Tak těch 5 korun dělá asi dvě desetiny procenta původní ceny. Chtít po obchodníkovi udávat slevy s přesností desetin procenta je směšné. A ještě obchodníka k té slevě donutili a oblbli prodavačku, aby tam napsala těch 50%, ikdyž se dohodli na konkrétní částce 1250 Kč.
Možná by to chtělo víc tresné odpovědnosti pro úředníky.
Tohle je každoroční standardní "daň" vybíraná touto nesmyslnou organizací od všech obchodníků. Máte-li na prodejně několik tisíc položek, vždy něco najdou, vyberou pokutu, udělají si čárku a máte rok pokoj. Kolega má cykloobchod se servisem. Přišli a chtěli 1 m lanka k brzdám. Kolega jim ho odstřihl, podal a na placení řekl "příště". Oni se však dožadovali zaplacení a tak jim nakonec vystavil účtenku na 5kč a obratem dostal 2500,-Kč za to že nemá cejchovaný metr.
Něco podobného se stalo kamarádce, ženská ji ukecala aby jí prodala ozdobnou stuhu (což normálně nedělá, používá je na dárkové balení) a taky prý pokuta za necejchovaný metr. Její manžel je ale právník, tak to odmítla zaplatit na místě, dali to k soudu a vyhráli (naštěstí ten metr kalibraci měl, ale atypickou a v němčině (nicméně platnou) a ta slípka z ČOI to nechápala). Bohužel to je jen začátek. Do půl roku se v jejím krámku vystřídal finančák, živnosťák, mafiáni přes popelnice, inspektor práce (bozp) a požární bezpečnost a všichni hledali sebemenší záminku k pokutě. Chybějící nálepku na hasičáku už neokecala, přestože ten byl funkční, jak ostatně potvrdila následná kontrola, která tam tu nálepku v klidu dala :-(
To jsou normálně praktiky mafie. A možná je to ještě horší, protože mafie, když jí platíte, tak nad vámi drží ochrannou ruku. Tyhle úředníky platíte z daní a oni jen vymýšlí, jak vás zničit. Dokud se tohle nezmění, tak se nemůžeme považovat za civilizovanou zemi. A Babišem ve vládě se to tedy opravdu nezmění. Je potřeba si jakýkoli kontakt s úředníky nahrávat, na místě nic nepodepisovat a nejlépe vše řešit s právníkem.
To je dost daleko, zjevně mají centrální pokyny jak dostat každého... Dobrý hnus.
Já zase slyšel historku, že se finančáku nelíbila spotřeba toaletního papíru, rozpočítali normálně počet útržků na osobu, a žádali vysvětlení, jinak, že odmítnou výdaj uznat. Tak dostali vysvětlení "V případě sračk.y se spotřeba toaletního papíru neúměrně navyšuje." a byl klid.
Pěkná diskuse. O ČOI jsem měl lepší mínění, i když ... .
Nedávno mi kámoš vyprávěl, že si objednal nějakou blbost za pár stovek v eshopu, zaplatil předem a nic. Zboží nepřišlo, eshop nekomunikoval.
Zkusil ČOI a ti ho poslali někam, že tím, že zboží nedorazilo, tak k žádnému obchodu nedošlo a tím pádem to oni řešit nebudou a odkázali ho na policii.
Z principu tam zašel a té se do toho taky nechtělo, ale nakonec je snad "dokopal" k nějaké aktivitě, protože s podobnou zkušeností na daný eshop se začala plnit diskuse na nějakém srovnávači cen a začalo to vypadat, že by to díky většímu rozsahu už mohlo překročit hranici trestného činu.
Podle mě se jedná o formu navádění, kdy inspektoři ČOI navádějí k činnosti, kterou můžou následně postihnout. Nepřipsala by prodavačka na účtenku slevu v % rukou nebo nevydali by podnikatelé účtenku za metr lanka nebo stuhy (viz diskuze), neměli by důvod k postihu. Všichni postižení jednali v dobré víře, zatímco jednání inspektorů je nemorální. Z jejich strany se jedná přinejmenším o nekalou praktiku, vzhledem k výši pokut snad i trestný čin, bez ohledu na to, že předpisy stojí na jejich straně.
Děkuji za zajímavý příspěvek.
při pročítání článku a diskuze mě navedlo na myšlenku, jestli by bylo dobře, kdyby byli schválení "provokatéři", jak se o tom několikrát uvažovalo u kontrolních orgánů. Tehdy jsem si říkal, že to nemusí být špatný nápad (šlo o úplatky), ale postupem času mi docházelo, že by státní moc vlastně mohla vytvářet "podvodníky" uměle z lidí, kteří to myslí dobře, lidsky a jen skočili na špek provokatérovi - viz tento článek a diskuze.
Článek je sice o ČOI, ale v podstatě popisuje postupy všech úřadů. Úkolem kontrolorů je najít chyby, najít pokusy o okradení zákazníka, ochránit trh před nekalýma praktikama. Úřad nevznikl proto, že si někdo jen tak řekl "Založím ČOI."
Vznikl, protože má chránit zákazníky. Vznikl jako reakce na podvody a snahy různých "podnikavců" ze zákazníků si dělat dojné krávy. Vznikly (úřady), aby ohlídaly (mimo jiné) dodržování všech předpisů, zákonů atd. No a protože tam pracují lidé, kteří mají stejnou tendenci si práci zjednodušit jako téměř každý a v jakémkoliv oboru, tak dochází k těmto excesům. Chci jen říci, že zatracování úřadů není ta nej reakce. Lidé, kteří svojí práci takto odflákli, by měli jít od válu. A navíc by se mělo vyšetřit, zda se opravdu nejedná o přestupek či snad i trestný čin. Včetně nadřízených.
Na druhou stranu, jak jako kontrolor prokážete, že jste svojí práci odvedl perfektně. Jenom tím, že prostě ty chyby najde. No a tady je to - místo kvality a snahy najít opravdové pochybení, si to někteří zjednoduší a využijí praktiky, které jsou ......
Jak říká mé druhé já: "Připrav si ročně desítku na pokuty, něco nachystej ať je to hned vidět, oni vypadnou za dvacet minut a neřeš." To první ho posílá někam, ale nakonec poslechne a žiju si v pohodě.
No a rada nakonec - poohlédněte se po možnostech, jak naopak dostat peníze od úřadů - je jich fakt dost a tu desítku to hóódně převyšuje :-) S úsměvem i berňák rozchodíš
Na druhou stranu, jak jako kontrolor prokážete, že jste svojí práci odvedl perfektně. Jenom tím, že prostě ty chyby najde.
Hloupost. Od toho se dělají protokoly o kontrole, kde je postup kontroly zaznamenaný. Dnes si to i můžou natáčet a tak případně nadřízenému prokázat, že opravdu provedli kontrolu důkladně. Případně může nadřízený poslat další kontrolu, a když ta něco najde, tak potrestat fláklače kontrolora předchozího. Měřit výkon kontrolora počtem nalezených pochybení vede přesně k tomu, co popisujete - každý si připraví něco, na co kontrolora nachytá a závažné prohřešky zůstanou neodhalené. Nebo se z kontrolorů stanou provokatéři, kteří vás k nějakému pochybení donutí. Ani jedno z toho ale nikdy žádným nekalým praktikám nezabrání.
Vejce zadělaná od slepičinců jsou zcela přirozená a normální, ony totiž ty pipky mají jen jednu kloaku na vejce i biologické potřeby, viz učivo tuším šesté třídy ZŠ. Každý, kdo slepice chová, má nějaké to procento špinavých vajec. I vajec rozbitých, přestože přikrmujete vápníkem jako zběsilí (přirozená potrava fakt nevytvoří skořápku jako beton, už proto, že dle přírody se z něj má vylíhnout kuře, které ji musí prorazit zobáčkem).
Na druhou stranu, snesené vejce má přirozenou ochrannou vrstvu mikrobiální, zatímco skořápka je prodyšná (jak by jinak bez kyslíku kuře přišlo na svět?). Když ho umyjete v saponátu (jinak kvalitní slepičinku neodstraníte), rychleji se zkazí, protože zničíte za prvé ochranný film, a za druhé agresivní saponát naleptá skořápku. A nebo se musí vytřídit, a tím pádem vyhodit - vejce, které je jinak úplně v pořádku, jen není dokonalé.
Tak jak to bude, chcete vejce z přirozeného chovu, bez zbytečných chemických vlivů, bez slepic cpaných masokostní moučkou nebo umělými vitamíny, které vydrží dlouho čerstvé, nebo dáváte přednost dokonale umytému, chemicky zakonzervovanému produktu s betonovou skořápkou? Protože aby všechna vaše kritéria byla splněna, musíte přistoupit na genetickou modifikaci normálních slepic na mutanty neschopné dalšího rozmnožování.
Už před lety nám při školení kontrolorka OSSZ vykládala, že je nutí ukládat pokuty, "ale za co je máme dávat, vždyť jste všichni perfektní". A jak se zdá, ti úředníci jsou do pokut svými nadřízenými víc a víc tlačeni, vždyť i finanční úřad přiznal, že dává odměny zaměstnancům na základě uložených pokut. A čím víc stát potřebuje peněz, tím víc se pokutuje. Proto se taky zavedly takové nenormálně vysoké, řekla bych až nelidské, pokuty okolo kontrolního hlášení a EET, které vám padnou i při sebemenším opoždění v nějakém termínu. Pro finančák je snadné je uložit, nemusí nikde pobíhat po kontrolách. Stát se chová jako loupeživý rytíř, ne jako ochránce svých občanů. Není divu, že my občané ztrácíme loajalitu vůči státu a to je nenapravitelná újma, neboť naše morálka upadá, místo aby se lepšila. Vidíme kolem sebe tolik špíny u politiků, zlé vůle u úředníků, že pak vnímáme stát jako nepřítele. Na co máme být hrdí? A lituji pokřivené kontrolory z ČOI zmíněné v příspěvcích, to je teda charakter jak u estébáků! Prospěla by jim nějaká životní lekce, kde by museli vytrpět stejnou psychickou újmu, jako trpí jejich oběti, aby to dokázali pochopit. Ono nejde jen o peníze.