Majitel podal žalobu k soudu a po více než 5 letech konečně uspěl. Soud České obchodní inspekci (ČOI) mimo jiné vytknul, že ji vůbec nezajímaly důkazy, které podnikatel předložil. O případu informoval server iRozhlas.cz.
10 000 Kč pokuta za nesoulad 5 Kč
Česká obchodní inspekce udělila před několika lety pokutu 10 000 Kč za to, že při nákupu poškozených plavek s 50% slevou měly kontrolorky zaplatit 1245 Kč, místo toho jim ale bylo naúčtováno 1250 Kč.
Jak ale upozorňoval majitel obchodu, obchod probíhal nestandardně. Původně totiž prodavačka zboží s vadou prodat nechtěla a učinila tak až poté, co si kontrolorky řekly o slevu a s cenou souhlasily. Já jsem v tomto případě opravdu jako prodejce nic špatného neudělal. Prodavačka jim řekla, že jim dá slevu a že za ty plavky zaplatí 1250 korun. A podle zákona máme povinnost lidem sdělit před tím, než si zboží koupí, ne kolik je sleva, ale kolik za to zboží zaplatí. A to jsme dodrželi,
uvedl serveru iROZHLAS.cz majitel obchodu Karel Polášek.
Zboží podle něj nebylo opatřeno žádnou poznámkou o slevě. „Ony až potom, podle mě jen proto, aby našly nějaké pochybení, tak na účtenku vytištěnou z pokladního systému donutily prodavačku napsat 50 procent a už to neodpovídalo,“ dodal.
Soud se nakonec přiklonil na stranu podnikatele a případ vrátil inspekci zpět k projednání. Soud inspekci především vytknul, že ji vůbec nezajímaly důkazy, které na obhajobu své prodavačky předložil. Majitel chtěl například přehrát záznam, který natočil při sepisování protokolu o pokutě, nebo předložit kopii účtenky ze svého pokladního zařízení, na kterém nebyla žádná procentem vyjádřená sleva uvedená, protože na doklad ji prodavačka dopsala ručně až poté, co ji o to kontrolorky požádaly. Inspekci však tyto důkazy nezajímaly a pokutu udělila pouze na základě protokolu kontrolorek.