo by vás zaujmout: Novinky u EET: Koho se dotknou, kdy začnou platit a má EET vůbec smysl?
Nashromážděné podklady byly impulsem k oznámení skutečností nasvědčujících spáchání trestného činu orgánům činným v trestním řízení. Obsahem tohoto oznámení, které Finanční správa ČR podala v polovině roku 2018, bylo vyslovení podezření nejen na porušování povinností dle zákona o evidenci tržeb, ale i na krácení daňových povinností. Později se potvrdilo, že došlo k úpravě software pokladního zařízení, jehož prostřednictvím byly dlouhodobě porušovány zákonné povinnosti.
Systém EET prolomen nebyl
Původně se v médiích objevovala zpráva, že ostravské firmy prolomily systém EET a byla tak ohrožena bezpečnost. Finanční správa společně s Ministerstvem financí ČR však ujišťují, že k žádnému prolomení EET nedošlo. ¨
Čtěte také: Přestali jste přijímat evidované tržby? Co je třeba s ukončením EET učinit?
Nejednalo se o žádné prolomení systému evidence tržeb, ale o prosté porušení zákona, kdy obchodník část tržeb nepřiznával. V důsledku úpravy pokladního zařízení nebyly tržby obchodníka zasílány do systému EET. Obchodník tak úmyslně mařil evidenci tržeb,
uvádí ve vyjádření k případu.