Úřad by sice neměl to či ono, tamtoho by se měl zdržet, ale co naplat, dokud bude u moci Bureš a jeho kredenciózní paní ministryně, bude to vše v rovině teorie. Správní soudy ve většině případů straní jako ty ostatní státu, protože berní úředník přeci vybírá na ty jejich královské platy a takto to chápe minimálně většina soudců správního úseku krajských soudů. Takže pokud soudní moc zasáhne, je to už jen v případě EXCESU. Jinak Mgr. Šimek z ministerstva financí a partička vylízanců kolem něj se setrvale snaží, aby poplatník v daňovém řádu měl převážně jen povinnosti a pokud nějaká práva, tak jen stěží vymahatelná. Nejlépe IN MEMORIAM.
...na druhé straně, těch bílých koňů a prázdných firem je poměrně dost, tak jak je má berňák vytlačit ze sféry plátců DPH, aby nemohli škodit v kolotočových podvodech? Mimochodem, ta autorka Terka je kočka, jak z módní přehlídky, ale asi bych se bál tak sytě červené rty líbat, abych pak nebyl taky tak jahodový... :o)
A což kdyby při žádosti o vratku zahájil kontrolu (až do ukončení kontroly se vratka nevyplácí) a zkontroloval, zda nejde o karusel? Jenomže to by musel někdo zvednou "zadel" z kancelářské židle, což? To radši buzerace preventivně, ta se dá provádět bez zvednutí "zadele"....
A mimochodem - proti karuselům mají k dispozici miliardy údajů z kontrolního hlášení - proto to ostatně bylo zaváděno. Máme to chápat tak, že KH proti "karuselům" nefungují?
Takže si to shrňme. KMH Legal s.r.o. ičo 06664652 vznikla 7.12.2017, 5.8.2018 se chystá registrovat k DPH. Finanční správa o tomto subjektu do té doby věděla akorát to, že existuje, nedodává do sbírky listin předepsané listiny, a podala jedno daňové přiznání a dotáže se na to co vlastně dělá. Dotazník zabere vyplnit, když dobře 30 minut a pan Hanych se raději soudí 3 měsíce. Ok ve vlastní režii, ale kolik by to stálo potenciálního klienta? Tak 30 mintut + 1 telefonát na FÚ je pořád méně než 3 měsíce honění se po soudech + odměna advokáta, která nebude určitě malá. Ale fajn. Bojovníci proti systému se vždycky najdou :-)
Tak první problém je, že povinnost “stát se plátcem DPH” firmě vyplynula ze zákona (překročení obratu). To budeme extra zdůvodňovat, když budeme provádět úkon, jehož povinnost plyne ze zákona? Odkaz na povinnost plynoucí ze zákona je naprosto dostačující - úřad nemá žádný prostor k úvaze, zda povinnost plynoucí ze zákona umožní, nebo neumožní. Prostě musí zaaregistrovat. Tudíž cokoliv mezi tím je zbytečná zdržující buzerace.
Druhý problém je, ze soud seznal akt, provedený úřadem (výzvu k odstranění pochybností) za nezákonný. To nad tím budeme zavírat oči, že ouřad si se zákonností svého konání neláme hlavu? Mávneme rukou nad nezákonnou činností státu?
Třetí problém je, že nezákonná buzerace ze strany státu komplikuje firmě činnost. Od okamžiku, kdy ji vznikla povinnost “stát se plátcem”, tak se musí chovat jako plátce DPH (vystavovat faktury s DPH, odvádět DPH....) a přtom není plátce DPH, tudíž příjemci těch faktur si nemohou DPH nárokovat. S takovou fakturou je každý odběratel vyhodí - tudíž firma fakticky nemůže vystavovat faktury vůbec. Pokud takový stav trvá několik měsíců (někdy i déle než půl roku), tak je to slušný zásek do provozu firmy.
A nad tímhle jako máme mávnout rukou?
Díky za zájem, jen bych to trošku doplnil.
- Společnost dosud neměla povinnost do sbírky listin účetní výkazy doložit, protože účetní období končí až 31. 12. 2019 (když založíte společnost poslední tři měsíce v roce, můžete si účetní období protáhnout až do následujícího roku).
- Finančák věděl z veřejného zdroje, seznamu vedeného Českou advokátní komorou, kdo jsou konkrétní zaměstnanci, koncipienti.
- Stejně tak finančák věděl, že společnost vykonává advokacii. To si do obchodního rejstříku nemůže zapsat každý.
- Máme ve společnosti auto a společnost byla registrovaná k silniční dani.
Uznejte, že když se pak finančák zeptá, jestli vlastně vůbec podnikáte, tak je to takové smutné.
Mám obecně nechuť dělat vůči státu něco, k čemu nemám zákonem uloženou povinost. A pro tohle rozhodnutí jsme si šli s tím, že pomůže ostatním normálním podnikatelům.
Dobrá práce, já v téhle sítí uvízl přes půl roku, dvakrát, jednou za firmu a jednou jako OSVČ, pokaždé FÚ požadoval shodné informace a pokaždé to trvalo extrémně dlouho. Vše co si sami napsali do vzoru jsem doplnil již v přihlášce a stejně se se mnou hádali o položky na bankovním účtu a zpochybňovali dosažené obraty. Nikdy neřekli nic konkrétního co se jim nelíbí, opakovaně požadovali shodné informace.
Tenhle rozsudek mě těší, neměl jsem energii zajít za právníkem a dát žalobu, chování FÚ mě hodně naštvalo. Dnem povinné registrace k DPH člověk končí ekonomickou činnost, nikdo mi nechtěl přijmout fakturu, protože jsem nebyl uvedený v seznamu plátců DPH a tedy nemohl prokázat, že nejsem nespolehlivý plátce jak ukládá zákon. Přežít s firmou půl roku se zaměstnanci a bez jediné proplacené faktury je opravdu šílené.
Ano, bohužel tohle vše je pravda, prostě chcete nebo spíše potřebujete být plátci DPH, finanční úřad vás doslova svleče donaha. Podáte dobrovolnou registraci a obratem přijde "Výzva". Pokud se proti Výzvě ohradíte s tím, že dle daňového řádu ani zákona o DPH po vás správa nemůže vymáhat nesouvisející informace, tak je Vám sděleno, že vás zaregistrují (protože dle zákona musí), ovšem při té příležitosti vás zařadí do registru nespolehlivých plátců. To máte za to, že jste se rozhodli platit DPH, ani pes si od vás kůrku nevezme, natož, aby s vámi někdo dělal obchody. O výmaz můžete požádat nejdříve po roce.
Bohužel hovořím z vlastní zkušenosti roku 2018 (Finanční úřad pro Prahu I. ) u rok staré firmy s rámcovou smlouvou o dílo od firmy s dlouholetou minulostí a bez poskvrnky, bohužel podmínkou uzavření smlouvy bylo plátcovství DPH mého klienta. Dotazník vyplněn, smlouva doložena a přesto dotazy typu "vy nemáte jako webové stránky, tak asi nejste solidní firma" a další dotazy na to, kolik se platí měsíčně za telefony, internet a podobné věci byly naprosto irelevantní k situaci.
Takže měl klient v podstatě dvě možnosti, buďto nedoloží nedoložitelné a stane se sice plátcem DPH, nicméně hned ze startu nespolehlivým - to jsem tedy ani netušila, že to dle DŘ jde takto při registraci nebo zvolí druhou možnost a sice, žádost o dobrovolnou registraci vezme zpět, čímž se ruší všechny kroky, které vznikly po podání žádosti, a bude si muset počkat, až překročí limit a zaregistruje se, až bude muset. Klient měl štěstí, obchodní partner o něj opravdu stál, takže byl ochoten přijmout 3 faktury od neplátce, ten tímto splnil limit pro povinnou registraci, posléze doložil 3 faktury a byl zaregistrován bez průtahů, do týdne měl v datové schránce rozhodnutí o registraci.
Podtrženo sečteno, klient měl za rok 2018 obrat 8,5 mil. Kč 2,3 mil. vyfakturoval bez DPH, finanční správa přišla o 483 tis. Kč na DPH jen proto, že si vymýšlela hlouposti. A to je příklad pouze jedné firmy, kolik takových, kteří jsou poctiví a prostě potřebují být plátci DPH, protože to od nich vyžadují jejich obchodní partneři, se raději dobrovolně nazaregistruje a DPH platí až opravdu musí ze zákona? O kolik peněz stát tímto svým jednáním přichází?
Proti podvodníkům máme přece přiznání DPH, kontrolní hlášení a vytýkací řízení ze strany finanční správy při vratce DPH vyšší než 50.000,- Kč,
Ohrazování se nějakými karuselovými podvody už máme snad vyřešené díky KH k DPH, protože jestli ne, tak pak je celý tento humbuk za peníze daňových poplatníků úplně zbytečný, protože nefunguje a jen nás všechny stojí další a další peníze a v podstatě jde jen o bezúčelnou zvůli finanční správy vůči plátcům DPH.
Nepříjemnosti, které FÚ působí při registraci k DPH, mohu z vlastní zkušenosti bohužel potvrdit:
Plátcem DPH jsem se stala 31. 1. 2010 ze zákona, protože jsem v té době poskytovala službu do jiného státu EU (elektronickou cestou) a k tomuto datu jsem za leden vystavila fakturu. O změně legislativy jsem bohužel nevěděla, takže než se ozvala protistrana a vyžádala si moje DIČ a než jsem se dozvěděla, o co vlastně jde, uplynuly asi dva týdny, než jsem napochodovala na FÚ s tím, že se jdu zaregistrovat jako plátce DPH.
Na jednu stranu jsem si připadala, že jsem tady na okrese asi jediná, kdo se tam registruje z tohoto důvodu, zkušenost tam s tím neměli zjevně žádnou, nikdo nic nevěděl, bylo jasně vidět, jak je obtěžuji. Na moje dotazy reagovali tím, že oni tam nejsou od toho, aby někomu něco říkali. Na druhou stranu vyhrožovali pokutou, protože jsem se dostavila pozdě, a byli vyloženě nepříjemní - jako kdyby to byl asi můj nápad tam chodit a něco po nich chtít! - nechali mě vyplnit takový ten růžový registrační formulář a za dva dny jsem se měla dostavit "na protokol".
Netušila jsem, co se bude dít, šla jsem tam celkem s klidem, odcházela jsem zlomená. Zamkli se se mnou dva - moje správkyně daně a vedoucí registračního oddělení - do kanceláře a nastal výslech. Na většinu dotazů jsem jim celkem neměla co říct - jestli si v budoucnosti koupím auto (copak já vím???), jestli v budoucnosti budu někoho zaměstnávat (copak já vím???), jestli jsem s někým ve spojení (netuším, co je tím vlastně myšleno - samozřejmě jsem ve spojení s řadou lidí, ale jaký druh spojení tak může FÚ zajímat???) a tak dále a tak dále. Musela jsem přinést smlouvu, kterou jsem měla podepsanou se zahraniční firmou, tu si ofotili a ještě mi vynadali, že ji nemám přeloženou do češtiny. Výsledkem byly 3 nebo 4 listy A4, každý z nich jsme všichni tři museli podepsat, zaznamenával se čas zahájení i ukončení "protokolu".
Strávila jsem tam s nimi nedobrovolně snad hodinu a půl, a ještě jsem od nich chytila rýmu (silně nachlazení byli oba). Po několika týdnech následovala kontrola z FÚ u mně doma (pracuji doma). V podstatě nic moc nenašli, ale zdráhali se vystavit mi na to papír - chtěla jsem mít černé na bílém, že kontrola proběhla v pořádku.
Jakákoliv písemná korespondence byla ze strany FÚ obvykle plná chyb (i pravopisných a stylistických, maskovaných nesrozumitelnými frázemi), na jednom dopise dokonce úplně chybělo datum - což je, pokud vím, celkem důležité kvůli různým lhůtám... Člověk by si myslel, že zaměstnanec, který má na starosti moje daně a který mě má doslova v hrsti, by snad měl mít aspoň maturitu...
Moje zkušenost s FÚ tedy do této chvíle opravdu nic moc... O tom, jak složitě jsem se pak v roce 2013 statusu plátce DPH zase zbavovala, raději pomlčím, bylo to podobně příjemné jako na začátku.